Washington 26. augusta 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Fulton County Sheriff’s Office)
S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v roku 2024 sa favorit na republikánsku nomináciu Donald Trump opäť zapísal do histórie, keď sa stal prvým bývalým prezidentom USA, ktorý pózoval pre fotografiu po tom, ako sa vo štvrtok prihlásil vo väznici v Atlante. Analytici sa domnievali, že tento incident pravdepodobne nepoškodí Trumpove vyhliadky na rok 2024, ale ešte viac polarizuje krajinu v chaose
Trump sa vo štvrtok (miestneho času) podľa Fox News prihlásil vo väznici v okrese Fulton na základe viacerých obvinení vyplývajúcich z jeho snahy zvrátiť svoju volebnú porážku v roku 2020 v Georgii. Je to už štvrtýkrát v tomto roku, čo bývalý prezident čelí obvineniam z trestných činov.
Podľa amerických médií Trumpovi odobrali odtlačky prstov a urobili mu fotografiu. Bývalý americký prezident strávil niečo vyše 20 minút vo väznici v okrese Fulton, kde bol spracovaný a prepustený na kauciu 200 000 dolárov, uviedla CNN.
Trump, ktorý v súčasnosti s veľkým náskokom vedie v nominačnom súboji GOP, vynechal stredajšiu debatu republikánskych primárok. Jeho historická fotografia a návrat na X (predtým Twitter) pritiahli obrovskú pozornosť verejnosti.
Trumpova fotografia s tvárou sa rýchlo rozšírila na internete, najmä po tom, ako bývalý prezident USA na svojom vlastnom účte na X zverejnil slová “zasahovanie do volieb” a “nikdy sa nevzdávaj!”. Trumpov vôbec prvý tweet od 8. januára 2021 zaznamenal za 11 hodín po zverejnení viac ako 121 miliónov zobrazení, milión lajkov a 168 000 komentárov.
Hoci potenciálny republikánsky kandidát a možný budúci prezident čelí 91 obvineniam z trestných činov v štyroch prípadoch, analytici sa domnievajú, že to Trumpovým volebným vyhliadkam ani politickému postaveniu neublíži. Podľa amerických médií sa medzitým začali predávať tričká a iný tovar s Trumpovou fotografiou.
Podľa denníka Guardian vyjadruje výraz Trumpovej tváre na fotografii nepriateľstvo a bojovnosť, čo je signál pre jeho priaznivcov pred voľbami.
Podľa Stephena Collinsona zo CNN predstavuje Trumpova fotografia “zvláštny druh tragédie pre národ, ktorý “sa stále zmieta v obviňovaní a zúrivosti vybičovanej Trumpom”.
Pokiaľ ide o Trumpových priaznivcov, “zakotví to jeho status živého politického mučeníka”, na ktorom je založená jeho snaha o opätovné získanie Bieleho domu… Jeho kampaň už teraz premieňa jeho hanbu na nový druh moci, v ďalšej urážke justičného systému, povedal Collinson.
Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, v piatok pre Global Times uviedol, že Trumpova fotografia na hrudi a jej následky ešte viac polarizujú americkú spoločnosť, podobne ako to urobil Trump v posledných rokoch.
“Pre Čínu je to zábavná epizóda v americkej politike, pretože chorá politika USA je svetu prezentovaná živým a pôsobivým spôsobom,” povedal Li. “Politika USA je čoraz extrémnejšia a iracionálnejšia. Bohužiaľ, to, čo sa zdá byť šialené v iných krajinách, sa stane bežnejším v politike USA.”
Sun Chenghao, výskumný pracovník z Centra pre medzinárodnú bezpečnosť a stratégiu na univerzite Tsinghua, povedal pre Global Times, že právna a politická ofenzíva proti Trumpovi je komplexná a prístup Trumpovho tímu bol účinnou odpoveďou.
“S blížiacim sa volebným obdobím sa polarizácia a nepriateľstvo v americkej spoločnosti zosilňujú,” povedal Sun, “kandidáti na seba navzájom útočia a potláčajú sa využívaním systémov, čím sa voľby stávajú hrou na “výber toho najmenej zlého” namiesto výberu skutočne kvalifikovaného lídra.”
To naznačuje, že v americkom politickom systéme došlo k určitému odcudzeniu, povedal Sun.
Podľa experta sa mnohí republikánski voliči tiež domnievajú, že samotná americká politika je skorumpovaná alebo neefektívna a že obvinenia proti Trumpovi sú politicky motivované.
Buď zhovievavosť, alebo potrestanie Trumpa v súlade so zákonom by do USA prinieslo viac chaosu a rozdelenia, čo z kompromisu medzi právom a politikou robí obrovskú výzvu, povedal Li.
Prečítajte si tiež: