Na damaskom predmestí Východná Ghúta sa v súčasnosti nachádza približne 500 ľudí vrátane 170 žien a detí, ktorí akútne potrebujú humanitárnu alebo zdravotnícku pomoc, povedal v nedeľu na tlačovej konferencii v Ankare turecký prezident.
“Chceme ich odtiaľ (z Východnej Ghúty) dostať a poskytnúť im u nás liečbu a starostlivosť,” dodal Erdogan s tým, že o otázke evakuácie približne 500 ľudí z predmestia Damasku hovoril nedávno telefonicky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Východná Ghúta je posledným väčším územím pri sýrskom hlavnom meste Damask, ktoré je v rukách odporcov vlády prezidenta Bašára Asada. Armáda ju oblieha od roku 2013 a podľa Detského fondu OSN (UNICEF) sa tam odohráva jedna z najhorších kríz v zdravotníctve od začiatku sýrskeho konfliktu v roku 2011.
V Turecku prepustili ďalších okolo 2700 štátnych zamestnancov v súvislosti s vlaňajším júlovým zmareným pokusom o štátny prevrat.
Ako vyplýva z obsahu v nedeľu zverejneného vestníka, ide o osoby s kontaktmi na teroristické skupiny, teroristické štruktúry namierené proti národnej bezpečnosti krajiny polmesiaca.
Medzi prepustenými sú okrem iných zamestnanci ministerstiev, príslušníci ozbrojených síl či pedagógovia.
Od pokusu o puč v Turecku zadržali pre podozrenie z kontaktov s kazateľom Fethullahom Gülenom – považovaným mocnými v Ankare za iniciátora snahy o prevrat v krajine – viac ako 50.000 ľudí. O prácu prišlo okolo 150.000 príslušníkov ozbrojených síl, ako aj zamestnancov v štátnom i súkromnom sektore.
Turecký prezident Binali Yildirim v nedeľu povedal, že Ankara plánuje v nadchádzajúcom roku prijať do štátneho sektora 110.000 nových zamestnancov. Obsadiť nimi chce učiteľské, zdravotnícke i náboženské posty.
Yildirim sa takto vyjadril v meste Kilis pri sýrskych hraniciach. Podľa agentúry Reuters priblížil, že turecká vláda prijme v novom roku spomedzi uvedeného počtu až 36.000 zamestnancov do zdravotníctva a tiež 20.000 nových učiteľov.
Ankara len v nedeľu informovala o prepustení ďalších zhruba 2700 štátnych zamestnancov v súvislosti s vlaňajším júlovým zmareným pokusom o štátny prevrat. Podľa oficiálneho vyhlásenia vo vládnom vestníku išlo o osoby s kontaktmi na teroristické skupiny a teroristické štruktúry namierené proti národnej bezpečnosti. Medzi najnovšie prepustenými sú okrem iných zamestnanci ministerstiev, príslušníci ozbrojených síl či pedagógovia.
Od pokusu o puč v Turecku zadržali pre podozrenie z kontaktov s exilovým duchovným Fethullahom Gülenom, ktorého Ankara považuje za iniciátora zamareného puču, viac ako 50.000 ľudí. O prácu prišlo okolo 150.000 príslušníkov ozbrojených síl, ako aj zamestnancov v štátnom i súkromnom sektore.