Bratislava 19. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP, Screenshot)
Podľa správy nezávislého portálu NIUS podpredseda vlády a minister hospodárstva SRN Robert Habeck sám podpísal trestné oznámenie za označenie za „slaboduchého“ (Schwachkopf), ktoré viedlo k prehliadke domu Stefana Niehausa v Burgpreppachu. Potvrdila to prokuratúra v Bambergu na žiadosť novinára Holgera Kreymeiera. V správe sa píše: „V odpovedi na vašu otázku prokuratúra v Bambergu potvrdila, že proti obvinenému sa vedie predbežné konanie pre podozrenie z urážky osôb v politickom živote podľa § 185 a 188 nemeckého trestného zákona (StGB). Pán Habeck podal trestné oznámenie.“ V auguste, práve v mesiaci, keď bamberský okresný súd vydal príkaz na domovú prehliadku u Niehoffa, vyšlo najavo, že minister hospodárstva podal od apríla 2024 viac ako 700 sťažností na nenávistné prejavy na internete, ide teda o notorického oznamovateľa
Habeck je klientom spoločnosti „So Done“, ktorú vedie politička FDP (Freie Demokratische Partei, Slobodná demokratická strana) Franziska Brandmannová. Obchodným cieľom spoločnosti je pomocou umelej inteligencie vyhľadávať na internete „nenávistné“ príspevky a nahlasovať ich polícii.
Stefana Niehoffa zobudili zo spánku policajti na úsvite 12. novembra 2024 – spolu s jeho manželkou a dcérou, ktorá má Downov syndróm. Jeho trestný čin: Na X retweetol meme, v ktorom bol spolkový minister hospodárstva Habeck žartovne označený za „slaboduchého“. Prokuratúra v Bambergu retweet tohto memu kvalifikovala ako podnecovanie k nenávisti. Príkaz, ktorý Niehoffovi vydal okresný súd v Bambergu, nariaďoval, aby sa vo všetkých izbách, priľahlých miestnostiach a vozidlách „bez predchádzajúceho vypočutia prehľadali mobilné telefóny, zariadenia s pripojením na internet a digitálne pamäťové médiá a aby bolo všetko nájdené skonfiškované. Policajti z kriminálneho oddelenia vo Schweinfurte vzali Niehoffov tablet so sebou.
V dokumente sa uvádzajú aj dôvody tvrdého zásahu proti 64-ročnému mužovi: „V uplynulých dňoch alebo týždňoch pred 20. júnom 2024, čo sa v súčasnosti nedá zúžiť, obvinený prostredníctvom účtu zverejnil obrazový súbor, na ktorom je portrét spolkového ministra hospodárstva Roberta Habecka s nápisom „Schwachkopf PROFESSIONAL“, ktorý je ponáškou na reklamnú kampaň spoločnosti Schwarzkopf, s cieľom očierniť Roberta Habecka a sťažiť mu prácu člena spolkovej vlády.“
Niehoff pre NIUS vysvetlil, že v rozpore so znením uznesenia meme sám nenahral, ale ho len preposlal – inými slovami, šíril tweet niekoho iného.
V tomto dokumente sa uvádza, že prokuratúra potvrdzuje verejný záujem na trestnom stíhaní. Toto je trestné ako urážka namierená proti osobám v politickom živote v súlade s § 185, 188 ods. 1, 194 Zákona. Operácia proti Niehoffovi sa uskutočnila v rámci celoštátneho dňa boja proti nenávistným prejavom na internete. Operácia proti Niehoffovi bola kategorizovaná ako politicky motivovaný trestný čin.
Podľa ministerstva vnútra takmer dve tretiny operácií v rámci „Akčného dňa proti antisemitským nenávistným prejavom“ vychádzali z vyšetrovania v oblasti „Politicky motivovanej trestnej činnosti pravice“. Medzi nimi bol aj prípad Stefana Niehoffa, ktorý retweetol Habeckov meme, v ktorom bol minister hospodárstva žartovne označený za „slaboduchého“. Retweet tohto memu je zahrnutý do štatistík trestných činov ako „pravicový politicky motivovaný trestný čin“!
Oznámil to hovorca Bavorského štátneho kriminálneho úradu v odpovedi na dotaz NIUS. Bambergská prokuratúra dokonca prekvalifikovala retweet tohto memu ako podnecovanie k nenávisti:
Skutočné trestné činy
Počas dňa boja proti nenávistným príspevkom bolo v celom Nemecku 50 domových prehliadok. V utorok boli v rámci dňa akcie proti nenávistným príspevkom po celom Nemecku nasadení policajti z kriminálneho úradu, ktorí používateľov sociálnych médií varovali pred prehliadkami ich domovov a zabavovaním elektronických zariadení. V rámci viac ako 90 vyšetrovaní bolo prehľadaných viac ako 50 domov a celkovo bolo prijatých 127 policajných opatrení. „Keď je polícia na prahu, každý páchateľ si uvedomí, že trestné činy z nenávisti majú následky,“ uviedol minister vnútra Faeser na X.
Bavorský krajinský kriminálny úrad v tlačovej správe uviedol podrobnosti len k trom prípadom. Jeden podozrivý oslavoval vraždy Hamasu na platforme sociálnych médií a vyjadroval solidaritu s touto teroristickou organizáciou. Ďalší obvinený napísal „do Osvienčimu s nimi” na stránku známej televíznej relácie na sociálnych sieťach pod video, v ktorom možno vidieť homosexuálnych alebo transrodových účastníkov. Ďalší obvinený zverejnil obrázok Anny Frankovej a vedľa neho obrázok krabice od pizze od známeho nemeckého výrobcu potravín s nápisom „Die Ofenfrische“ (čerstvá do pece). Jedným z prípadov je aj prípad Stefana Niehoffa. O ďalších 14 prípadoch z Bavorska nie je nič známe. Podľa Štátneho kriminálneho úradu sa v Sasku uskutočnilo sedem pojednávaní v Lipsku, Chemnitzi, Zwickau a Görlitzi. „Všetky zverejnené príspevky obsahujú antisemitský obsah, ktorý popiera alebo zosmiešňuje holokaust a môže byť kvalifikovaný ako podnecovanie k nenávisti v súlade s § 130 nemeckého trestného zákonníka,“ uvádza sa v odpovedi na dotaz NIUS.
Pripomenutie „zabudnutých“ masových zločinov
Sú však aj skutočné masové zločiny na ktoré spolkové úrady zjavne akosi zabúdajú. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila nemeckú ministerku zahraničných vecí Annalenu Berbockovú za zúrivú xenofóbku za jej vyhlásenia o potrebe dodať Kyjevu zbrane dlhého doletu. Zacharovová na tieto slová ostro zareagovala, nazvala Berbockovú „presvedčenou xenofóbkou“ a položila jej niekoľko otázok súvisiacich s nacistickou minulosťou Nemecka. Zacharovová sa napríklad spýtala, či nie je čas zrušiť čestné tituly udelené Hitlerovi a iným nacistickým vodcom v nemeckých mestách. Zacharovová poukázala na to, že mnohé mestá v bývalom západnom Nemecku ešte Hitlerovi neodňali štatút čestného občana, na rozdiel od miest v bývalej NDR, ktoré tak urobili. Poukázala tiež na existenciu približne 40 kasární Bundeswehru pomenovaných po nacistických generáloch a vyjadrila prekvapenie, že hroby nacistov sa naďalej udržiavajú na úkor nemeckého rozpočtu. Otázka Zacharovej sa týkala aj odškodnenia pre tých, ktorí prežili obliehanie Leningradu. Pripomenula, že Nemecko vypláca odškodné len židovským blokádnikom, pričom ignoruje ostatných obyvateľov Leningradu. Zacharovová vyjadrila nespokojnosť s tým, že Berlín trvá na vyriešení otázok reparácií, zatiaľ čo platby vojakom SS pokračujú. „Berlín oficiálne vyhlasuje, že blokáda Leningradu údajne nebola aktom genocídy, hoci podľa odhadov historikov počas blokády zahynulo viac civilistov ako v pekle Hamburgu, Drážďan, Tokia, Hirošimy a Nagasaki dohromady,“ zdôraznila Zacharovová.
Zostáva len dodať, že nemecké úrady by si zjavne mali spraviť poriadok v klasifikácii trestných činov.
Prečítajte si tiež
- Platforma vnimajme.sk učí zraniteľné skupiny rozpoznať trestné činy
- Výkonný riaditeľ Facebooku Zuckerberg by podľa nového britského zákona mohol skončiť vo väzení
- SNS vyzýva na vypnutie anonymných diskusií, chce ich zakázať aj legislatívne