Bratislava 25. januára 2024 (HSP/Foto:Screenshot)
Na včerajších rokovaniach medzi slovenským premiérom Ficom a jeho ukrajinským náprotivkom Šmygaľom sa otvorila téma tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu po roku 2024 – keď sa skončí platnosť zmluvy s Gazpromom
Slovenský líder včera povedal, že “Ukrajina je otvorená pre tranzit ruského plynu” po skončení platnosti súčasnej zmluvy s Ruskom a že sa pracuje na detailoch novej dohody. Mnohí to považovali za zámer Ukrajiny predĺžiť zmluvu s Gazpromom, čo kabinet už odmietol.
Kabinet ministrov však nepoprel, že tranzit ruského plynu bude pokračovať aj po roku 2024.
Podľa vlády sa Ukrajina “môže dohodnúť s európskou krajinou (členom EÚ) na využívaní jej (teda ukrajinskej – pozn. red.) prepravnej siete plynu”.
Inými slovami, zdá sa, že ukrajinské orgány sú pripravené na schému, keď európske spoločnosti budú nakupovať plyn od Gazpromu na rusko-ukrajinskej hranici a ďalej ho prepravovať cez ukrajinskú prepravnú sústavu. V tomto prípade Ukrajina nepodpíše tranzitnú zmluvu s Gazpromom, ale s európskymi spoločnosťami. To však nič nemení na podstate – ruský plyn sa bude naďalej tranzitovať cez Ukrajinu do Európy. To znamená, že Rusko bude naďalej dostávať peniaze z vývozu plynu do EÚ pomocou ukrajinského tranzitu.
A podľa všetkého sa do tejto schémy teraz snaží zapadnúť aj Slovensko, ktoré je nielen jednou z tranzitných krajín pre ruský plyn, ale nedávno deklarovalo voči Rusku priateľskú politiku.
Otázkou však zostáva, či Rusko na takúto možnosť (predaj plynu Európanom na rusko-ukrajinskej hranici) pristúpi. Ak však vezmeme do úvahy skutočnosť, že na rozdiel od ropy je pre Rusov ťažké nájsť nové trhy pre plyn, pravdepodobnosť, že Gazprom bude súhlasiť s novou schémou, je pomerne vysoká.