Košice 1. marca 2021 (HSP/Foto:Viera Ristvejová)
22. ročník celoslovenskej aktivity na zviditeľnenie knižníc sa v Knižnici pre mládež mesta Košice ponesie v obmedzenom režime
Týždeň slovenských knižníc bude prebiehať tradične prvý marcový týždeň, v termíne od 1.-7. marca 2021. „Kým minulý rok sme na slávnostné otvorenie ešte mohli vycestovať do Zvolena, kde sme si v Kráľovskej sieni Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku prevzali aj krásne ocenenie SAKAČIK, cenu za aktívnu činnosť knižnice, tento ročník bude vzhľadom na opatrenia iný,“ informuje Kamila Prextová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. Knižnica sa musí zamerať len na aktivity, ktoré v danej situácii robiť môže.
Modernizácia vybavenia pobočky
V pobočke Nezábudka na sídlisku Terasa sa budú dopĺňať senzo-motorické pomôcky.
„Táto pobočka, nachádzajúca sa v Mestskej časti Košice Západ, je jedinou pobočkou, ktorá sa špecializuje na prácu s čitateľmi s rôznym typom znevýhodnenia. Aj preto sme sa rozhodli doplniť práve jej vybavenie o nové multifunkčné VAWA balančné dosky so špeciálnym látkovým poťahom. Tie deťom pomáhajú zlepšiť držanie tela, motoriku, stabilitu, aj koncentráciu. Zároveň môžu poslúžiť ako vhodné miesto na relax pri čítaní,“ teší sa na nové interiérové prvky Kamila Prextová, ktorá dopĺňa, že v rámci Týždňa slovenských knižníc pribudne do Nezábudky tiež špeciálna podložka v podobe klavíra, ktorá podporuje rozvoj jemnej motoriky, hudobného sluchu a myslenia dieťaťa. „Naše knihovníčky ju plánujú využiť pri kolektívnych zábavno-náučných podujatiach s deťmi.“
Modernizáciu priestorového vybavenia knižnice podporuje najväčšia Mestská časť Košice-Západ.
Svet (z) kníh – e-časopis knižnice
Knižnica chce zostať v kontakte s čitateľmi aj počas obmedzení a naďalej sa snaží rôznymi spôsobmi prezentovať knižničnú činnosť, aby milovníkom kníh sprostredkovala vždy tie najnovšie poznatky, praktické odporúčania a novinky z oblasti knižného sveta.
„Práve v rámci Marca – mesiaca kníh prichádzame s prvým číslom knižničného e-časopisu Svet (z) kníh.“ Jeho obsah je zameraný jednak na knižné novinky a virtuálne si v ňom zalistujete tiež v periodikách, ktoré má knižnica v ponuke. „V časopise tiež nájdete príspevky od knižných blogerov, spisovateľov a ambasádorov knižnice, ktoré vás prevedú ich knižným svetom. Nechýbajú stránky pre deti a súťaže o knižné ceny. V tomto čísle sa o svoje múzy podelí spisovateľ Ján Uličiansky a čo to o svojom knižnom svete prezradí aj Markéta Andričíková z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Dúfam, že vás osloví obsah i grafika, všetko si totiž robíme vo vlastnej réžii, od plánovania príspevkov, tvorbu a fotografie, až po samotné vydanie.“ Nový časopis bude verejnosti ponúknutý v rámci aktivít Týždňa slovenských knižníc.
V marcovej ponuke sú aj ďalšie aktivity
Neviete si rady s výberom kníh? Môžu vám poradiť rubriky Čo číta či Knižný receptár. V prvom prípade ide o krátke video-odporúčania od zaujímavých osobností z okolia knižnice prezentované na webovej stránke knižnice a jej FB profile a v tom druhom o pravidelnú insta-rubriku, v ktorej odporúčajú dobré čítanie knihovníci.
„Pre školákov na dištančnom vyučovaní máme tiež zaujímavú ponuku. Virtuálne návštevy knižnice, respektíve hodiny s knihovníčkou, ktorá ich po dohode so školou môže zábavnou formou previesť knižnými novinkami v našich policiach,“ hovorí Kamila Prextová a marcovú ponuku knižnice uzatvára pozvánkou.
„Pre súťaživých čitateľov máme v rámci Mesiaca knihy pripravenú Veľkú marcovú pátračku. Každý piatok zverejníme krátke video, ktoré predstaví krátke časti textu z troch vybraných kníh. Úlohou pre pátračov bude knihy správne identifikovať a ich názvy uviesť do komentárov pod videá. Sama som zvedavá koľko sčítaných Sherlockov sa nám ozve.“
Viera Ristvejová, Knižnica pre mládež mesta Košice
Týždeň slovenských knižníc
Každoročne sa koná pod spoločným mottom – KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH.
Organizátormi podujatia sú Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Cieľom je prostredníctvom početných rôznorodých aktivít pozitívne zviditeľniť knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie s nezastupiteľnou sociálnou funkciou, ktoré mimoriadne aktívne prispievajú k rozvoju znalostnej spoločnosti. Knižnice 21. storočia nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti a zároveň sú modernými inštitúciami s aktívnym vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj obcí, miest, regiónov i krajov. Flexibilne reagujú na aktuálne potreby používateľov nielen vo fyzických priestoroch knižníc, ale čoraz viac aj prostredníctvom virtuálneho prostredia internetu.