Svet 6. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-NASA TV)
Minulý týždeň sa astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) prebudili na znepokojujúcu správu z riadenia letu, že z kozmickej lode odnekiaľ uniká vzduch. Hoci nehrozilo žiadne bezprostredné nebezpečenstvo, prvoradou úlohou sa stalo nájdenie miesta úniku
Po prehľadávaní a bezpečnostnom zablokovaní jednotlivých častí na ISS sa nakoniec objavili dva milimetrové dierky v pripojenom ruskom module Sojuz MS-09. Otvor bol ihneď uzatvorený špeciálnym epoxidovým tmelom aspoň na nejaký čas, kým dôjde k trvalému riešeniu.
Ako uvádza RT, aj z milimetrových otvorov, ako v tomto prípade, by unikli všetky kyslíkové zásoby z kozmickej lode za 18 dní.
Medzitým už ruská štátna kozmická agentúra Roskosmos vyšetrovala príčiny nehody. Spočiatku sa zdalo byť pravdepodobné, že poškodenie spôsobil náraz nejakého malého meteoritu. Ďalšie skúmanie už potvrdzovalo skôr to, že príčina neprišla zvonku, ale zvnútra.
“Uvažujeme o všetkých teóriách. Tá o dopade meteoritu bola zavrhnutá, pretože trup vesmírnej lode bol evidentne zasiahnutý zvnútra,” potvrdil pre ruskú tlačovú agentúru TASS Dmitrij Rogozin, vedúci agentúry Roskosmos.
Na fotografii od NASA to vyzeralo ako diera po vŕtačke. “Bola to technologická chyba špecialistu. Urobila to ľudská ruka – na povrchu sa nachádzajú stopy vŕtačky,” vravel Rogozin s tým, že urobia všetko, čo je v ich silách, aby našli vinníka a zistili, či ide o náhodnú chybu alebo úmyselné znehodnotenie.
ISS Leak summary:
First thought was MMOD strike.
Then NASA released pics. Lots of people: “Hmmm, doesn’t look like MMOD”. NASA deleted the photos.
.Top Russian news site RIA NOVOSTI reported – via sources but apparently confirmed by Mr. Rogozin – it was a drill hole. pic.twitter.com/520kHK0TMc
— Chris B – NSF (@NASASpaceflight) 3. septembra 2018
Ruská tlačová agentúra RIA Novosti uviedla, že k tomu došlo “už na zemi” a “osoba zodpovedná za čin nedbalosti už bola identifikovaná”. Ďalší anonymný zdroj potvrdil, že diera bola náhodne vyvŕtaná pracovníkom spoločnosti Energia, ktorý svoju chybu skryl len nejakým utesnením a dekoratívnou textíliou namiesto toho, aby o tom informoval. Aj napriek tomu kozmická loď pred letom do vesmíru dokázala prejsť tlakovými skúškami, ale vo vesmíre sa už “lepidlo” vysušilo, vyšlo von a dierky sa otvorili.
Hoci sa aj potom aspoň dočasne dierky zatmelili, astronaut NASA Andrew Feustel, ktorý je v súčasnosti zodpovedný za 56. misiu ISS, nebol s týmto plánom celkom spokojný. Ale nateraz sa rozhodlo o takomto postupe. Na ďalší deň sa pridalo ešte ďalšie tesnenie a tlak v ISS sa zdá byť stabilný.