Vo výskume, o ktorom EÚ tvrdí, že ide o “uvedomenie si hrozby a posilnení európskej reakcie,” podľa Klausa, syna niekdajšieho prezidenta ČR Václava Klausa, výskumná otázka, či ľudia považujú fake news (falošné správy) za hrozbu, nebola vôbec prítomná.
“Dáta zrejme vychádzajú z otázky: “Je podľa vášho názoru existencia správ alebo informácií, ktoré skresľujú skutočnosť alebo sú dokonca mylné, problémom pre demokraciu všeobecne?”
Podľa Klausa ml. sa otázka nepýtala na hrozbu, ale na problém. A po ďalšie, za problém to považuje len 45 % opýtaných a 38 % za problém iba do určitej miery.
“Predovšetkým na takto položenú otázku by uvedeným spôsobom odpovedal takmer každý, čomu aj zodpovedajú výsledky vyšetrovania. Ide o typický príklad manipulatívnej techniky, kedy je umelo vytváraný pocit naliehavosti problému s cieľom presadiť určitú politiku,” vysvetľuje Klaus ml.
Je to podľa jeho slov to isté, ako keby sme sa v prieskume opýtali: Je podľa vás zimné počasie nebezpečné pre váš zdravotný stav? A Následne prezentovali fantastické čísla ako: 83 % považuje zimu za hrozbu pre svoje zdravie. A zdôvodňovali tým potrebu zakázať vychádzania občanov v zimných mesiacoch pri nedodržaní nových európskych odevných štandardov.
Boj Bruselu s dezinformáciami
Európska únia sa chystá ešte pritvrdiť a zintenzívniť svoj boj proti dezinformáciám, rozumej alternatívnym informáciám a informáciám z iných ako západných zdrojov. Jedným z opatrení je aj vytvorenie medzinárodnej skupiny, ktorá bude v rámci EÚ overovať „fakty“, čo možno prirovnať k malému ministerstvu pravdy EÚ.
Ako uvádza najnovšia správa EK s názvom Boj proti dezinformáciám na internete, ktorá je súčasťou Akčného plánu EÚ proti dezinformáciám, „dezinformácie nahlodávajú dôveru v inštitúcie a v digitálne i tradičné médiá a poškodzujú naše demokratické zriadenie, pretože znižujú schopnosť občanov rozhodovať sa na základe pravdivých informácií. Dezinformácie tiež často podporujú radikálne a extrémistické názory a činnosti.“ (viac v článku).