Bratislava 12. júla 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Členovia mimoparlamentnej Republiky Milan Uhrík a Miroslav Heredoš sa podľa vlastných slov rozhodli postaviť proti štátnemu útlaku. Na generálnej prokuratúre odovzdali podnet, v ktorom žiadajú zastaviť súčasné opatrenia na hraniciach a vyhlásiť ich za neplatné
Ako na sociálnej sieti tvrdí Milan Uhrík, za práva a slobodu ľudí chcú bojovať na všetkých frontoch. Či už na protestoch, v parlamente, ale aj prostredníctvom paragrafov. Preto minulý týždeň podali generálnemu prokurátorovi kvalifikovaný advokátsky protest proti opatreniam, ktoré zaviedla súčasná koalícia na hraničných priechodoch.
„Generálneho prokurátora žiadame, aby podal protest voči predmetnej Vyhláške Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a namietal nesúlad jej znenia s platnou legislatívou SR,“ uviedol Uhrík.
Ich cieľom je, aby generálny prokurátor, podobne ako na jar, prešetril a zastavil účinnosť nariadení vlády a hlavného hygienika Jána Mikasa v oblasti cestovania a prekračovania slovenských hraníc našimi vlastnými občanmi.
Ústava Slovenskej republiky totiž hovorí jasne.
„Sloboda pohybu a pobytu sa zaručuje,“ a „Každý občan má právo na slobodný vstup na územie Slovenskej republiky.“
Toto právo zaručené ústavou možno obmedziť, ale len v prípadoch, „…ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, udržanie verejného poriadku, ochranu zdravia alebo ochranu práv a slobôd iných a na vymedzených územiach aj v záujme ochrany prírody.“
Ochrana zdravia?
Teoreticky by sa v tomto prípade mohlo hovoriť o ochrane zdravia. Ak sa však bližšie pozrieme na zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ten o nútenej izolácii či o nútenej karanténe hovorí len v prípade osoby chorej na prenosné ochorenie alebo osoby podozrivej z prenosného ochorenia. Opatrenie teda nemožno aplikovať plošne.
„Keďže samotný fakt prekročenia štátnej hranice SR kýmkoľvek nemôže byť považovaný za dôvod určiť, že táto osoba je chorá, alebo dôvodne podozrivá z ochorenia na COVID-19, máme v hnutí Republika za to, že nariadenia karanténnych opatrení pre túto osobu nie je zákonne odôvodniteľné a je v rozpore s jej právom na slobodu pohybu a pobytu v zmysle Ústavy SR,“ vysvetlil Heredoš.
Z tohto dôvodu vyzvali generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby vo veci urýchlene rozhodol.
„Keď štátne orgány nekonajú, tak ich k tomu musíme dotlačiť!“ dodal na záver Milan Uhrík.