Tajomník ministerstva vnútra, Ryan Zinke, uviedol, že nový program prenajímania parciel na ťažbu nerastných surovín, ktorý sa vzťahuje na roky 2019 až 2024 má sprístupniť viac ako 90% vonkajšieho kontinentálneho šelfu, čo by spôsobilo obrovský nárast počtu prenajatých plôch pre ťažobné spoločnosti.
Návrh plánu zahŕňa celkovo takmer 50 oblastí, ale len 26 z nich sa nachádza vo výsostných vodách USA vrátane 19 území na pobreží Aljašky, sedem území v Tichom oceáne, 12 v Mexickom zálive a deväť v Atlantiku. Plán úplne mení ochranu, ktorú zaviedla administratíva predchádzajúceho prezidenta Obamu, a prvýkrát zavedie masovú ťažbu na pobreží Atlantického oceánu – ide o oblasť, ktorá je husto obývaná pozdĺž východného pobrežia USA.
“Chceme nárast energetického priemyslu na našom pobreží, namiesto toho, aby sme ťažili na cudzích brehoch,” povedal Zinke. “Dávame jasný signál aby všetci videli rozdiel medzi energetickou slabosťou a dominanciou. Pod prezidentom Trumpom budeme mať najsilnejšiu energetickú politiku a budeme najsilnejšou energetickou superveľmocou. ”
Zinke uviedol, že všetky vrty budú vykonané spôsobom, ktorý bude udržateľný z hľadiska životného prostredia, a že plán bude podliehať “silnému a detailnému” verejnému dohľadu.
Mnohým sa takáto politika nepáči
Vidinu rozsiahlych ropných plošín v teritoriálnych vodách USA však okamžite odsúdili mimovládne environmentálne skupiny ako aj niektorí politici a senátori.
Rick Scott, republikánsky guvernér Floridy, povedal, že sa postavil proti ťažbe na pobreží tohto štátu kvôli hroziacim environmentálnym problémom. “Už som požiadal o okamžitú schôdzku s tajomníkom Zinkem, aby sme prerokoval obavy, ktoré mám z tohto plánom. Navrhnem vyňať Floridu z tohto plánu,” povedal Scott.
Aj ďalšie štáty reagovali na nový plán odmietavo, pričom guvernéri New Jersey, Virginie, Severnej a Južnej Karolíny tiež vyjadrili obavy z možného vplyvu na morské ekosystémy a pobrežné hospodárstvo, ktoré profituje z cestovného ruchu a rybolovu. Guvernéri štátov západného pobrežia – Kalifornia, Washington a Oregon – tiež odsúdili vyhliadky na ťažbu v Pacifiku, urobili tak po prvýkrát od roku 1984.
Odporcovia vrtov zdôraznili prízrak výbuchu plošiny Deepwater Horizon 2010 v Mexickom zálive, jednu z najhorších environmentálnych katastrof v histórii USA. Incident na zariadení spoločnosti BP spôsobil únik 215 miliónov galónov ropy, ktorá zaplavila zálivy, pláže a zanechala toxické dedičstvo, s ktorým sa príroda pasuje dodnes. Ropný gigant BP v súvislosti s výbuchom plošiny uhradil viac ako 60 miliárd dolárov v sankciách.
“Trump sa snaží zmeniť naše oceány na ropné polia,” povedala Kristen Monsellová, právna riaditeľka oceánskeho programu v Centre pre biologickú rozmanitosť. “Jeho bezohľadný plán by vystavil ničivému účinku ropy veľké množstvo voľne žijúcich zvierat a pobrežných spoločenstiev.
“Ťažba na mori je špinavá a nebezpečná a mnoho pobrežných spoločenstiev tak môže byť ohrozených. Ak necháme ropný priemysel expandovať v našich oceánoch, bude to znamenať viac smrteľných katastrof ako Deepwater Horizon. A keď sa tieto veľké ropné škvrny vyskytnú v Arktíde, nebudú sa dať vyčistiť.
Krátko pred koncom mandátu Barack Obama vyhovel verejnému tlaku a udelil štatút chránených území rozsiahlym oblastiam v Atlantiku,
Naopak, Zinke navrhol, aby bola chránená len jedna oblasť pri pobreží Aljašky – pretože je chránená výkonným nariadením, ktoré vydal ešte George W. Bush.
Nie je jasné, koľko spoločností bude mať záujem o prenájom, akonáhle budú nové lokality ponúkané, vzhľadom na súčasnú nízku cenu ropy. Ale niektorí republikáni vyjadrili optimizmus, že rozširovanie vŕtania povzbudí hospodársku činnosť napriek potenciálnemu dopadu na pobrežné mestá a morský život.
Steve Scalise, Louisianský republikán, ktorý patrí k aktívnym podporovateľom Trumpa uviedol, že plán je “ďalším pozitívnym krokom” od Trumpa smerujúcim k “americkej energetickej dominancii”.
Americký úrad Bureau of Ocean Energy Management, ktorý bude dohliadať na proces prenájmu území, teraz musí čeliť 60-dňovej verejnej pripomienkovej lehote.