Moskva 9. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:flickr/ U.S. Army/Jonathan C. Thibault)
Tisíce vojakov, stovky kusov techniky. Desiatky lietadiel a lodí. Ukrajina sa pripravuje na spoločné vojenské cvičenia s NATO Sea Breeze 2021, najväčšie za dlhé roky. V Moskve sú presvedčení, že okrem previerky bojaschopnosti vojsk sleduje Pentagon tiež iné, tajné ciele
Cvičenia Sea Breeze sa konajú na ukrajinskom území prakticky každý rok, počnúc rokom 1997. Ale toľko účastníkov tam ešte nikdy nebolo. Spolu s ukrajinskými ozbrojenými silami budú cvičiť vojaci a dôstojníci z 27 štátov, prevažne členov NATO. Podľa úradnej správy ukrajinského ministerstva obrany sa má manévrov celkovo zúčastniť asi štyritisíc vojakov, 40 bojových lodí, člnov a pomocných plavidiel, 30 lietadiel a vrtuľníkov a tiež cez 100 kusov pozemnej techniky.
Formálnym cieľom je nadviazanie spolupráce ukrajinskej armády a vojsk NATO. Podľa scenára sa má koaličná skupina zúčastniť “stabilizácie krízovej situácie” spôsobenej činnosťou “nelegitímnych ozbrojených jednotiek”, ktorým “úrady susednej krajiny poskytujú všestrannú podporu”. Nie je potrebné byť politológ, aby sme pochopili, že “nelegitímne jednotky” sú jednotky Ľudových milícií DLR a LLR.
Cvičenia na mori majú za cieľ zjednotenie aktov medzinárodného lodného útvaru, organizáciu súčinnosti námorníctva a pozemných vojsk a letectva a nasadenie námorných výsadkárov. Na súši sa mienia venovať štábnemu plánovaniu operácií podľa pravidiel NATO, presunu síl a prostriedkov a nacvičeniu útoku v prímorskom smere. Letectvo má konať rozviedku vo vzduchu, útočiť na ciele a tiež prepravovať vojakov a náklady.
Manévre budú mať dve fázy. V rámci prvej, ktorá štartuje 28. júna, majú byť zriadené veliteľské a komunikačné stanovištia, naplánované operácie, zostavené oddiely bojových lodí a letectvo bude presunuté na príslušné letisko. V druhej fáze majú spojenecké oddiely útočiť na lode a ponorky cvičného nepriateľa všetkými dostupnými palebnými prostriedkami, útočiť na pozemné terče a tiež zorganizovať protileteckú a protilodnú obranu.
Nasadenie špeciálnych jednotiek
To všetko vyvoláva obavy Moskvy, pretože sa aktívna fáza cvičenia má konať v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc. Podľa slov hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova mieni jeho úrad pozorne sledovať Sea Breeze a adekvátne reagovať na vznikajúce situáciu.
“Cvičenia sa budú konať na pozadí stálych obvinení zo strany západných krajín z údajného navyšovania ruského vojenského potenciálu na jeho juhozápadných hraniciach,” povedal Konašenkov.
Navyše NATO plánuje pod rúškom manévrov dopraviť na Ukrajinu moderné zbrane, muníciu a ďalší majetok pre ukrajinskú armádu. Potom to všetko dostane, rovnako ako v predošlých rokoch, nielen ukrajinská armáda, ale aj nacionalistické jednotky rozmiestnené v blízkosti územia Doneckej a Lugánskej oblasti, ktoré nekontroluje Kyjev.
Generál zdôraznil, že aj keď ide podľa štatútu a názvu o námorné cvičenie, skutočné hranice vojenských aktivít ďaleko presahujú ukrajinskú časť vôd Čierneho mora.
Je známe, že má byť nacvičená súčinnosť špeciálnych jednotiek rôznych štátov vo vykonaní spoločných úloh, výsadkov s padákmi a z útočných vrtuľníkov a tiež výsadkov vojakov pre špeciálne operácie na neobsadené pobrežie. V Kyjeve neraz vyhlásili, že sú pripravení na bojové aktivity na “okupovanom” Kryme. Je jasné, že západní spojenci si to želajú overiť v praxi.
Demonštrácia sily
Sea Breeze nie je v poslednej dobe jediná provokačná akcia NATO proti Rusku v čiernomorskom regióne.
28. mája napríklad pri portugalskom pobreží odštartovalo vojenské námorné cvičenie Steadfast Defender, ktoré sa má v najbližšom čase premiestniť do Čierneho mora. Veliacou loďou spojeného oddielu je britská lietadlová loď Queen Elizabeth, pre ktorú je táto dlhá plavba prvá, celkom sa cvičenie zúčastňuje asi dvadsať plavidiel.
Podľa názoru britského denníka The Daily Mail sú tieto cvičenia časovo naviazané na rusko-americké vrcholné rokovania v Ženeve v polovici júna. Noviny majú za to, že NATO zámerne predvádza pred schôdzkou Vladimira Putina a Joea Bidena vojenskú silu na mori, čím vysiela Kremľu určité signály.
Severoatlantická aliancia pritom znovu prisahá, že cvičenia nemajú nič spoločné s Ruskom, že majú za cieľ iba posilnenie západného vplyvu v danom regióne. Britskí novinári ale konštatujú, že ide o demonštráciu sily. Brusel by sotva len tak vyslal do Čierneho mora mocný oddiel a deväť tisíc vojakov. Niet divu, že Rusko musí reagovať na podobné aktivity najsilnejšieho vojenského bloku planéty. Pričom často zrkadlovo.
V júni sa začala aktívna fáza príprav na spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenia Západ 2021, ktoré sa majú konať v septembri na polygónoch Bieloruska a ruského Západného vojenského okruhu. Armády oboch krajín majú nacvičiť odrážanie vpádu vojsk potenciálneho nepriateľa na území zväzového štátu, najmä spoločné úkony útočných skupín na urbanizovanom území.