Washington 30. augusta 2023 (HSP/hungarytoday/Foto:screenshot twitter)
Tucker Carlson, ktorý využíva sociálne siete na to, aby svoje vlastenecké názory sprostredkoval stovkám miliónov ľudí, je predmetom veľkej pozornosti, pretože hovorí úprimnejšie ako ktokoľvek iný, povedal politológ Tamás Lánczi v nedeľnej spravodajskej relácii Kossuth Rádia. Informuje spravodajský portál Hungary Today
Tamás Lánczi hovoril o rozhovore, ktorý významná osobnosť amerických médií a vplyvný americký konzervatívny politický komentátor nedávno poskytol maďarskému týždenníku Mandiner. Na otázku, aký veľký vplyv môže mať táto americká osobnosť na verejnú mienku v USA, maďarský politológ odpovedal, že Carlson je pôvodne populárny novinár, ktorý je v USA mimoriadne obľúbený, pretože: “hovorí oveľa úprimnejšie ako ktokoľvek iný”.
Dodal, že práve táto úprimnosť sa stala pre médiá príliš veľkou, a preto sa v Amerike snažia Carlsona zlikvidovať. Nepočítali však s “druhou verejnou sférou”, sociálnymi médiami, prostredníctvom ktorých sa dostane k oveľa väčšiemu počtu ľudí, ako to robil vo svojej bývalej práci vo Fox News v USA.
Podľa Láncziho, názor, ktorý Carlson reprezentuje, je v skutočnosti ako “hlas slobodnej Ameriky”, pretože on sám je presvedčený, že v americkej verejnej mienke, publicistike, médiách a politike je dnes dovolené reprezentovať len hlavný prúd diktovaný Washingtonom a alternatívne názory sú potláčané.
Zdôraznil, že Carlson už nie je novinár, ale oveľa viac: je to seriózny politický mienkotvorca, ktorý sa “pomaly dostáva na rovnakú úroveň” ako bývalý prezident Donald Trump, keďže “tribún”, o ktorom tvrdí, že hrá, je v Spojených štátoch veľmi populárny.
Lánczi zdôraznil, že táto mediálna osobnosť je ostrým a fundovaným kritikom politiky USA. Podľa názoru Carlsona: “V súčasnosti je to pre nás veľmi dôležité, dve hlavné strany rozdelili americký politický priestor, zorganizovali sa do kartelu a možnosť budovania demokratickej vôle bola obmedzená. Je presvedčený, že o tom, čo sa bude diať, rozhoduje úzky okruh a že voličom je v podstate jedno, ktorú stranu volia,” povedal politológ.
V súvislosti s maďarsko-americkými vzťahmi a sympatiami maďarskej vlády k Republikánskej strane Lánczi zdôraznil, že Trump v súčasnosti predstavuje najpriaznivejšiu politiku v Spojených štátoch z hľadiska záujmov Maďarska. Podľa neho je logické, že maďarská vláda podporuje Trumpovo krídlo Republikánskej strany, pretože je to v záujme Maďarska.
Trump ako prezident nebránil maďarským ambíciám a Maďarsko mohlo s jeho administratívou dobre spolupracovať, zatiaľ čo Bidenova vláda v mnohých krajinách realizuje politiku zasahovania, poznamenal. Ako príklad uviedol skutočnosť, že veľvyslanec USA David Pressman sa v Maďarsku angažuje, vyjadruje politické sympatie a stretáva sa s predsedami súdov.
Namiesto toho, aby veľvyslanectvo konalo v záujme USA, “koná v záujme radikálneho, liberálneho krídla Demokratickej strany a agresívne sa snaží realizovať jej program”, tvrdí politológ.
Poznamenal, že maďarská diplomacia sa snaží zohľadniť ponuku na americkom “politickom trhu” a snaží sa vybrať tú najvýhodnejšiu. V súčasnosti Trump tento prísľub plní, dodal.
Počas diskusie bol pripomenutý rozhovor v poslednom čísle Mandinera, v ktorom Carlson otvorene hovoril o pokrytectve Ameriky, t. j. že Spojené štáty sú dobré a každý, kto sa postaví do cesty svetovému poriadku, ktorý vedú, je zlý, pričom sa medzitým zaoberá zvrhávaním vlád.
Lánczi dodal, že politika, ktorú Spojené štáty viedli v posledných 15 – 20 rokoch, bola neúčinná. Zapojili sa do mnohých konfliktov – s odkazom na Afganistan, Sýriu a severnú Afriku -, ktoré boli z pohľadu Západu krvavými, katastrofálnymi neúspechmi, ktoré priniesli materiálne aj ľudské straty.
Na druhej strane Carlson, pokračoval politológ, používa morálne argumenty, aby apeloval na srdcia ľudí. Hovorí, že to, čo robí Amerika, je zlé, ale zároveň možno povedať, že to, čo robí Amerika, nie je dobré pre západný spôsob života.
Politológ zdôraznil, že Carlson je “skutočný vlastenec, ktorý kritizuje americkú administratívu” a chce, aby sa USA vrátili do stavu spred roku 2000. Tým má na mysli, že by sa nemali miešať do vnútorných záležitostí iných krajín, mali by získavať nových spojencov a mali by zastupovať americké záujmy namiesto presadzovania prístupu demokratov.
Medzi Carlsonovou kritikou a kritikou maďarskej vlády – v oveľa diskrétnejšej podobe – je veľa podobností a “medzi maďarským a americkým ľudom je veľa podobností, takže je tu veľa priestoru na spoluprácu,” uzavrel Lánczi.
Prečítajte si tiež: