Štvordňové slávnosti v slovenskom Ríme otvoril predseda Matice slovenskej Marián Tkáč slovami: „Sme v slávnom meste. Akoby všetko zlé mal mať naozaj aj niečo dobré. Európa sa vtedy bránila masovému vpádu moslimov od roku 1526 až do roku 1683. Preto sa svetské centrum starého Uhorska presunulo do Bratislavy a to cirkevné do Trnavy … A pozeráme sa do očí jednému zo skutočných otcov nášho národa. Anton Bernolák oprášil to, čo jeho strýkovia na trnavskej jezuitskej univerzite už mali rozpracované … Preto stavali zanedbávanú slovenčinu na trnavské nohy.“
Účastníkov privítal aj predseda kraja Tibor Mikuš. „Verím, že prinesú niečo, čo poteší srdce každého návštevníka národných matičných dní. Členovia súborov, ktorí prichádzate z celého Slovenska, vitajte teda u nás v Trnave a v Trnavskom samosprávnom kraji.“
Súčasťou otvorenia slávností bolo aj zasadenie matičnej lipy. Slávnosti pokračovali konferenciou Slovensko v súradniciach času v Divadle Jána Palárika. „Zostať národom neznamená byť bohatý materiálne, ale znamená to zostať bohatý duchovne. Zachovať to, čo nám odkázali,“ zaznelo v prejave Tibora Mikuša.
Účastníci konferencie vyslovili uznanie a podporu vláde SR za ochranu národnoštátnych záujmov a vďaku za čestný boj o našu budúcnosť. Zároveň vyzvali vládu a predstaviteľov politických strán, aby sa začalo s otvorenou diskusiou o podmienkach nášho členstva v EÚ: aby sa slobodne posúdili plusy a mínusy nášho začlenenia v novočrtajúcej sa centralizovanej Európe a na túto diskusiu ponúkli matičnú pôdu. „Náš národ prežil aj ťažké časy útlaku a biedy, napriek tomu sme zostali národom hrdým na svoje kresťanské a slovanské korene, svoj jazyk, kultúru a zvyky,“ zaznelo na konci reportáže z dielne Memorialis/Prepamäť.