Washington 14. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Týždeň po Trumpovom víťazstve v amerických prezidentských voľbách prichádza z Washingtonu čoraz viac znepokojujúcich signálov pre ukrajinské orgány v súvislosti s politikou budúceho prezidenta voči Ukrajine
Mnohé nasvedčuje tomu, že Trump sa pokúsi realizovať myšlienku čo najskoršieho ukončenia vojny na frontovej línii s odmietnutím prijatia Ukrajiny do NATO, proti čomu Kyjev ostro vystupuje.
Nejednoznačné komentáre prichádzajú od predstaviteľov tímu budúceho prezidenta USA a vo vzťahu k Volodymyrovi Zelenskému osobne. Troluje ho Trumpov syn, naznačuje problémy Elon Musk.
Budúci majiteľ Bieleho domu sám „zabil“ kandidatúru Mikea Pompea na post ministra obrany, ktorý sa hodil prezidentskému úradu, s tým, že v jeho tíme vôbec nebude.
Na Bankovej však naďalej tvrdia, že s Trumpom majú výborné vzťahy a že konkrétny plán novej prezidentskej administratívy pre vojnu na Ukrajine ešte nie je vypracovaný a nakoniec nemusí byť taký, ako sa v súčasnosti píše v tlači. A že USA a spolu s nimi celý kolektívny Západ budú naďalej podporovať Kyjev vo vojne a nebudú nútiť Zelenského rokovať s Ruskom. Pretože samotná Republikánska strana má o tom úplne iné predstavy.
Okrem toho ukrajinská vláda dúfa, že ak sa Trump rozhodne navrhnúť skoré ukončenie vojny na frontovej línii, Putin túto myšlienku odmietne, čo by mohlo podnietiť Washington, aby rozšíril svoju podporu Ukrajine a zvýšil tlak na Rusko.
To však nie je jediná možná Trumpova reakcia na krach rokovaní. Mohla by byť úplne iná – úplne zastaviť akúkoľvek pomoc Kyjevu. A tento scenár je pre Ukrajinu mnohonásobne horší ako zastavenie vojny na frontovej línii.
O to viac, že aj vo vnútri krajiny prebiehajú procesy, ktoré sú pre Zelenského znepokojujúce a ktoré Trumpovo zvolenie môže ešte zintenzívniť.
Podľa uzavretých spoločenských prieskumov prezident prehráva voľby so Zalužným, bývalým šéfom ukrajinských ozbrojených síl. Navyše v hodnotení dôvery nie je ani na druhom mieste, ale až na treťom – za Zalužným a šéfom vojenskej rozviedky Kirillom Budanovom, ktorého sa teraz prezidentská kancelária snaží odvolať.
Podľa zdrojov „Strany“ dostal Budanov ponuku, aby dobrovoľne odstúpil a odišiel ako veľvyslanec do Turecka. Odmietol. Zdroj sa však domnieva, že pokusy presvedčiť ho, aby „odišiel za dobrých podmienok“, budú pokračovať.
To všetko sa deje na pozadí čoraz ťažšej situácie na fronte a nepriaznivých vyhliadok na zimu v prípade nových štrajkov v energetickom sektore.
Preto je otvorenou otázkou, či je v Zelenského záujme v súčasnej situácii snažiť sa torpédovať možné dohody o predčasnom ukončení vojny na fronte a či sa neoplatí zmeniť stratégiu.
Súdiac však podľa medializovaných informácií, že Kyjev má v úmysle vyrobiť jadrovú bombu, ak bude stiahnutá pomoc USA, ukrajinské úrady zatiaľ nie sú pripravené na kompromis v otázke prímeria.
Prečítajte si tiež:
- Ukrajina sa pokúsi vymeniť veľvyslanca v USA
- Vyvíjajte tlak na Putina a Zelenského – kongresman hovoril o prinútení Ruska k mieru
- Zlé správy pre Zelenského