Turecká akvizícia moderného ruského systému protivzdušnej obrany S-400 prinútila Washington v júli vylúčiť Turecko zo spoločného programu spoločných stíhačiek F-35.
USA tvrdia, že Rusko by mohlo tento systém použiť na získavanie utajovaných údajov o lietadlách a je nezlučiteľný so systémami NATO.
Turecko však tvrdí, že S-400 nebude integrovaný do systémov NATO a nebude pre alianciu predstavovať žiadnu hrozbu.
Minister Akar zdôraznil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho americký kolega Donald Trump sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zameriavať na riešenie sporu medzi S-400 a F-35:„Proces [na vyriešenie sporu] sa začal. Dúfame, že bude fungovať. Aj tento problém vyriešime. Ak to nebude fungovať, nájdeme cestu, máme veľa možností.“
Akar v odpovedi na otázky týkajúce sa sýrskych síl podporovaných Tureckom bojujúcich proti teroristom YPG / PKK v severnej Sýrii uviedol, že sýrska národná armáda (SNA) nie je súčasťou „žiadnej skupiny“, ale ľudí, ktorí sú lojálni a pracujú pre svoju krajinu. YPG je sýrska pobočka PKK, skupiny, ktorú USA, EÚ a Turecko uznali za teroristickú organizáciu. „V dôsledku našich operácií sa ilúzia vytvorenia teroristického koridoru, teroristického štátu [v severnej Sýrii] skončila,“ poznamenal ďalej minister.
Turecko 9. októbra začalo operáciu Mierová jar, ktorej cieľom je odstrániť teroristov YPG / PKK zo severnej Sýrie na východ od rieky Eufrat s cieľom zabezpečiť turecké hranice, pomôcť pri bezpečnom návrate sýrskych utečencov a zabezpečiť územnú celistvosť Sýrie.
Ankara minulý mesiac uzavrela dve samostatné dohody s Washingtonom a s Moskvou, podľa ktorých súhlasila s dočasným pozastavením svojej činnosti, aby umožnila teroristom YPG / PKK odísť z plánovanej bezpečnostnej zóny, kde chce Turecko repatriovať milióny sýrskych utečencov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na jeho území.
Andrea Lopatková