V úvode tlačovej besedy si zobral slovo šéf progresívcov Michal Truban, pôsobil veľmi nervózne. Uviedol: “My v PS a Spolu si uvedomujeme, že vplyv oligarchie na políciu, prokuratúru, ale aj na súdnictvo je obrovský a že spoločnosť dlhé roky čaká, že sa to zmení a že vinní ľudia budú potrestaní. Aj preto držíme palce a podporujeme všetkým slušných aj policajtov aj prokurátorov aj sudcov, ktorých tu máme naozaj veľa.”
“Zároveň ale hovoríme aj to, že vymeniť iba niektoré figúrky nestačí, pretože videli sme už viackrát v histórii, že niektorí ľudia sa zmenili, ale karavána išla ďalej. To, čo my hovoríme, že treba vymeniť celú generáciu, celú túto Kočnerovu generáciu, na to, aby sme sa tu mali lepšie, aby v našej krajine konečne vládla spravodlivosť.”
Truban dodal, že celá organizácia štátu sa dá podľa neho zmeniť “výmenou lídrov a výmenou generácie”.
“Prídeme aj s konkrétnymi opatreniami a konkrétnymi zákonmi, konkrétnymi lepšími procesmi,” uviedol na tlačovej konferencii. Povedal tiež, že úlohou jeho strany je získať si dôveru ľudí, lebo veľkou príležitosťou na zmenu sú podľa neho blížiace sa voľby.
“Na to potrebujeme mať super perfektných kandidátov, novú generáciu ľudí, ktorí nemajú konexie na túto starú Kočnerov generáciu, na kandidátke, ktorí to myslia s našou krajinou úprimne a aj majú na to, ju zmeniť,” uviedol tiež Truban po boku Miroslava Beblavého zo Spolu, ktorý bol ako štátny tajomník súčasťou vlády Mikuláša Dzurindu, kedy finančné skupina a aj podnikateľ Kočner rozširovali svoje aktivity.
Keď jedna z redaktoriek poukázala na to, že Beblavý bol v parlamente, v čase, kedy Kočner mal evidentný vplyv, líder strany Spolu prenechal slovo Trubanovi a na otázku neodpovedal.
Kauza Jankovská
Beblavý sa vyjadril aj ku štátnej tajomníčke Monike Jankovskej a jej údajnej komunikácii s Kočnerom. Podľa jeho slov je na Západe bežné, že aj pri takýchto podozreniach politik zo svojej funkcie odíde a ak sa podozrenia nenaplnia, môže sa podľa jeho slov do funkcie vrátiť.
Podobný meter však „noví politici“ nezdôrazňovali pri medializovaných kauzách exprezidenta Andreja Kisku, keď podľa denníka Pravda podvody s pozemkami pod Tatrami, ktorých súčasťou bol aj Kiska, pripomínali činnosť organizovanej skupiny, alebo pri neoprávnených daňovom konaní jeho firmy KTAG. Beblavý s Trubanom mlčia a namiesto toho sa s Kiskom prezentujú na tlačovkách a vytvárajú spoločné dohody.
„U nás politici sa držia akoby zubami-nechtami a keď raz padnú, tak už sú plne zdiskreditovaní. Tak aj pani Jankovská, ak by to myslela vážne s očistou svojho mena, tak práve preto by mala teraz odísť a ak si verí, že sa o pól roka, o rok očistí, nech sa vráti,“ doplnil šéf Spolu Beblavý.
Neúčasť na Matovičových protestoch
Predstavitelia PS/Spolu odpovedali aj na otázky novinárov, prečo tento týždeň svojou účasťou nepodporili protesty na odvolanie Jankovskej pred budovou Ministerstva spravodlivosti, ktoré organizuje hnutie OĽaNO a na ktorých vystúpili politici z SaS či Za ľudí.
„Bola to predovšetkým akcia pána Matoviča,“ vysvetlil Truban s tým že osobne si váži takéto akcie.
„Viem, že je to veľmi ťažký boj, ale z môjho pohľadu toto bolo niečo, čo sa tu robilo 10-12 rokov, k ničomu to neviedlo, alebo aj viedlo, keď boli tie veľké protesty, viedlo to aj k zmene predsedu vlády, ale vidíme, že karavána ide ďalej,“ podotkol.
Podľa lídra PS je potrebné sa sústrediť hlavne na voľby.
Beblavý v tejto súvislosti dodal: „Protestov bolo veľa za uplynulé roky a výsledok nebol. My si myslíme, že treba iné nástroje, aby sa ten cieľ naplnil.“
Uviedol tiež, že nezaradení poslanci, ktorí počas volebného obdobia prebehli do PS a Spolu z iných strán „ako vždy v parlamente podporia odvolávanie vlády“. „Pretože sme presvedčení, že to je zlá vláda pre Slovensko a nemá našu dôveru.“