V apríli Trump vyhlásil, že americká strana posudzuje verziu o tom, že nový typ koronavírusu, ktorý nesie označenie Covid–19, vznikol v laboratóriu v čínskom Wu–chane, a že chce zistiť jeho pôvod.
“Znamená to, že sa dejú čudné veci a že prebieha mnoho vyšetrovaní. A my chceme (pôvod vírusu) zistiť. To je všetko, čo môžem povedať. Či už vznikol kdekoľvek, pochádza z Číny, a v akej forme, to nie je dôležité. Stoosemdesiat štyri krajín ním teraz trpí,” povedal Trump na brífingu, keď odpovedal na otázku, ako aktívne sa vyšetruje verzia o tom, že v meste Wu–chan došlo k úniku vírusu.
Podľa amerického prezidenta pandémia koronavírusu tak ukázala, že trend ekonomickej globalizácie už ďalej nebude pokračovať. Dodáva tiež, že sa teraz “musí všetko vyrábať v Spojených štátoch“.
Sankcie za koronavírus
Trumpova vláda tak aj naďalej pokračuje v obviňovaní Pekingu z utajovania informácií o epidémii koronavírusu, zatiaľ čo Čína všetky obvinenia popiera. Trump a minister zahraničia USA Mike Pompeo označili Covid–19 za “čínsky vírus“ a “wuchanský vírus“. Neskôr bola ich rétorika trochu zmiernená, v poslednej dobe sa však vrátila.
Americký senátor Lindsey Graham tento týždeň navrhol prijatie návrhu zákona o sankciách proti Číne za šírenie koronavírusu. Sankcie majú byť zavedené, ak Čína neposkytne úplnú správu o vzniku tejto choroby.
Konkrétne v návrhu stojí, že Čína má do dvoch mesiacov poskytnúť Kongresu úplnú správu o vzniku pandémie a zatvoriť všetky tržnice, na ktorých by vírus mohol byť prenášaný z divokých zvierat na ľudí. Graham tiež požiadal o oslobodenie všetkých aktivistov zadržaných v Hongkongu po začiatku pandémie.
Perspektívy návrhu zákona nie sú jasné. Trump kritizuje Čínu a nahlas uvažuje o tom, ako prinútiť Peking, aby “zaplatil“ za pandémiu. Pritom demokrati, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, nepodporujú zavedenie sankcií proti Číne kvôli vírusu. Čína popiera všetky obvinenia USA z nedostatočnej otvorenosti.
Reakcia Číny
Denník The Global Times s odvolaním sa na vlastné zdroje napísal, že Čína je nanajvýš znepokojená s postojom USA v otázke úlohy Pekingu v šírení Covidu–19 a zvažuje odvetné sankcie voči jednotlivým osobám, organizáciám a úradníkom.
Podľa danej správy majú byť na sankčný zoznam zaradení prinajmenšom štyria kongresmani a dve organizácie. Medzi “kandidátmi“ na sankcie je tiež generálny prokurátor štátu Missouri Eric Schmitt, ktorý podal trestné oznámenie na Čínu, ktorú obvinil z pandémie koronavírusu.
“Čína odpovie nielen symbolicky, ale podnikne protiopatrenia, ktoré pre nich budú bolestivé,“ cituje denník výrok analytikov.