Celkom 28 283 ľudí, ktorí od roku 2012 prišli do Nemecka na žiadosť o azyl a neskôr opustili krajinu dobrovoľne alebo v rámci deportácie, podnikli ešte jeden alebo viac pokusov vrátiť sa v rámci rovnakých podmienok (teda udeľovanie azylu). Väčšina z nich, asi 22 tisíc, žiadala o azyl druhýkrát, 4 916 osôb podniklo aj tretí pokus. Dodáva sa, že okolo tisícky žiadateľov o azyl, ktorí súčasne bývajú v Nemecku, podáva žiadosť štvrtýkrát, 294 dokonca piatykrát či šiestykrát.
Noviny však podotýkajú, že nie je celkom jasné, koľko osôb z uvedeného počtu bolo vyhostených, a koľko odišlo dobrovoľne kvôli obavám z deportácie. Uvádza sa ale, že sa vracajú aj tí, ktorí dostali zákaz vstupu, a to nehľadiac na riziko uväznenia – dlhodobé odňatie slobody je výnimočný prípad, častejšie ide o niekoľkomesačné zatknutie.
Podľa Spolkového štatistického úradu Nemecka v tomto roku novú žiadosť podalo 3 242 z tých, ktorí sa vrátili. Podľa dostupných informácií celkom od roku 2012 na územie Nemecka vstúpilo 1,78 milióna žiadateľov o azyl.
Na konci tohtoročného júna Bundestag schválil nový balík migračných zákonov, ktoré sa tiež tykajú udeľovania azylu a deportácie. Jedným z cieľov bolo zabezpečiť väčší počet deportácií a zároveň uľahčiť vstup na územie Nemecka pre práceschopných ľudí. Išlo tiež o prehodnotenie podmienok pre žiadateľov o azyl vrátane požiadavky o čas pre výber miesta pobytu.
Nelegálni migranti v EÚ
V minulosti americké výskumné centrum Pew Research Center informovalo, že v roku 2017 sa na území Európy bez riadneho povolenia nachádzalo od 3,9 do 4,8 milióna migrantov. Väčšina z tohto počtu, teda 70%, bola v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Veľkej Británii. V Nemecku tento počet predstavoval 1,2 milióna cudzincov, vo Veľkej Británii od 800 tisíc až 1,2 milióna ľudí, v Taliansku sa ich počet pohyboval medzi 500 tisícmi až 700 tisícmi, vo Francúzsku išlo o 300 tisíc až 400 tisíc ľudí.