“Posielame našich vojakov na podporu legitímnej vlády v Líbyi,” povedal Erdogan počas prejavu v prezidentskom paláci.
Predtým sa vodca Líbyjskej národnej armády maršal Chalífa Haftar a premiér líbyjskej Vlády národnej jednoty Faiz Sarrádž zišli v Moskve, aby rokovali o prímerí.
Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova však výsledný dokument podpísalo niekoľko účastníkov konfliktu (vrátane Sarrádža a predsedu Najvyššej štátnej rady v Líbyi Khalida Mishriho), ale Haftar požiadal o čas na rozhodnutie. Neskôr sme informovali, že maršal Moskvu opustil bez toho, aby dokument podpísal.
Vo svojom prejave Erdogan tiež poznamenal, že Ankara začne v roku 2020 prieskum a ťažbu zásob plynu vo východnom Stredomorí v súlade s dohodou s GNA. Dodal, že plavidlo Oruc Reis už začalo seizmické štúdie.
“Po uzavretí námornej a bezpečnostnej dohody s Líbyou nie je možné legálne vykonávať prieskum a vŕtanie (pozn. na ťažbu plynu) alebo pokladať potrubia bez súhlasu oboch krajín,“ uviedol Erdogan.
Vzťahy Turecka a GNA
2. januára turecký parlament väčšinou hlasov schválil novelu zákona, ktorá povoľuje nasadenie jednotiek krajiny v Líbyi. 325 poslancov bolo za a 184 proti.
Ešte predtým Vláda národnej jednoty (GNA) oficiálne požiadala Turecko o pomoc na pozadí útokov vojsk maršala Chalífa Haftara na Tripolis. Išlo o leteckú, pozemnú a námornú podporu na odrazenie útokov.
Na konci novembra turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a premiér líbyjskej GNA Faiz Sarrádž podpísali memorandum o spolupráci vo vojenskej sfére a o vzájomnom porozumení v otázke námorných zón.
12. januára Chalífa Haftar vyhlásil začatie rozhodujúceho boja o Tripolis. Médiá informovali o stretoch medzi silami maršala a Vlády národnej jednoty na príchodoch do mesta. Je potrebné poznamenať, že útok na Tripolis Haftar začal už v apríli, výrazný úspech však nedosiahol. Strany pokračujú v udržiavaní svojich pozícií a vymieňajú si letecké či delostrelecké údery.
Situácia v Líbyi
Po zvrhnutí a vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v roku 2011 Líbya prakticky prestala existovať ako jednotný štát. V súčasnej dobe v krajine panuje dvojvládie.
Na východe krajiny zasadá ľuďom zvolený parlament a na západe v hlavnom meste Tripolise je pri moci Vláda národnej jednoty na čele s Faizom Sarrádžom, ktorú sformovali za podpory OSN a EÚ.
Úrady vo východnej časti krajiny konajú nezávisle na Tripolise a spolupracujú s Haftarovou armádou, ktorá sa od apríla pokúša dobyť Tripolis.