Transparentnosť trhu s ojazdenými autami na Slovensku v priebehu roka klesla

❚❚

Bratislava 28. októbra 2024 (HSP/Foto:carVertical)

 

Trh s ojazdenými vozidlami sa síce vo väčšine krajín stabilizoval a vrátil na úroveň spred pandémie, no transparentnosť je stále významným problémom. Tisíce ľudí si každý rok kupujú vozidlá so skrytými vadami alebo stočenými kilometrami, pričom mnohokrát nevedia, že za auto v zlom stave platia oveľa viac, ako by mali

Graf

Spoločnosť carVertical uskutočnila svoj každoročný prieskum o transparentnosti, aby zistila, ktoré krajiny sú najrizikovejšie na nákup ojazdeného vozidla. Slovensko v tomto roku kleslo o dve pozície. V porovnaní so 14. miestom, ktoré zastávalo v minulom roku, sa prepadlo na 16. miesto z možných 25 miest. Susedná Česká republika sa umiestnila na 14. mieste, Poľsko na 18. mieste a Maďarsko na 17. mieste.

.

Stáčanie kilometrov a skryté poškodení sú na slovenskom trhu stále bežné

Výskum carVertical, ktorý prebiehal od októbra 2023 do septembra 2024, odhalil, že na Slovensku malo stočené kilometre 3,1 % áut , pričom priemerné množstvo stočených kilometrov bolo 88 194 km. Takáto úprava môže v prípade niekoľkoročného auta pokojne zdvojnásobiť počet najazdených kilometrov. A keďže cena auta priamo závisí od tohto parametra, vodiči, ktorí si takéto vozidlá kúpia, za ne zaplatia výrazne viac, ako by skutočne mali.

Aj keď počet áut so stočenými kilometrami klesol z minuloročných 4,5 % na aktuálnych 3,1 %, priemerný počet stočených kilometrov sa zvýšil. A práve tento problém vo veľkom prispieva k poklesu indexu transparentnosti Slovenska.

.

Výskum následne ukazuje, že až tri pätiny (60,5 %) všetkých vozidiel, ktoré kontrolovali slovenskí vodiči na platforme carVertical, boli účastníkmi dopravnej nehody s priemernou škodou 3 010 eur. V roku 2023 bola situácia o niečo lepšia. Poškodených vozidiel bolo 58,8 %, no priemerná suma dosahovala 3 685 eur.

Ďalej by si mali vodiči dávať pozor aj na dovezené autá. Najnovšie štatistiky ukazujú, že 49,2 % všetkých ojazdených áut na Slovensku pochádza z iných krajín. Podľa automobilového experta zo spoločnosti carVertical Matasa Buzelisa je až 4-krát vyššia pravdepodobnosť, že autá zo zahraničia majú stočené kilometre. Okrem toho môžu mať tiež skryté chyby alebo sfalšovanú históriu, kvôli čomu by si na ne mali dávať kupujúci väčší pozor.

Priemerný vek kupovaných vozidiel je na Slovensku 8,4 roka, čo je v porovnaní s inými krajinami východnej Európy menej.

Britský trh si stále drží vedúce postavenie

Najtransparentnejší trh má posledné roky Spojené kráľovstvo. Podľa výskumu malo sfalšovaný počet najazdených kilometrov len 2,1 % áut a 17,8 % vozidiel bolo poškodených. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že v porovnaní s inými európskymi krajinami tu dominujú autá s pravostranným riadením, ktoré Britániu neopustia počas celého svojho životného cyklu. Plus, počet dovezených áut zo zahraničia predstavuje len 2 %, čo má tiež pozitívny dopad na transparentnosť.

Do prvej päťky najtransparentnejších krajín patrí aj Taliansko, Švajčiarsko, Nemecko a Švédsko.

.

„Kupujúci pochádzajúci zo západnej Európy a Škandinávie sa s podvodmi s najazdenými kilometrami alebo so skrytými chybami stretávajú menej často. Krajiny majú prísnejšie zákony, ktoré zabezpečujú, že kupujúci môžu dôverovať histórii a kvalite vozidla,“ hovorí Buzelis.

Spomedzi krajín východnej Európy sa do TOP 10 podarilo dostať len Slovinsku, ktoré obsadilo 10. priečku.

Transparentnosť trhu vo východnej Európe zostáva nezmenená

Najmenej transparentnými krajinami boli podľa štúdie Ukrajina, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a Estónsko, ktoré sa umiestnili na posledných miestach aj v minulom roku. Problém s ich transparentnosťou robí najmä vysoký podiel áut so stočenými kilometrami a skrytými chybami, starnúci vozový park a vyššie percento dovezených vozidiel.

„Situácia na východoeurópskom trhu s ojazdenými vozidlami zostáva nezmenená. Keďže za stáčanie kilometrov a skrývanie chýb je potrestaných len veľmi málo podvodníkov, je pravdepodobné, že tieto praktiky budú pretrvávať ešte dlhý čas. Navyše, zo západu na východ prúdi veľký počet dieslových áut, čo môže v dlhodobom horizonte ovplyvniť ich dostupnosť,“ hovorí Buzelis.

Najvyšší počet prípadov so stáčaním kilometrov spomedzi európskych krajín zaznamenali Lotyšsko (11,1 %) a Ukrajina (9,6 %). Najväčší podiel poškodených áut bol zas zistený v Poľsku (62,1 %) a na Slovensku (60,5 %).

.

Ako bol index transparentnosti trhu vypočítaný?

Spoločnosť carVertical analyzovala prehľady histórie vozidiel, ktoré si používatelia zakúpili v období od októbra 2023 do septembra 2024. V nich sa zamerala na šesť ukazovateľov, na základe ktorých vypočítala index transparentnosti trhu. Týmito ukazovateľmi boli:

  • percento vozidiel so stočenými kilometrami,
  • priemerný sfalšovaný počet najazdených kilometrov,
  • percento poškodených áut,
  • relatívna výška škody,
  • percento dovezených ojazdených áut,
  • priemerný vek kontrolovaných áut.

Keďže tieto kritériá nemajú rovnaký vplyv na transparentnosť trhu, každému faktoru bola pridelená iná váha, resp. významnosť. Napríklad, informácia o stočených kilometroch bola dôležitejšia ako priemerný vek vozidla.

Celý report nájdete TU.

Spoločnosť carVertical pôsobí v 28 krajinách a získava údaje z viac ako 900 globálnych databáz, ako sú napríklad orgány funkčné v trestnom konaní, finančné inštitúcie alebo národné/štátne registre. Každý rok spracúva niekoľko miliónov prehľadov o histórii vozidiel, vďaka čomu dokáže robiť rôzne komplexné predpovede a poskytnúť jedinečný pohľad na trh s ojazdenými autami.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

12:51

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo “závažné nezrovnalosti” pri voľbách v Gruzínsku. Reagovalo na hlásené prípady zastrašovania voličov, porušovania tajnosti hlasovania a násilia vo volebných miestnostiach.

12:48

Nórsko kúpi od Spojených štátov rakety AIM-120C-8 AMRAAM pre systémy protivzdušnej obrany za viac ako štyri miliardy nórskych korún (približne 335,7 milióna eur). 

12:39

Kremeľ ostro odmietol obvinenia, že zasahoval do volieb v Gruzínsku a obvinil externých aktérov zo snahy destabilizovať krajinu. USA a EÚ vyzvali na vyšetrenie nezrovnalostí vo víkendových parlamentných voľbách.

12:38

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské sily prevzali kontrolu nad dedinou Cukurine na východe Ukrajine, južne od mesta Pokrovsk, ktoré je kľúčovým logistickým uzlom v oblasti.

12:35

Rusko sa snaží pomôcť deeskalovať napätie na Blízkom východe a vyzýva všetky strany na zdržanlivosť. Uviedol to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na izraelský útok na Irán.

12:33

Dialóg medzi štátom a občianskou spoločnosťou by sa mal prehlbovať. Potrebné je zmapovať stav a potreby takejto spolupráce, rovnako tak otvárať nové možnosti posilnenia a rozvoja fungujúcej občianskej spoločnosti, ako aj zlepšiť zapojenie verejnosti do rozhodovacích procesov. Výmena skúseností zo zahraničia je jednou z tém medzinárodnej konferencie Building Bridges – Enhancing Public Engagement/Budovanie mostov – Posilňovanie zapájania verejnosti.

“Práve dnes si vymeníme skúsenosti s odborníkmi a ďalšími expertmi z ôsmich krajín, ako sú Česká republika, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Írsko, Maďarsko, Francúzsko či Taliansko. Naším cieľom je zistiť, akými nástrojmi môžeme efektívne podporovať občiansku spoločnosť a prezentovať príklady dobrej praxe,” uviedla na pondelkovej tlačovej konferencii splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.

Simona Zacharová
Na snímke splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová
12:16

Česko si v Deň vzniku samostatného československého štátu pripomína hodnoty nezávislosti, slobody a demokracie a tiež statočnosť a odhodlanie jeho predkov, ktorí desaťročia trvajúce úsilie zavŕšili vytvorením samostatného štátu. Po skončení pietneho aktu na Národnom pamätníku Vítkov v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala. Zdôraznil, že tieto hodnoty sú krehké.

12:15

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že maďarský premiér Viktor Orbán na návšteve Gruzínska nereprezentuje Európsku úniu. Predseda maďarskej vlády v pondelok pricestuje do Gruzínska len dva dni po parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila proruská vládnuca strana Gruzínsky sen.

12:13

Maďarská vláda začala s distribuovaním dotazníka, v ktorom sa občanov pýta na ich názor na ekonomickú neutralitu, trináste mesačné dôchodky, podporu bývania a internátov pre mladých aj otázky migrácie a suverenity. 

12:12

Podľa predbežných výsledkov zverejnených volebnou komisiou vo víkendových voľbách do dolnej komory uzbeckého parlamentu zvíťazila Liberálnodemokratická strana prezidenta Šavkata Mirzijojeva.

12:11

Najmenej 21 ľudí vrátane piatich detí utrpelo zranenia pri ruskom útoku navádzanými bombami na ukrajinské mesto Charkov a jeho okolie, oznámili ukrajinskí predstavitelia.

12:05

Európska centrálna banka sa nepotrebuje príliš ponáhľať s ďalším znižovaním úrokových sadzieb, keďže zamestnanosť v eurozóne je vysoká, reálne mzdy rastú a mäkké pristátie ekonomiky zostáva najpravdepodobnejším scenárom, vyhlásil guvernér belgickej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Pierre Wunsch.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na leteckej snímke hrad Brekov (Brekovský hrad), zrúcanina hradu z 13. storočia, sa týči nad obcou Brekov v okrese Humenné

Autor: TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Pavel Jacz

Erik Majercak

Viktor Pondělík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali