To sa týka aj situácie v Sýrii, ktorej analytici a médiá v súčasnosti venujú oveľa menšiu pozornosť. Na druhej strane nachádzajú „nové tendencie“. Napríklad, prevažne turecké a izraelské médiá tvrdia, že činnosť Bašára Asada vyvoláva nespokojnosť Vladimíra Putina…
Svoje závery urobili na základe prieskumu článkov v ruských médiách za ostatný mesiac. Uvádzajú, že ruské médiá si všímajú kritiku Kremľa na adresu Damasku kvôli korupčným praktikám v sýrskej vláde. Poukazuje na to britský portál Middle East Monitor (sídlo má v Londýne), ktorý svoje závery robí na základe informácií izraelskej televíznej stanice Keshet 12. Zo svojej strany sa izraelská televízna stanica odvoláva na zdroje z domácich tajných služieb.
Príslušníci izraelskej rozviedky pre novinárov podčiarkli, že, podľa ich názoru, „bezprecedentná kampaň ruských médií proti Bašárovi Asadovi svedčí o tom, že Kremeľ toho už má plné zuby a začína sa odkláňať od oficiálneho Damasku.“ Príslušníci izraelskej rozviedky poukazujú na to, že „sa táto kampaň mohla začať aj bez toho, aby to nariadil Putin, ktorého izraelské médiá označujú za „hlavného spasiteľa režimu Asada,“ cituje britský portál.
Izraelská televízna stanica napočítala desať kritických článkov v ruských médiách, v ktorých sa poukazuje na korupciu a neefektívnu politiku vlády Bašara Asada. Izraelskí novinári sa domnievajú, že skutočnosť, že sa tieto články v ruských médiách objavili takmer v rovnakom čase, svedčí o tom, že „sa nemohli byť zverejnené bez povolenia Kremľa…“ Podotýkajú, že niektorí ruskí analytici sa domnievajú, že je to už na čase a treba vymeniť sýrskeho lídra a dokonca navrhujú vhodné, podľa nich, kandidatúry. Podľa izraelských novinárov, by jedna z podobných kandidatúr celkom vyhovovala ako Moskve, tak aj Washingtonu. Ide o sýrskeho opozičného politika Ahmeda al-Jarbu.
Turecká televízna stanica TRT Arabi poukazuje na to, že politika Kremľa voči Damasku sa mení a zaznieva najtvrdšia a najintenzívnejšia kritika sýrskeho režimu. Pripomína, že Moskva aj predtým občas kritizovala Damask, ale „bola to kritika úplne iného rázu a boli to iba jednotlivé prípady.“ Ako príklad turecká televízna stanica uviedla články, ktoré zverejnil ruský portál „Federálna agentúra správ,“ známy svojimi kritickými komentármi.
Tureckí novinári venujú hlavnú pozornosť obmedzeniam a prekážkam, na ktoré narážajú ruské spoločnosti a investori v Sýrii. Prízvukujú aj nedostatok vôle a rozhodnosti samotného Bašára Asada, ktorý podľa nich nedokáže čeliť korupčníkom vo vláde a v regiónoch, vrátane premiéra Imada Khamisa. Sýrskeho premiéra obviňujú z falšovania správ o dodávkach plynu a ropy, keď kvôli údajným „pauzám“ s dodávkami práve plynu a ropy vznikajú problémy so zabezpečením elektrickou energiou.
„K týmto útokom dochádza v pozadí globálnej hospodárskej krízy, vyvolanej opatreniami na zabránenie šíreniu epidémie koronavírusu na celom svete. Tieto útoky sú sprevádzané očakávaním amerických sankcií, ktoré sa budú používať voči režimu Asada a jeho spojencov, hlavne voči Rusku a Iránu,“ zdôrazňuje sa v článku zverejnenom na portáli tureckej televíznej stanice TRT Arabi (Turkish Radio and Television Corporation).
Podľa novinára Nasra al-Yusefa, kritika na adresu sýrskeho prezidenta v ruských médiách je spojená s ťažkosťami a korupciou, ktorým čelia ruské spoločnosti, ktoré pracujú v Sýrii. „Rusi nemenej, ako Číňania, vedia, ako treba dávať úplatky, ale sa domnievajú, že nemusia platiť, pretože zachránili sýrsky režim,“ zdôrazňuje.
Eugen Rusnák