Bratislava 30. decembra 2022 (HSP/Facebook/Pravda/Foto: Screenshot)
Slovenské lesy prechádzajú veľkými zmenami. Podľa ministra životného prostredia Budaja, štát sa ich rozhodol lepšie chrániť a tie najcennejšie presúvať postupne z rúk ťažiarov a lesníkov do rúk ochranárov. S takýmto postupom nesúhlasia poslanci z hnutia Republika a myslia si, že kvôli Budajovmu predefinovaniu zón národných parkov prídu mnohí ľudia o vstup na pozemky, o ktoré sa celé generácie starali a obhospodarovali ich. Viac uviedli na sociálnej sieti
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) predstavil plány zonácie troch národných parkov – Slovenského krasu, Veľkej Fatry a Polonín. Envirorezort bude o návrhoch zonácií rokovať s dotknutými inštitúciami. Informoval o tom na tlačovej konferencii. Budajovým cieľom je mať do konca budúceho roka spravené zonácie všetkých národných parkov, referuje o tom denník Pravda.
„Nikde nebudeme zvyšovať ochranu nad rámec súčasného stavu bez dohody s občanmi a neštátnymi vlastníkmi,” vyhlásil Budaj s tým, že túto zásadu budú uplatňovať do ukončenia zonácie národných parkov.
Slovenský kras má v súčasnosti štyri percentá v bezzásahovej zóne, po zonácii by to podľa návrhu malo byť 24 percent. Poloniny majú aktuálne deväť percent a envirorezort by chcel dosiahnuť 46 percent bezzásahovosti. Národný park Veľká Fatra má 21 percent v bezzásahovom režime.
Ministerstvo podľa Budaja chce dosiahnuť 41 percent, do ďalších desiatich rokoch by to malo byť viac ako 50 percent. „Je to obrovské zvýšenie ich vodozádržnej schopnosti. Drevo, ktoré nebudeme spaľovať a odvážať z lesov bude našou garanciou, že ďalšie roky nebude Slovensko vysychať,“ podotkol Budaj.
So spomínaným rozhodnutím nesúhlasí Hnutie Republika a na čele s Milanom Uhríkom a Miroslavom Sujom vo štvrtok navštívili Liptov, informoval o tom europoslanec na sociálnej sieti. Prišli sa zastať ľudí na vidieku, ktorým chce ako Uhrík tvrdí, Budaj cez nezmyselné zákony obmedziť vstupy na vlastné pozemky, aby ich potom mohli lacno poskupovať kadejakí špekulanti.
Kvôli Budajovmu predefinovaniu zón národných parkov prídu mnohí ľudia o vstup na pozemky, o ktoré sa celé generácie starali a obhospodarovali ich. Od sveta odrezané budovy budú môcť potom pod cenu skupovať kšeftári a developeri. Uhrík píše, že vstup do lesov má byť cez turnikety na vstupenky, aby sa zase niekto nabalil. Návrh poškodí takisto rozpočty obcí, ktoré už teraz nemajú často ani na kúrenie.
Budajova zonácia parkov podľa jeho slov nie je nič iné, ako zúfalý pokus ešte o poslednú rýchlu rabovačku toho mála, čo na Slovensku zostalo.
„Ministerstvo životného prostredia nastavilo podmienky takzvanej novej zonácie národných parkov tak, že sa to musí riešiť cez Vianoce. Práve, aby ľudia nemali šancu a nestihli sa o tom vyjadriť. Ministerstvo na čele s Budajom chce zmeniť zóny v národných parkoch tak, aby ľudia nemohli vstupovať na svoje pozemky. Ide o krádež pozemkov ľuďom, aby si ich mohli skupovať na vládu napojení šialenci,“ skonštatoval tak Uhrik vo videu priamo z Liptovských Revúc, kde sa poslanci zúčastnili verejného zasadnutia s občanmi.
„Som veľmi rád, že sme sa stretli so zástupcami starostov a primátorov. Dohodli sme si spoločný postup, že my z hnutia Republika budeme hájiť tieto záujmy v Národnej rade, na pôde Výboru pre pôdohospodárstvo v europarlamente sa budeme na to pýtať či je naozaj toto možné, takto obmedzovať a ničiť ľuďom život,“ doplnil europoslanca Miroslav Suja.
Vo svojom statuse Uhrík dodáva, že hnutie podporuje ochranu prírody a našich národných parkov, to sa však nevzťahuje na takéto ekoteroristické návrhy, ktoré len likvidujú vidiek a berú ľuďom v dedinách živobytie.