Washington 4. júla 2024 (HSP/Sabah/Foto:Pixabay)
Krajiny BRICS urobili tri veľké kroky proti doláru, píše Barış Ergin pre turecké noviny Sabah
Sankcie voči krajinám BRICS, predovšetkým Rusku, v mnohom urýchlili vojnu proti doláru, o ktorej sa hovorí už roky. V októbri tohto roka budú zverejnené podrobnosti o jednotnej mene BRICS a realizujú sa aj platobné systémy a digitálne meny.
Od konferencie v Bretton Woods, po ktorej začal dolár dominovať svetovej ekonomike, uplynulo viac ako 80 rokov. Posledných desať rokov sa vo vzduchu objavujú scenáre o kolapse americkej meny. Tentoraz sa však záležitosť dostala do vážnejšej roviny. Embargo a sankcie uvalené predovšetkým na Rusko a Čínu urýchlili formovanie opačného krídla alebo aliancie síl. Krajiny BRICS, ktoré pôvodne tvorili Brazília, Rusko, India, Čína, India a Južná Afrika, realizujú trojfázový postup. Podľa autora článku Barış Ergina sa má vytvoriť jednotná mena založená na zlate, so zavedením nových technológií sa má vytvoriť jednotný platobný systém a rozšíriť sa majú digitálne meny centrálnych bánk.
Ďalšie podrobnosti v októbri
Prvý krok – vytvorenie jednotnej meny – umožní zjednotenie s cieľom prejsť na nový finančný systém, ktorého podrobnosti budú oznámené na samite BRICS v ruskej Kazani v októbri 2024. S rozšírením bloku o ďalších päť krajín vrátane Egypta, Etiópie, Iránu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov (SAE) sa zväčšila aj veľkosť jeho hospodárstva. Hospodárska veľkosť BRICS dosiahla 29,5 bilióna USD, čo predstavuje približne 30 % svetového hrubého domáceho produktu.
Nákup zlata
Zvýšený význam bloku a diskutovaný zámer vydávať jednotnú menu založenú na zlate upriamil pozornosť na zlaté rezervy členských krajín. Členovia BRICS majú v držbe vysokú úroveň 6,3 tisíc ton zlata, pričom toto číslo sa neustále zvyšuje novými nákupmi. Združenie, ktoré sa snaží o návrat k zlatému štandardu a zachovanie multipolárneho sveta pre všetky obchodné a transakčné aktivity, je od roku 2022 najväčším nákupcom zlata na svete. Okrem toho 3,5 miliardy obyvateľov znamená vážnu demografickú základňu.
Pokiaľ ide o platobné služby, prebiehajú dva projekty. Jeden je tradičný a druhý je založený na blockchaine. Poradca Kremľa Jurij Ušakov uviedol, že sa počíta s novým platobným systémom založeným na blockchaine s názvom BRICS Pay. “Domnievame sa, že dôležitým cieľom do budúcnosti je vytvorenie nezávislého platobného systému zúčtovania v rámci BRICS, ktorý by bol založený na najmodernejších technológiách, ako sú digitálne meny a blockchain. A čo je najdôležitejšie, bol by pohodlný pre štáty, obyvateľstvo a podniky, nevyžadoval by si vážne výdavky a bol by mimo politiky,” povedal Ušakov.
Ruské ministerstvo financií tiež nedávno oznámilo, že sa pracuje na platforme, ktorá by umožnila prevody peňazí medzi krajinami BRICS a zmiernila účinky západných obmedzení.
Námestník ruského ministra financií Ivan Čebeskov uviedol, že Rusko spolu s centrálnymi bankami krajín BRICS pracuje na spustení platobnej platformy s názvom BRICS Bridge. Podľa Čebeskova to umožní priame transakcie medzi krajinami BRICS a zníži vplyv západných sankcií.
Dvestošesťdesiat miliónov používateľov
Krajinou sveta, ktorej centrálna banka vykazuje najrýchlejší pokrok v zavádzaní digitálnych mien, je Čína, ktorá sa usiluje o to, aby bol digitálny jüan široko akceptovaný a používaný na celom jej území. Len v 25 čínskych mestách, pričom celá populácia Číny má 1,4 miliardy obyvateľov, dosiahla mena e-CNY 260 miliónov peňaženiek. Čína sa snaží rozšíriť cezhraničný projekt digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) s názvom Mbridge, ktorý zahŕňa Hongkong, Thajsko, Spojené arabské emiráty, ako aj 25 pozorovateľských krajín. Svoje kroky v tomto smere zintenzívnilo aj Rusko. Ruská vláda spustila pilotný projekt digitálneho rubľa v auguste 2023, pričom prvé transakcie uskutočnila ruská banka VTB a digitálna mena je v súčasnosti akceptovaná prostredníctvom 30 maloobchodných predajní v 11 ruských mestách.
Rusko zvýšilo podiel národných mien so spriatelenými krajinami na 75 %.
Tvrdí sa, že Rusko, ktoré zvýšilo podiel používania národných mien pri v zájomnom zúčtovaní so spriatelenými krajinami na 75 %, nenavrhuje ani tak novú spoločnú menu BRICS, ako skôr štruktúru podobnú SWIFT-u na vykonávanie transakcií s národnými menami v digitálnej podobe, poháňanú technológiou blockchain. Cieľom je vytvoriť štruktúru, ktorá bude integrovaná s digitálnymi verziami mien, ako sú rubeľ, jüan a rupia.
Prečítajte si tiež
- Krajiny BRICS chcú nahradiť dolár?
- “Koniec dolára bude rovnaký ako koniec Rímskej ríše”
- Chladný kalkul: Rusko a Čína pripravujú úder doláru