Počas summitu Konferencie o opatreniach zameraných na interakciu a budovanie dôvery v Ázii v Tadžikistane čínsky líder Si Ťin-pching navrhol prekvapivú novinku: podotkol, že ázijské štáty by mali vytvoriť vlastnú bezpečnostnú štruktúru typu NATO. Pochopiteľne, jeho návrh vyvolal podporu zo strany Ruska a búrku nevôle v USA.
Vo Washingtone sa zhrozili: pred troma desiatkami rokov sa podarilo zlikvidovať najväčšieho konkurenta NATO – Varšavskú zmluvu, v súčasnosti Washington pokračuje v „mierne studenej“ vojne s Ruskom, Čínou, Iránom a ďalšími „nezhovorčivými“ štátmi, ale z ničoho nič hrozí, že ázijské krajiny si vytvoria bezpečnostný zväzok podobný NATO – to by bola skutočná pohroma…
Turecký novinár Nerdun Hacıoğlu vo svojom článku „Čína vyzvala na vytvorenie „ázijského NATO“” zverejnenom v domácom denníku Hürriyet prízvukuje, že na summite Konferencie o opatreniach zameraných na interakciu a budovanie dôvery v Ázii v Tadžikistane generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching navrhol, aby ázijské štáty vytvorili vlastnú bezpečnostnú štruktúru typu NATO.
„Ruskí pozorovatelia zhodnotili tieto výroky čínskeho lídra Si Ťin-pchinga na summite ako priamu výzvu USA a urobili nasledovný záver: „Na summite v Dušanbe Čína urobila nový krok, navrhla vytvoriť „ázijskú alianciu,“ ktorá dokáže čeliť NATO na čele s USA.“ Ruský líder Vladimír Putin, ktorý vystúpil na summite, podporil svojho čínskeho kolegu, kritizoval pozíciu USA, ktoré v ostatnom období porušujú všetky pravidlá,“ uviedol Nerdun Hacıoğlu.
A ďalej cituje ruského prezidenta, ktorý podčiarkol, že svet z pohľadu predovšetkým ekonomických vzťahov sa stáva arénou bojov bez pravidiel: „Za účelom obnovenia spravodlivej spolupráce v svetovom hospodárstve je potrebná rozsiahla spolupráca medzi zainteresovanými krajinami. Treba sa ihneď vzdať súčasných bojov bez pravidiel. V súčasnosti ako nikdy predtým potrebujeme kolektívne úsilia, aby sme vyriešili veľmi dôležité problémy. V prvej etape treba zrušiť sankcie v sociálno-humanitárnej sfére, napríklad, v prípade obchodu s liekmi a medicínskymi zariadeniami.“
Turecký novinár prízvukuje: Putin vyhlásil, že upevnenie bezpečnosti je v súčasnosti jednou z najdôležitejších úloh na mnohonárodnostnom ázijskom kontinente. Pripomenul, že termín summitu v Dušanbe pripadol na rovnaký deň ako 66. narodeniny čínskeho lídra Si Ťin-pchinga a Putin sa na to pripravil. Na dvojstranne stretnutie s čínskym kolegom, ktoré sa uskutočnilo ráno, doniesol… kufor s ruskou zmrzlinou a obrovskú slávnostnú tortu. Zagratuloval Si Ťin-pchingovi a podčiarkol“ „Spomínali ste, že najlepšiu zmrzlinu robia v Rusku. Doniesli sme vám zmrzlinu, ktorú máte tak rád.“ Čínsky líder dostal kufor zmrzliny populárnej v sovietskych časoch značky „Plombir“ a slávnostnú tortu s nápisom: „Blahoželáme k 66. narodeninám,“ všíma si detaily Nerdun Hacıoğlu.
Pripomína, že ideu vytvorenia Konferencie o opatreniach zameraných na interakciu a budovanie dôvery v Ázii, ktorej summit sa pred pár dňami konal v Dušanbe už po piaty raz, navrhol v roku 1992 dnes už bývalý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev. V súčasnosti členmi tejto organizácie je 27 krajín: Afganistan, Azerbajdžan, Bangladéš, Bahrajn, Čína, Egypt, India, Irak, Irán, Izrael, Jordánsko, Južná Kórea, Kambodža, Katar, Kazachstan, Kirgizsko, Mongolsko, Pakistan, Palestína, Rusko, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Tadžikistan, Thajsko, Turecko, Uzbekistan a Vietnam.
„Na summite v Dušanbe na úrovni lídrov boli zástupcovia 13 štátov: Afganistan, Azerbajdžan, Bangladéš, Čína, Irán, Kambodža, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan, Srí Lanka, Tadžikistan, Turecko a Uzbekistan,“ pripomína v závere svojho článku v denníku Hürriyet turecký novinár Nerdun Hacıoğlu.
Eugen Rusnák