Washington 27. augusta 2023 (HSP/Unherd/Foto:TASR/AP-Charlie Riedel)
Od Jeffreyho Epsteina až po občiansku vojnu, bývalý moderátor Foxu sa venoval všetkým témam, informuje UnHerd. Zatiaľ čo televízni diváci sledovali konvenčnú debatu medzi množstvom republikánskych kandidátov, ktorých súhrnné čísla v prieskumoch verejnej mienky sa nevyrovnajú náskoku Donalda Trumpa, bývalý prezident zvolil inú cestu. Namiesto sparingu s menej známymi súpermi sa rozprával s exilovým komentátorom Tuckerom Carlsonom v oveľa neortodoxnejšom formáte
Namiesto toho, aby Trumpovi položil sériu nudných otázok o domácej politike, Carlson jeho základni naservíroval červené mäso. Otvorene tlačil na realitného magnáta v otázkach, ako je smrť Jeffreyho Epsteina, pravdepodobnosť občianskej vojny, fyzický stav prezidenta Joea Bidena a možnosť, že na Trumpa bude spáchaný atentát, ak obvinenia nezastavia jeho znovuzvolenie.
Jedna z prvých tém, ktorá sa otvorila, pripravila pôdu pre všetko, čo nasledovalo: smrť finančníka Jeffreyho Epsteina. Carlson sa Trumpa opýtal, či si myslí, že Epstein bol zavraždený, a poznamenal, že on sám tomu verí. Trump najprv povedal, že sa domnieva, že išlo o samovraždu, vzhľadom na to, že Epstein odchádzal z veľmi dobrého života do väzenia, ale Carlsonovo rozhodnutie naliehať na túto otázku viedlo k nezáväznej odpovedi, pričom bývalý prezident uviedol, že “prípad by sa dal urobiť tak či onak”.
Okrem očakávaných útokov na Bidenovu kondíciu a výdrž Trump naďalej spochybňoval prezidentove diplomatické rozhodnutia a vzťahy, najmä pokiaľ ide o Severnú Kóreu, Čínu a Rusko. Republikán vyzdvihol, že odvrátením jadrovej vojny so Severnou Kóreou zachránil “40 000 životov” – ako aj zimné olympijské hry 2018 v juhokórejskom Pjongčangu.
Pri diskusii o zahraničných záležitostiach sa Trumpovo rozprávanie odklonilo do neočakávaných oblastí, ako napríklad Panamský prieplav, ktorý by mohol vrátiť pod americkú kontrolu, keďže sme pri jeho výstavbe stratili “35 000 životov komárov” (toto číslo v skutočnosti nie je ďaleko od pravdy: počas troch desaťročí výstavby prieplavu zahynulo 25 000 ľudí, hoci mnohí z robotníkov neboli americkí občania). Trumpovo netradičné tvrdenie, že by mal byť považovaný za jeden z “deviatich” divov sveta – namiesto tradičných siedmich, pretože deväť znie lepšie -, podčiarkuje jeho talent pre pečiatkovanie rozhovorov zvláštne zapamätateľnými odbočkami a poznámkami.
Ďalšou témou, ktorá sa odklonila od tradičnej politickej rétoriky, bol spôsob, akým Trump formuloval svoje názory na otázky životného prostredia. Od elektromobilov až po zariadenia na úsporu vody – komentáre bývalého prezidenta sa často zdali byť v rozpore so širším úsilím o boj proti klimatickým zmenám. Svoje postoje pritom zdôvodňoval frázami, ktoré mohol vysloviť len on sám, napríklad tvrdením, že “obmedzovače vody” na umývadlách a vaniach bránia ľuďom riadne si umyť “krásne vlasy”.
Objavili sa aj obavy o integritu volieb. Trump sa dotkol svojich podozrení týkajúcich sa výsledkov volieb v roku 2020, vrátane svojho presvedčenia o existencii rozsiahlych volebných podvodov, ktoré možno ovplyvnili až 10 – 17 % konečných hlasov. Pravdepodobne najpálčivejšia časť rozhovoru však prišla, keď Carlson položil otázku o potenciálnej občianskej vojne. Trump sa vrátil k 6. januáru 2021 a opísal “obrovskú lásku” k tejto krajine, ktorú cítil od ľudí, ktorí sa tam zhromaždili – podľa neho väčšinou pokojne. A hoci na Carlsonovu následnú otázku neodpovedal priamo, Trump zdôraznil hlboké rozdelenie, ktoré v národe vidí, pričom hovoril o “nenávisti” aj “vášni”.
Rozhovor s Carlsonom je oveľa viac než len strnulá debata medzi aparátnikmi GOP v modrých oblekoch, ktorá trvala dlho do noci, zrkadlom súčasnej americkej politickej klímy. Vďaka témam, ktoré oscilovali medzi skutočne znepokojujúcimi a bizarnými, je jasné, že tradičné hranice politického diskurzu sa posúvajú. Takzvané “Overtonovo okno” súvisiace s niektorými kedysi verbálnymi témami sa otvára a Trump – hoci stále trochu nejednoznačne odpovedá na Carlsonove najdivokejšie otázky – je opäť na čele tohto prúdu.