Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Daily Wire/Foto:Facebook,TASR/AP-Alex Brandon)
Novozvolený americký prezident Donald Trump a generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg spolu v stredu aj napriek napätým vzťahom povečerali v Mar-a-Lago, Trumpovom sídle na Floride
Denník Daily Wire píše, že nastávajúci americký prezident Donald Trump a Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Meta( materskej spoločnosti sociálnych sietí ako Facebook a Instagram) spolu včera večerali v Trumpovom sídle na Floride, Mar-A-Lago. Zakladateľ Facebooku sa pokúša napraviť vzťahy s Trumpom, ktorý predtým obvinil jeho spoločnosť sociálnych médií z toho, že sa snaží cenzurovať jeho a jeho priaznivcov.
Hovorca spoločnosti Meta v oficálnom vyhlásení uviedol : „Je to dôležitý okamih pre budúcnosť amerických inovácií.“
„Mark bol vďačný za pozvanie na večeru k prezidentovi Trumpovi a za možnosť stretnúť sa s členmi jeho tímu ohľadom nastupujúcej administratívy,“ dodal hovorca.Vyhlásenie hovorcu však neponúklo žiadne podrobnosti o tom, čo bolo predmetom diskusie.
Denník The New York Times však uviedol, že stretnutie “inicioval“ práve Zuckerberg, keďže sa snaží “ochrániť Metu“ pred akýmikoľvek negatívnymi opatreniami, ktorým by jeho spoločnosť mohla čeliť zo strany nastupujúcej administratívy.
Stephen Miller, budúci Trumpov poradca pre politiku, toto ich stretnutie potvrdil a uviedol, že Zuckerberg “veľmi jasne vyjadril svoju túžbu podporiť a spolupodieľať sa na tejto zmene, ktorá prebieha v celej Amerike a v celom svete, v súvislosti s reformným hnutím, na čele ktorého stojí Donald Trump“.
„ (Zuckerberg)Dal jasne najavo, že chce podporiť národnú obnovu Ameriky pod vedením prezidenta Trumpa,“ dodal Miller.
Napäté vzťahy
Denník The Times poznamenal, že 40-ročný technologický podnikateľ má s Trumpom napäté vzťahy odkedy Trump vstúpil do politiky. Prezidentove účty na Facebooku a Instagrame boli dokonca pozastavené po vzbure v Kapitole 6. januára. Po tom, ako bol v lete Trump postrelený, mu však Zuckerberg zatelefonoval.
Konzervatívci opakovane obviňovali spoločnosť Meta z cenzúry ich vyjadrení na platformách spoločnosti, najmä na Facebooku.
Trump vo svojej knihe Save America (Zachráňme Ameriku) dokonca napísal, že Zuckerberg proti nemu zosnoval sprisahanie v prezidentských voľbách v roku 2020 a vyhrážal sa mu, že ak tak urobí aj v roku 2024, môže byť obvinený z trestného činu.
„Pozorne ho sledujeme, a ak tentoraz urobí niečo nezákonné, strávi zvyšok života vo väzení – rovnako ako ostatní, ktorí budú podvádzať v prezidentských voľbách v roku 2024,“ vyjadril sa Trump.
Zuckerberg v lete priznal, že jeho spoločnosť bola pod tlakom Bidenovej administratívy, aby cenzurovala obsah počas kampane v roku 2020.
„V roku 2021 vysokopostavení predstavitelia Bidenovej administratívy vrátane Bieleho domu opakovane celé mesiace tlačili na naše tímy, aby cenzurovali určitý obsah COVID-19 vrátane humoru a satiry, a vyjadrovali veľkú mieru nespokojnosti s našimi tímami, keď sme na to nepristúpili,“ uviedol v augustovom liste predsedovi súdneho výboru Snemovne reprezentantov Jimovi Jordanovi .
„V konečnom dôsledku to bolo naše rozhodnutie, či obsah stiahneme alebo nie, a za svoje rozhodnutia sme zodpovední, vrátane zmien súvisiacich s COVID-19, ktoré sme v dôsledku tohto tlaku vykonali v našom presadzovaní,“ uviedol Zuckerberg.
Vyhlásil, že pod tlakom Bidenovej administratívy urobil rozhodnutia, ktoré by pri pohľade do minulosti už neurobil. Uviedol tiež, že spoločnosť Meta urobila chybu, keď počas volieb v roku 2020 dočasne degradovala článok denníka New York Post o počítači Huntera Bidena po tom, ako úradníci falošne tvrdili, že prezidentov syn bol súčasťou “ruskej dezinformačnej operácie“.
„ Medzičasom sa vyjasnilo, že táto správa nebola dezinformačnou operáciou Ruska, a pri spätnom pohľade sme tento príbeh nemali degradovať( stiahnuť z obehu na sociálnych sieťach),“ povedal Zuckerberg.
„Zmenili sme naše zásady a procesy, aby sa to už neopakovalo – napríklad už dočasne nedegradujeme veci v rámci USA, kým čakáme na overenie faktov,“ dodal.
Zuckerberg vtedy zopakoval, v budúcnosti chce byť politicky neutrálny a že urobil chybu, keď zamestnal zamestnancov, ktorí sa ho snažili nasmerovať na politickú ľavicu.
„Myslím si, že som sa v politickom prostredí veľmi nevyznal, a myslím si, že som jednoducho zásadne nesprávne diagnostikoval problém,“ povedal v rozhovore pre The New York Times o mesiac neskôr.
„Myslím si, že bude trvať ďalších približne 10 rokov, kým sa z tohto cyklu úplne dostaneme, kým sa naša značka vráti na miesto, kde mohla byť, keby som to na začiatku nepokazil,“ dodal.
Prečítajte si tiež: