O udalosti informovala spravodajská agentúra Reuters s odvolaním sa na list Trumpa, ktorý bol zverejnený na oficiálnych stránkach prezidenta Thaciho.
V oficiálnom dokumente americký prezident vyhlásil nasledovné: “Kosovo je zlomovým partnerom v našom úsilí o zabezpečenie mieru a stability celej Európy. Vítam vaše súčasné úsilie o zmierenie so Srbskom. Neuskutočnenie tejto jedinečnej príležitosti by bolo tragickým krokom späť, pretože je pravdepodobné, že sa v blízkej dobe neobjaví ďalšia príležitosť k ucelenému mieru.“
Very grateful for support of @POTUS to #Kosovo and the peace and stability fot the whole region. President Trump’s letter to @HashimThaciRKS calling for unity is a unique chance to bring our country forward. #Kosovo #USA ???? pic.twitter.com/UC3LJ85ej0
— Bekim Çollaku (@bcollaku1) 18. decembra 2018
Okrem iného v liste Donald Trump pripomína, že Spojené štáty veľa investovali do úspechu Kosova, ako nezávislého a zvrchovaného štátu a pozýva srbského prezidenta Aleksandra Vučica a prezidenta samozvaného Kosova Hashima Thaciho k podpísaniu mierovej zmluvy do Bieleho domu.
Podľa informácií portálu Eurozpravy.cz sa americká ambasáda v Prištine ani Biely dom zatiaľ k tomuto listu nevyjadrili.
Napätie medzi Kosovom a Srbskom sa objavilo 14. decembra, kedy parlament Kosova schválil zákon o transformácii Bezpečnostných síl Kosova na plnohodnotnú armádu. Stalo sa to týždeň potom, čo srbská premiérka Ana Brnabič upozornila, že transformácia BSK na armádu by mohla vyprovokovať vojenskú intervenciu zo strany Belehradu.
V reakcii na toto vyhlásenie srbský prezident Aleksandr Vučić vyjadril nádej, že k novému konfliktu v Kosove nedôjde a že Belehrad bude pokračovať v úsilí o zachovanie mieru.
V roku 2008 Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktorú súčasne uznalo 110 štátov s výnimkou Slovenska, Rumunska, Španielska, Cypru a Ruska. Zachovanie mierových vzťahov dvoch susedných krajín je základnou podmienkou pre ich vstup do Európskej únie. Následne v roku 2013 sa Srbsko a samozvanej Kosovo zaviazali k dialógu podporovaného Európskou úniou, ktorého cieľom bolo vyriešenie všetkých nevyriešených problémov. Zatiaľ v tomto smere nedošlo k ďalšiemu pokroku.