Podľa neho to v súčasnosti vyzerá tak, akoby vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom chcela obyvateľov žijúcich napríklad v pohraničných maďarských obciach “vyhnať preč” zo Slovenska.
“Takto si predstavuje Boris Kollár svoj sociálny štát? Dúfam, že nie. Táto bezprecedentná situácia musí byť vyriešená, a to hneď! Takto sa štát k svojim vlastným občanom v núdzi správať predsa nemôže a radšej by vláda našim občanom mala podať pomocnú ruku. Držme spolu, Slováci. Máme len jeden druhého!”
V texte otvoreného listu vláde Milan Uhrík uvádza, že premiér a ministri by mali okrem epidemiologickej situácie myslieť aj na to, aby nevytvárali skupiny druhej kategórie občanov.
Celý text otvoreného listu:
Vážení členovia vlády Slovenskej republiky, obraciam sa na vás so žiadosťou o urgentné riešenie patovej situácie, v ktorej sa nedobrovoľne ocitli občania SR žijúci v pohraničných obciach susedných štátov. 20. apríla 2020 vstúpili do platnosti špecifické opatrenia krízového štábu prijaté v boji proti šíreniu nákazy COVID-19.
V rámci týchto opatrení boli udelené výnimky z povinnej karantény pre tzv. ‘pendlerov’, ktorí každodenne dochádzajú do zamestnania v povolenej vzdialenosti do 30 km od štátnych hraníc. V rámci prijímania týchto mimoriadnych opatrení sa však vôbec nevyriešila situácia slovenských občanov žijúcich v pohraničných oblastiach, ktorí potrebujú na Slovensko cestovať z iných ako pracovných dôvodov. Ide prevažne o matky s deťmi, tehotné ženy a dôchodcov, ktorí sa na mňa ako poslanca Európskeho parlamentu obrátili s prosbou o pomoc, pretože kvôli hraničným obmedzeniam sa v súčasnosti nedokážu dostať na Slovensko.
Za nevyhnutnú návštevu u lekára či vybavovanie neodkladných povinností na Slovensku im totiž hrozí ústavná karanténa. Je smutné, že práve nariadenia ich vlasti im strpčujú život oveľa viac ako nariadenia krajín, v ktorých žijú.
Uvedomujem si, že vláda SR sa v súčasnosti potýka s bezprecedentnou situáciou, ktorú nemienim nijako zľahčovať. Avšak odháňať slovenských občanov – tehotné ženy, deti a dôchodcov preč od slovenských hraníc je nonsens, ktorý musí okamžite skončiť.
Povinnosťou vlády je, práve naopak, vytvárať maximálne priaznivé podmienky pre udržanie pozitívneho kontaktu a poskytnutie pomoci slovenským občanom žijúcim v pohraničí. Preto vás, ako zodpovedných predstaviteľov vládnej moci, vyzývam k okamžitému odstráneniu tohto diskriminačného prístupu, aby sa Slováci žijúci v pohraničných obciach nemuseli cítiť ako občania druhej kategórie, na ktorých Slovenskej republike prestalo záležať.”
Jaroslav Zajac