Londýn 20. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Je známe, že mnohí ľudia sa aj po prekonaní covidu-19 musia potýkať s najrôznejšími následkami choroby. Mnohým sa ešte napríklad nevrátil čuch a chuť. Ako ale teraz zistili výskumníci z University College London, niektorí jedinci dokonca zaznamenali zmenšenie penisu či semenníkov, ako aj problémy s erekciou
Výskum bol publikovaný v prestížnom lekárskom časopise The Lancet. V článku vedci dokumentujú všetky následky, s ktorými sa stretávajú ľudia po prekonaní covidu-19.
Výskumníci zistili, že predĺžené príznaky (tzv. Long covid) sa vyskytujú až u 65 % pacientov. Pritom každý siedmy pacient sa stretáva s problémami aj po 12 týždňoch po prekonaní choroby. U väčšiny z nich sa príznaky vyskytovali až 35 týždňov od zotavenia.
Z výskumu vyplýva, že najčastejšími príznaky covidu-19 po 6 mesiacoch sú únava, malátnosť po námahe aj problémy s kognitívnymi funkciami. Bežne sa vyskytujú aj bolesti hlavy, závraty, tras, citlivosť na hluk a svetlo, halucinácie, pískanie v ušiach a ďalšie neurologické problémy.
Strata čuchu a chuti boli bežnými príznaky predovšetkým počas prvej vlny pandémie. V niektorých prípadoch sa ale aj po niekoľkých mesiacoch tieto zmysly nevrátili. Niekedy ľudí trápia tiež čuchové halucinácie, kedy majú pocit, že cítia napríklad spálenú gumu.
Vedci ale zaznamenali aj menej nezvyčajné príznaky respiračného ochorenia. Niektorí mužskí pacienti hlásili, že sa im po koronavíruse zmenšil penis či semenníky. Cez 30 % žien počas choroby zaznamenalo menštruačné ťažkosti. Viac ako 10 % mužov hlásilo sexuálnu disfunkciu.
Medzi ďalšie problémy, ktoré pretrvávajú dlho po chorobe, sa radia ťažkosti s plačom či zívaním alebo návaly hnevu. Niektorí ľudia hlásia narušenú schopnosť uvažovať alebo stratu krátkodobej pamäti aj problémy s abstraktným myslením. U zhruba 10 % sa vyskytli halucinácie aj myšlienky na samovraždu.
Vedci však zdôrazňujú, že takzvaný long covid trápi najmä ľudí nad 74 rokov. U nich sa dá predpokladať, že choroba im zhoršila existujúce ťažkosti. Ďalším rizikovým faktorom je obezita.
Každopádne najčastejšími príznakmi aj naďalej zostávajú únava, problémy s motorikou a malátnosť po námahe.
Koronavírus vo svete a v Česku
Vo svete bolo celkovo zaznamenaných vyše 190 miliónov prípadov nákazy koronavírusom. Z toho štyri milióny ľudí zomrelo. V Česku bolo za dva roky trvania pandémie potvrdených cez 1,6 milióna prípadov nákazy koronavírusom. S covidom-19 zomrelo 30 338 ľudí.
Od začiatku prázdnin opäť došlo k rastu koronavírusu v Česku. Môže za to predovšetkým indická mutácia, čiže delta variant, ktorá sa v krajine rozšírila. Posledných niekoľko dní sa ale situácia trochu zlepšila a reprodukčné číslo v nedeľu opäť kleslo pod hodnotu jedna, čo znamená, že sa šírenie choroby spomaľuje.
Avšak v pondelok Štátny zdravotný ústavu (SZÚ) oznámil, že na území krajiny bol odhalený prvý prípad mutácie delta plus. Odborníci zatiaľ nevedia, či sa správa inak ako ostatné varianty. Aktuálne bol výskyt tejto mutácie zaznamenaný v Európe a ide o 196 prípadov. Tie najčastejšie hlási Portugalsko.