Bratislava 20. marca 2024 (HSP/Ria/Foto:Pixabay)
Euroclear, najväčší depozitár na svete, vlani zarobil na zmrazených ruských aktívach 4,4 miliardy eur. Pozorovatelia sú si istí, že len čo sa tieto peniaze začnú utrácať, dôsledky na seba nenechajú dlho čakať. Pri pokusoch ukradnúť cudzie peniaze hrozí depozitárovi bankrot, ktorý by ohrozil finančnú stabilitu EÚ. Situáciu analyzuje Natalija Denbinskaja na stránkach Ria Novosti
Zovrieť v rukách
Orgány EÚ a USA zmrazili ruské aktíva v celkovej hodnote 260 mld. Z nich 190 je uložených v Eurocleare. Depozitár z ich investícií vlani získal 4,4 miliardy eur. O prevode zmrazených ruských aktív na Ukrajinu zatiaľ nerozhodli. EÚ však považuje za prípustné previesť výnosy z nich do Kyjeva.
Ako informoval denník Financial Times, stane sa tak v júli.
Zdroje novín spresnili, že ide o dve alebo tri miliardy.
Predpokladá sa, že peniaze budú prevedené do rozpočtu EÚ a následne prevedené do Kyjeva.
Moskva bude, samozrejme, reagovať.
“Centrálna banka môže zablokovať alebo skonfiškovať 33 miliárd eur Euroclear, ktoré sa nachádzajú v ruskej jurisdikcii. Celkovo depozitár spravuje aktíva v hodnote 37 biliónov eur,” upozorňuje Meri Valilašvili, docentka štátnych a komunálnych financií na Plechanovovej ruskej ekonomickej univerzite.
A mnohé krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, sa určite budú snažiť čo najskôr stiahnuť svoje peniaze zo správy Euroclearu. To výrazne oslabí stabilitu a spoľahlivosť eura ako svetovej rezervnej meny, dodáva ekonóm.
“Bankrot spoločnosti Euroclear.”
Ako poznamenáva agentúra Reuters, dôsledky pre európsky depozitár by mohli byť vážne, až po bankrot. Agentúra sa odvoláva na vysokopostaveného úradníka, ktorý odhaduje, že zmrazené aktíva pravdepodobne prinesú do roku 2027 zisk po zdanení vo výške 15 až 20 miliárd eur v závislosti od úrokových sadzieb.
“Musíme ponechať značnú sumu v Eurocleare, <…> pretože žaloby sa budú hrnúť,” varuje. Podľa neho treba očakávať žaloby od ruskej centrálnej banky prostredníctvom regionálnych súdov, ktoré neuznávajú západné sankcie.
Moskva bude tiež požadovať zabavenie prostriedkov Euroclear v depozitároch cenných papierov v Hongkongu a Dubaji. Nasledovať budú žaloby proti západným bankám, ktoré prišli o peniaze investované v Rusku. V skutočnosti to úplne zničí spoločnosť Euroclear, zdôraznil úradník.
Spoločnosti, banky a súkromní investori podali viac ako sto žalôb na ruských arbitrážnych súdoch kvôli zablokovaniu aktív. Podľa Deutsche Borse Group je celková suma žalôb proti Euroclear a Clearstream Banking – zatiaľ približne 74 miliónov eur.
“Efektívnosť a potreba štruktúr, ako je Euroclear, boli spojené so stopercentnou spoľahlivosťou. Ak je, ako sa ukazuje, možné “uchmatnúť” aktíva takýmto voluntaristickým spôsobom, kde je potom spoľahlivosť? Túto otázku si kladú nielen ruskí, ale aj iní používatelia depozitára,” hovorí Anton Sviridenko, výkonný riaditeľ Stolypinovho inštitútu.
Ohrozenie stability
Je možné, že depozitárovi jednoducho dôjde kapitál a belgická centrálna banka mu bude musieť odobrať licenciu. To už podľa ekonómov predstavuje hrozbu pre finančnú stabilitu EÚ.
“Mohlo by to ovplyvniť úroveň globálnej likvidity,” spresňuje Jevgenij Šatov, partner spoločnosti Capital Lab.
Samotná spoločnosť Euroclear verí, že rezervy budú dostatočné. Odborníci tiež upozorňujú, že jedno súdne rozhodnutie nestačí.
Na konfiškáciu aktív spoločnosti Euroclear v iných jurisdikciách bude potrebné uznať príslušné súdne rozhodnutie. To bude trvať roky s nepredvídateľnými výsledkami, dodáva Ivan Ermochin, výskumný pracovník ruského Centra pre kompetencie a analýzu noriem OECD pri prezidentskej akadémii.
Okrem toho regulačné orgány EÚ pripravujú systém, v rámci ktorého sa časť výnosov zo zmrazených aktív odvedie do osobitnej rezervy. Tá by sa mohla použiť na vyplatenie prehratých prípadov.
Napriek tomu Európska komisia hodnotí vysoké riziká spoločnosti Euroclear ako reálne. Je zrejmé, že dôvera v depozitára, európske trhy a euro ako menu bude trvalo oslabená. Vzhľadom na rozsah možných dôsledkov sa orgány zatiaľ neponáhľajú. O situácii sa bude opäť rokovať 21. a 22. marca na samite EÚ.
Prečítajte si tiež:
- Európou pripravovaná rabovačka spôsobí finančný kolaps
- Nie raz, ale dvakrát toľko. Za krádež Rusko do tla zničí hospodárstvo Európy