Slovenskí talibanci sa najviac obávajú o demokraciu

❚❚

Bratislava 16. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)

Aktualizované 16. novembra 2024

Blíži sa pripomienka výročia Nežnej revolúcie, a tak tu máme aktuálny prieskum na tému stavu demokracie na Slovensku…

ludia
Ilustračné foto

Online prieskum agentúry NMS Market Research Slovakia prebiehal v dňoch 7.-11. novembra, a priniesol zaujímavé výsledky. Až 15% z 1000 opýtaných respondentov vo veku od 18 rokov totiž uviedlo, že preferuje autoritársky typ vlády. Naopak, demokratický spôsob vládnutia uprednostňuje väčšia časť populácie, konkrétne 36%. Potom je tu ešte 25% tých, ktorí súhlasia s demokratickým spôsobom, avšak s výhradami. To znamená, že sú na vážkach… Zvyšok opýtaných sa nevedel alebo nechcel vyjadriť.

.

Tu si treba uvedomiť, že otázka sa netýka režimu, ale spôsobu vládnutia. V každom prípade sa totiž prieskum pýtal na demokratické zriadenie (aj keď niektoré formulácie z vydanej tlačovej správy nepôsobia úplne jasno). Nejde teda o to, že by 15% občanov chcelo návrat starého režimu, len by radšej videli na čele štátu výraznú osobnosť, než spoločenstvo rozhádaných „demokratov“, ktorí nedokážu ťahať za jeden povraz.

Napriek týmto výsledkom, hrajúcim v prospech súčasného politického systému, existuje na Slovensku obava, že demokracia je v ohrození. Myslí si to 57% opýtaných. Samozrejme, najväčšie obavy vyjadrili mladí, vysokoškolsky vzdelaní ľudia a obyvatelia Bratislavského kraja či iných väčších miest. Práve táto skupina sa tiež nechce zmieriť s možnosťou autoritárskeho vládnutia – na rozdiel od, napríklad, tých skôr narodených, pritom práve nimi volení politici za minulej vlády najviac porušovali ústavné slobody občanov, dokonca vypínali noviny a dlhodobo vykazujú totalitné tendencie.

.

Výskumná agentúra má naporúdzi svoje vysvetlenie:

“Ľudia majú celkovo tendenciu si minulosť idealizovať a spájať ju práve s pozitívnymi spomienkami. Starší ľudia môžu byť sklamaní a môžu mať pocit, že súčasný stav našej spoločnosti nie je to, za čo bojovali. Za týmto výsledkom sa môže podpísať aj to, že staršie generácie sú viac zastihnuté ekonomickými zmenami a neistotou a práve autoritárske vedenie na čele s rozhodným vodcom im pomáha túto neistotu minimalizovať,” hovorí spoluautorka prieskumu, Denisa Lakatošová.

A ja sa pýtam: Nemajú vari naši otcovia a mamy, alebo starí rodičia v niečom pravdu? Keď sú sklamaní zo spoločenského vývoja? Azda to, že v obchodoch dostať prémiové švajčiarske syry zlepší atmosféru v kriticky rozdelenej, rozhádanej spoločnosti? Na toto dôchodcovia dreli? Nakoniec, oni si ten prémiový syr aj tak nemôžu dovoliť…

Ale prirodzene, mladší voliči opozičných strán majú vlastný názor. Všetko, čo bolo, je zlé, a všetko, čo je dobré, prichádza zo západu od roku 1989. Možno si nevšimli, že protialkoholické liečebne praskajú vo švíkoch, a k hospitalizácii na psychiatrickom oddelení môžete ísť často len na „čakačku“. A čo takto drogy a kriminalita v uliciach? Samovraždy po tom, čo dotknutá osoba zistí, že je finančne na dne, bez možnosti vyhrabať sa z toho von?

Aj tieto aspekty priniesla sloboda a demokracia, hlavne v jej liberálnej polohe. Navyše, odrazu je každý ten najmúdrejší, a tak namiesto toho, aby sme nechali odborné veci na odborníkov, vytĺkame politický kapitál prakticky zo všetkého.

.

Na rozdiel od opozičných voličov si priaznivci strán SMER a SNS v prevažnej miere nemyslia, že by demokracia mala byť ohrozená. Zaujímavá je nerozhodnosť voličov strany HLAS – tam je polovica jedného, druhá polovica opačného názoru.

Za kritické faktory, ktoré majú ovplyvňovať stav demokracie u nás, považuje veľká časť opýtaných napríklad korupciu či „nedostatočnú kvalitu“ politikov. Takisto vnímajú populizmus, extrémizmus, či údajné ohrozenie nezávislosti médií.

Nuž, 35 rokov ubehlo, ako voda. K čomu sme dospeli? Sme rozdelení, ako nikdy predtým. Rodinní príslušníci sú rozhádaní kvôli politike ako najväčší nepriatelia. To spomínaný progresivistickýliberalizmus vohnal demokratické zriadenie do samej krajnosti. Ako nová norma sa presadzujú neštandardné spôsoby chovania či mravov. Vládnuť chcú krikľúni a diletanti prostredníctvom mimovládok. Svorka loveckých psov z mediálneho mainstreamu nadšene pritakáva. Skupinka privilegovaných europoslancov sa snaží presadiť také hospodárske a spoločenské normy, aké ohrozujú našu ekonomiku, tradície a kultúru.

Môžeme sa potom čudovať, že polovica národa dáva svoje odmietanie jasne najavo? A že 15% respondentov sa v prieskume vyjadrilo, že sa prikláňa k autokratickému štýlu vládnutia „jednej pevnej ruky“?

Vlastne sa čudovať môžeme len tomu, že to číslo nie je oveľa vyššie…

.

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

18:34

Najbohatšie jedno percento obyvateľov skupiny najväčších svetových ekonomík G20 vlastní 31 % jej celkového bohatstva, zatiaľ čo na chudobnejšiu polovicu pripadá len 5 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na správu charitatívnej organizácie Oxfam.

18:32

Vjazd automobilov na Manhattan bude spoplatnený. Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová vo štvrtok (14. 11.) predstavila výrazne prepracovaný plán, ktorý má zmierniť dopravnú záťaž v najrušnejšej časti metropoly východného pobrežia USA.

18:31

Čína prilákala od začiatku roka priame zahraničné investície v hodnote vyše 693 miliárd jüanov. To je takmer o 30 % menej než za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka. Poukázali na to koncom tohto týždňa zverejnené údaje čínskeho ministerstva obchodu. Napriek výraznému poklesu je najnovší výsledok čiastočne pozitívny, keďže poukazuje na zmiernenie rozsahu poklesu investícií.

18:30

Na Slovensku sa v tomto roku uskutočnilo 12 investičných transakcií v hodnote 201 miliónov eur. Väčšina investícií smerovala do priemyselných nehnuteľností. Slovenskému trhu dominoval európsky kapitál, miestni investori sa zameriavali najmä na menšie projekty s možnosťou zvyšovania ich hodnoty. Vyplýva to z prehľadu slovenského trhu s nehnuteľnosťami za tretí kvartál 2024, ktorý vypracovala spoločnosť Colliers.

18:11

Estónsko poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, oznámilo v sobotu ministerstvo obrany v Tallinne.

18:10

Elon Musk povedal, že Zelenskyj má „veľký zmysel pre humor“, keď komentoval jeho slová, že Trump nebude schopný prinútiť Ukrajinu sadnúť si k rokovaciemu stolu s Ruskom.

„Sme nezávislá krajina a my, myslím, že počas tejto vojny naši ľudia a ja osobne pri rokovaniach so Spojenými štátmi a Trumpom a Bidenom a s ďalšími európskymi lídrami sme dokázali, že u nás rétorika ‘sadnite si a počúvajte’ nefunguje,“ povedal Zelenskyj v rozhovore pre ukrajinský rozhlas.

„Má úžasný zmysel pre humor,“ reagoval Musk a pridal emotikon.

18:08

Zelenskyj chce zorganizovať stretnutie s Trumpom „čo najskôr“, píše nemecké vydanie denníka Welt am Sonntag.

Japonské vydanie Kyodo zároveň uvádza, že Trump sa pred oficiálnym nástupom do funkcie osobne nestretne so žiadnym zahraničným lídrom.

17:41

Obyvatelia mesta Val di Ledro na severe Talianska protestovali v noci na sobotu proti výrubu stromu, ktorý sa má stať vianočným stromčekom na Námestí svätého Petra vo Vatikáne.

17:40

Ukrajina môže uvažovať o rozhovoroch s Ruskom o ukončení vojny len za určitých podmienok, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore odvysielanom v sobotu, zatiaľ čo sa konflikt blíži ku svojmu 1000-emu dňu.

16:38

Politickí rivali nemeckého lídra Olafa Scholza v sobotu vyhlásili, že jeho piatkový telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vojne na Ukrajine priniesol šéfovi Kremľa “propagandistické víťazstvo”.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Supermesiac nad vežou Marina v v pobrežnom meste Ayia Napa na juhovýchode Cypra

Autor: TASR/AP-Petros Karadjias

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali