Bratislava 30. júna 2024 (HSP/Foto:TASR-Kancelária prezidenta SR)
Slovenská delegácia rešpektovala názor väčšiny členských krajín a svoje výhrady k niektorým menám predstavila tam, kde to bolo treba. Uviedol to v piatok v Bruseli prezident SR Peter Pellegrini po nominácii Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie, Antónia Costu za predsedu Európskej rady a Kaji Kallasovej za budúcu šéfku diplomacie EÚ
Prezident zdôraznil, že kriticky bol vnímaný spôsob, akým došlo k dohode o týchto menách ešte pred samotným summitom EÚ. To podľa neho kritizovali aj väčšie krajiny, najmä Taliansko, ktoré boli vylúčené z hlavného kola rokovaní „trojkoalície“ ľudovcov, socialistov a liberálov. Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa politicky radí k euroskeptickým Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR).
Prezident spresnil, že väčšina krajín rozhodla a slovenská delegácia túto väčšinu rešpektovala, pričom svoje výhrady ku Costovi a Kallasovej odprezentoval tam, kde to bolo treba a zároveň vyvinul maximum úsilia, aby slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič v budúcej exekutíve EÚ získal čo najsilnejšie postavenie. Dodal, že diskusie v tomto zmysle pokračujú a po stretnutí s Von der Leyenovou vyjadril nádej, že Šefčovič získa „zaujímavú pozíciu“ v eurokomisii.
K téme sa vyjadril aj europoslanec Milan Uhrík (Republika). Na sociálnej sieti upozornil, že nastal zvrat po voľbách.
“Pellegrini v mene vlády podporil za predsedníčku eurokomisie Leyenovú a Zelenskému prisľúbil viac podpory. Podľa mňa zlé rozhodnutie Pellegriniho, ktorý na dôležitom euro-samite oficiálne zastupoval slovenskú vládu, sa mal pridať k Orbánovi a hlasovať proti Leyenovej. A nesľubovať Zelenskému hory doly. Takto suverénna zahraničná politika Slovenska rozhodne nevyzerá,” reaguje Milan Uhrík.
Prečítajte si tiež:
- Prezident upozornil Stoltenberga na “deravú” protivzdušnú obranu Slovenska
- Prezident na samite EÚ bránil pozície SR pri prijímaní strategickej agendy