Česká republika 18. januára 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)
Spoločnost rozdelená na protivníkov a priaznivcov Miloša Zemana sa môže v prípade víťazstva úradujúceho prezidenta v druhom kole ocitnúť pred farebnou revolúciou – tyrkysovou. Pred týmto na svojej stránke varujú členovia platformy Aliancia národných síl. Aké dôvody majú títo občianski aktivisti pre takéto neutíchajúce obavy?
Vítová: Kampaň začala niekedy pred koncom roka. Na facebookových profilových fotkách účastníkov sa začali objavovať tyrkysové kolieska “PF 2018”. V týždni po Novom roku zo zdieľaných príspevkov vyplynulo, že PF znamená Pavel Fischer a zdieľaním na Facebooku sa rozbehla sugestívne ladená lavínová kampaň v štýle “aj môj kamarát Jožko volí Pavla, a čo ty?”. Do toho sa samozrejme objavili i “celebrity” a milé obrázky so zvieratkami. A v poslednom týždni pred prvým kolom volieb nakoniec vypukla “Tyrkysová revolúcia”.
Organizátori cez Facebook zvolali zhromaždenie na Palachové námestie. Dôvodom pre naše obavy je prítomnosť všetkých “povinných” symbolov a prvkov farebných revolúcií, ktorých tragické dôsledky si všetci pamätáme – Ukrajina 2004 a 2014, Gruzínsko, Kirgizsko, Tunisko, Líbya, Egypt, Sýria. Po prvé je to spojenie farby a slová “revolúcie”. Už to samo o sebe evokuje opakovania už známych scenárov. Nechýba ani grafický symbol – štylizované Havlovské “véčko”. Zaznamenali sme aj všetko, čo sme už videli na Majdane: bola zložená pieseň “Tyrkysová revolúcia”, ktorú spievali účastníci zhromaždenia na Palachovom námestí. Kým na Majdane sa skákalo, tu sa účastníci klátili do rytmu piesne. Samozrejme nechýbal ani element nenávisti: zdôrazňuje sa všetko, čo doterajší prezident Zeman údajne urobil zle, vrátane úplných maličkostí, ale aj pozitívnych úspechov. Doslova čokoľvek je prezentované ako chyba, slabosť, zlyhanie. Každý takýto domnelý lapsus je podávaný ako strápnenie Českej republiky na medzinárodnej scéne a odsudzovaný vulgárnymi výrazmi alebo hysterickými komentármi na Facebooku. Práve spôsob rozdúchavania emočného náboja, ktorý obsahoval všetky prvky známe z kyjevského Majdanu, nás, po pravde povedané, vydesil.
Ale prečo si myslíte, že táto revolúcia na Facebooku môže byť dôvodom pre masové zhromaždenia ľudí v uliciach?
Priaznivci ostatných protikandidátov sa viacmenej konsolidujú k druhomu kolu. V kampani do prvého kola boli totiž všetci dosť nevýrazní a neurčití – podľa nášho názoru zámerne, aby boli vo finále zameniteľní. Všetkých však spája veta: “Kohokoľvek, len nie Zemana!” a s tým spojená masová hystéria. Súhlasíme s názormi niektorých analytikov, že prvé kolo bolo iba testovacie. Preto tzv. Pražská kaviareň a za ňou skryté zahraničné sily nasadili trojicu kandidátov v zložení: Drahoš, Fischer a Hilšer. Skutočným primárnym kandidátom bol však Pavel Fischer, nie Jiří Drahoš. Ale médiá vytvorili Jiřímu Drahošovi príliš silnú mediálnu podporu, a preto ide do druhého kola práve on.
Je všeobecný predpoklad, že verejnoprávne i súkromné médiá – vzbúria nebo i zem, aby bol prezident Miloš Zeman poškodený. Už v tejto chvíli médiá používajú celkom neskrývane propagandu, nie spravodajstvo, a správajú sa akoby voľby vyhral Jiří Drahoš. Pokiaľ ich nevyhrá, môže sa stať čokoľvek… Celková dynamika kampane “Tyrkysová revolúcia 2018″ by mohla byť prípravou na masové zhromaždenia. Kampaň je plánovaná až do 27. 1. 2018, keď skončí druhé kolo volieb. Výsledkom prvého kola projekt „Tyrkysová revolúcia 2018” čiastočne zaspal, čo je dobre. Organizátori teraz musia preskupiť voličov a zorganizovať podporu Jiřího Drahoša. To im asi zaberie niekoľko dní. Pohrávanie sa s “farebnou revolúciou” sa môže stať veľkou katastrofou. Chceme spoločnosť varovať.
Marek Kolman