Audítori v správe uviedli, že turecké ministerstvo pre rodinu a sociálnu politiku odmietlo prístup k menám, identifikačným údajom a adresám ľudí, ktorí profitovali z dvoch projektov EÚ v oblasti hotovostnej pomoci pre utečencov nachádzajúcich sa na území Turecka. Ministerstvo pri tom argumentovalo ochranou osobných údajov.
Projekty zahŕňajú aj kontroverzný systém, pomocou ktorého môžu utečenci čerpať peniaze z predplatených kariet, aby uspokojiť svoje potreby, dodáva AP.
Odborníci z Európskeho dvora audítorov (ECA) okrem toho uviedli, že peniaze, ktoré poslala Európska únia, sýrskym utečencom v Turecku pomohli. Podľa nich ale nie je možné zistiť, ako efektívne boli peniaze vynaložené, pretože Ankara odmietla zverejniť informácie o príjemcoch finančných prostriedkov. EÚ Turecku na pomoc utečencom hlavne z vojnou zmietanej Sýrie poskytla približne 1,1 miliardy eur.
To, že EÚ nemá prístup k údajom o príjemcoch únijných peňazí, označil dvor audítorov v správe za “veľmi nezvyčajné”. Podľa vedúcej tímu audítorov Bettiny Jacobsenovej “existuje riziko”, že sa nie všetky peniaze dostali až k utečencom.
Krajiny Európskej únie sa v roku 2016 dohodli, že Turecku poskytnú prinajmenšom tri miliardy eur výmenou za to, že Ankara zastaví príliv migrantov cez grécke ostrovy do Európy. Pod podmienkou, že budú peniaze efektívne vynaložené, prisľúbila EÚ Ankare navyše ďalšie až tri miliardy eur.
Podľa údajov, ktoré dvor audítorov dostal, mohli byť európske financie vynaložené oveľa efektívnejšie. Medzi projekty, ktoré podľa neho doteraz nepriniesli žiadané výsledky, sú predovšetkým tie zamerané na lepšiu ochranu a lepšie vzdelanie sýrskych utečencov. Plánovaných cieľov nedosiahla zatiaľ zhruba polovica všetkých projektov financovaných z prostriedkov EÚ, uvádza správa ECA.
Turecko prijalo celkovo približne 3,6 milióna sýrskych utečencov, teda najviac zo všetkých krajín sveta.