Trump to podľa agentúry Reuters vyhlásil deň po tom, ako jeho minister obrany James Mattis naznačil, že by sa mohli obnoviť americko-juhokórejské manévre, ktoré Severná Kórea odsudzuje ako pokusy o inváziu.
“Prezident sa však domnieva, že jeho vzťah s Kim Čong-Unom je veľmi dobrý a nie je žiaden dôvod na to, aby sme v súčasnosti vynakladali veľké sumy peňazí na spoločné vojnové cvičenia medzi USA a Južnou Kóreou,” znie z Bieleho domu, ale zároveň je aj spomenutá možnosť, že k tomu môže dôjsť: “Okrem toho môže prezident okamžite začať spoločné cvičenia s Južnou Kóreou a Japonskom, ak sa tak rozhodne. Ak tak urobí, budú oveľa väčšie ako kedykoľvek predtým.”
Trump vo svojom twíte opäť spochybnil úlohu Číny v pomoci pri riešení krízy v súvislosti s vývojom jadrových zbraní v Severnej Kórei, ktoré ohrozujú Spojené štáty. Trump sa domnieva, že Severná Kórea je pod “obrovským tlakom” Číny, ktorá ale dodáva Pchjongjangu “značnú pomoc” vrátane paliva, hnojív a komodít. Takéto kroky teda “nie sú užitočné”.
Napriek tomu Biely dom verí, že americký obchodný spor s Čínou a ďalšie nezrovnalosti “budú časom vyriešené medzi prezidentom Trumpom a veľkým čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorých vzťah zostáva veľmi silný”. No čínska hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Hua Chunyingová uviedla, že USA “nezodpovedne deformujú fakty, čomu je ťažké porozumieť”.
Pozastavenie tohtoročných vojenských cvičení USA s Južnou Kóreou bolo kritizované ako predčasná ústupka pre Severnú Kóreu, ktorá odoláva úsiliu USA presvedčiť ju, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní. Na júnovom samite sa Kim len všeobecne dohodol, že bude pracovať na odstránení jadrových zbraní na Kórejskom polostrove, ale Severná Kórea neuviedla žiadnu informáciu, že je ochotná jednostranne vzdať svojich zbraní, ako to požadoval Trump, pretože to isté očakáva aj od svojich susedov.
Americkí predstavitelia tvrdia, že severokórejskí predstavitelia minulý týždeň varovali v liste adresovanom Pompeovi, že rokovania so Spojenými štátmi riskujú ich ukončenie, a teraz sa obávajú, že sa Pchjongjang môže sústrediť na vrazenie klinu medzi USA a Južnú Kóreu.
Americkí predstavitelia spravodajských služieb a obrany opakovane vyjadrili hlboké pochybnosti o ochote Severnej Kórey opustiť svoje jadrové zbrane a neočakávali, že Pompeova návšteva prinesie pozitívne výsledky.