Transparency: Korupcia môže spomaliť zotavovanie ekonomiky Európy

Transparency: Korupcia môže spomaliť zotavovanie ekonomiky Európy

Brusel 6. júna (TASR) – Politická a podnikateľská korupcia v Európe, najmä v regióne Stredozemného mora, môže ešte viac oslabiť ekonomicky zraniteľné krajiny, ktoré sa snažia prekonať hospodársku krízu EÚ a eurozóny. Napísala to vo svojej správe medzinárodná organizácia Transparency International (TI) so sídlom v Berlíne, ktorá sa zaoberá bojom proti korupcii.

Transparency vo svoje dnes zverejnenej správe konštatovala, že hoci EÚ vníma samú seba ako jeden z najmenej skorumpovaných regiónov sveta, len niektoré európske krajiny regulujú lobizmus alebo umožňujú svojim občanom bezproblémový prístup k informáciám. Dôsledkom toho je, že pretrváva kultúra podplácania a politická spolu s podnikateľskou elitou majú možnosť smerovať finančné zdroje podľa svojho záujmu.

"Krajiny so slabými protikorupčnými nástrojmi sú často tými, ktoré majú najväčší problém so svojím verejným dlhom," uviedol vedúci výskumného tímu TI Finn Heinrich, ktorý dohliadal na prípravu správy s názvom Peniaze, politika a moc: Korupčné riziká v Európe. TI hodnotila 25 krajín EÚ vrátane Slovenska.

Vďaka silnej občianskej spoločnosti, kontrolným orgánom, súdom a polícii sú Dánsko, Nórsko a Švédsko najlepšie chránené pred korupciou. V opačnej situácii sa podľa TI nachádzajú inštitúcie v Bulharsku a Rumunsku. Žiadna z 25 skúmaných krajín nemala zavedené v plnej miere kompletné protikorupčné mechanizmy.

Reklama

Zo správy vyplýva, že 19 z 25 skúmaných krajín chýba regulácia lobingu, v čom zaostáva aj Slovensko. Až 12 krajín nemá finančný strop na politické dary, pričom anonymné príspevky je stále možné prijať v 13 štátoch. Kódexy správania poslancov chýbajú v 17 krajinách. Takýto zákon by podľa odporúčania TI malo prijať aj Slovensko, rovnako by malo posilniť alebo zaviesť obmedzenia týkajúce sa zamestnania poslancov v súkromnom sektore po tom, ako opustia parlament, čo potrebuje urobiť ešte ďalších 13 krajín.

Až v 20 krajinách existujú bariéry pre ľudí, ktorí chcú získať prístup k informáciám. V tejto oblasti Slovensko nebolo napomenuté.

Reklama

Hodnotiaca správa TI Národný systém integrity spravovania na Slovensku bola predstavená verejnosti vo februári 2012. Slovenská republika má podľa nej na európske pomery štandardne nastavený protikorupčný právny rámec, nedostatkom je však implementácia pravidiel v praxi a slabé používanie nástrojov integrity. Medzi najslabšie inštitúcie vo verejnom sektore na Slovensku patria polícia, súdy, úrad prezidenta a zo špecializovaných inštitúcií Úrad pre verejné obstarávanie.

Transparency International vo svojej správe upozornila, že najrizikovejšou oblasťou, kde sa korupcia prejavuje, je privatizácia. Z tohto dôvodu nemusia podľa TI byť výnosy z očakávanej privatizácie v Grécku a Portugalsku dostatočné a môžu ohroziť splácanie dlhov a znižovanie deficitu.

"Vlády nemusia získať toľko peňazí z privatizácie ako by mali, pretože niektorí ľudia, napojení na predstaviteľov súkromného sektora, profitujú na úkor verejnosti," upozornil podľa agentúry Reuters vedúci výskumu Heinrich.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:56

Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Spojené štáty z pokrytectva. Reagovalo na nedávne vyjadrenia prezidenta USA Joea Bidena, že Čína je “xenofóbna” a “podvádza” v oblasti obchodu.

11:54

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ uviedol, že v prípade porážky Ukrajiny v konflikte s Ruskom nastane tretia svetová vojna. Americký Kongres vyzval, aby schválil meškajúci balík vojenskej pomoci pre jeho krajinu.

Denys Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský novozvolený premiér Denys Šmyhaľ
11:53

Českí poslanci na ďalšej mimoriadnej schôdzi opäť debatujú o migračnom pakte. Opozičné hnutie ANO tentokrát kritizuje ministra vnútra Víta Rakušana za jeho slová, že Česko bude mať v solidárnom mechanizme výnimku, pretože prijalo veľký počet ukrajinských utečencov. Podľa opozície aj niektorých koaličných europoslancov to nie je pravda.

11:52

Burkina Faso vyhostila troch francúzskych diplomatov za “podvratnú činnosť”. Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí v nóte, ktorú mala možnosť vidieť tlačová agentúra AFP.

10:58

Krajiny Európskej únie musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Zároveň upozornil, že Európa sa nemôže spoliehať na to, že Ukrajine budú pomáhať Spojené štáty. 

Summit EÚ - západný Balkán
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell
10:57

Juhokórejskej podnikateľke zamietli ruské úrady vstup do krajiny a následne na ňu uvalili 30-ročný zákaz vstupu. Incident zrejme nesúvisí s bilaterálnymi vzťahmi medzi obomy krajinami, ktoré sa zhoršili v súvislosti s vojnou Moskvy na Ukrajine, uviedol predstaviteľ Soulu.

10:45

Starostu malého banského mesta v Ekvádore zastrelili len niekoľko dní pred celoštátnym referendom o sprísnení opatrení proti zločinu.

09:58

Austrálska polícia zadržala muža, ktorý je podozrivý z neúspešnej distribúcie drog v krajine. V jej dôsledku sa na plážach východného pobrežia Austrálie istý čas objavovali záhadné balíky s kokaínom. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali