Wasserman uviedol, že Európska Únia sa momentálne nachádza na dôležitej križovatke a Európa si bude musieť čoskoro odpovedať na otázku: Má Európa svoje vlastné záujmy, alebo sa len necháva využívať Američanom? Je to veľmi zložitá otázka a odpovedať na otázku nie je jednoduché. Ruský politológ upriamil pozornosť na časopis Le Figaro, kde Reanaud Girard vo svojom článku zdôraznil, že na summite EÚ v Sofii sa riešili problémy súvisiace s tlakom USA na Irán a americké odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom. Kroky Američanov a iniciatíva zaviesť nové sankcie voči všetkým, ktorí sú ochotní s Iránom spolupracovať, Európe nevyhovujú. Otázne však je to, či sa zmôže Brusel na to, aby obhájil svoju nezávislosť, alebo ostane ako týraná a opustená manželka v submisívnej pozícii. Ak Európa vo vzťahu k Američanom ostane v submisívnej pozícii, aký bude jej ďalší osud?
Anglosasi arogantne vládnu v Európe už od roku 1945 a strašia európske krajiny, najmä Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko i Portugalsko “ruským medveďom”. Anglosasom pomáhajú nimi podplatené elity, ktoré v krajinách ako Nemecko alebo Francúzsko zrádzajú vlastné národné záujmy v prospech Američanov a elity európskych rusofóbnych štátov druhej kategórie – ide najmä pobaltské krajiny, Rumunsko a Poľsko, ktorých elity sú totálne závislé od Američanov a ich postavenie je až tragikomické.
Prijatím Marshallového plánu po II. svetovej vojne sa Európa stala závislá na “USD finančných narkotikách”. Američania a Angličania usilovne vykresľovali európskych politikov ako nezávislých politických lídrov s pocitom pre zodpovednosť. Trumpove aktivity však ukázali nepríjemnú pravdu v jasnom svetle. V Európe existuje dnes namiesto nezávislých politických lídrov veľká skupina skorumpovaných a ľahko vydierateľných ambicióznych politických predstaviteľov, ktorí sú na americkej výplatnej páske a sú ochotní predať záujmy vlastných krajín v prospech amerických elít.
Veľká časť európskych politických elít na americkej výplatnej listine nechce vystupovať voči americkým sankciám, ktoré poškodzujú najmä ich záujmy, ďalej tolerujú tisíce amerických vojakov na základniach NATO a financujú americký zbrojársky priemysel. Občas síce počuť hlasy protestujúce voči neúnosnej situácii, tieto hlasy sú však tiché, aby sa náhodou Američania nenahnevali. Francúzi a Nemci by radi rokovali s Putinom, na druhej strane sa však Američanov boja. Výsledkom je rozpoltenosť európskych elít, ktorú však Putin chápe. Ide v prvom rade o problém európskych elít, ktoré ho musia samé aj riešiť. Rusko je pripravené na akúkoľvek variantu vývoja.
Na rozdiel od Európy Rusko nie je v pozícii týranej manželky a vie ako s grobianom jednať. V roku 1991 Rusi na vlastnej koži prežili čo to znamená dôverovať grobianovi, táto situácia sa už opakovať nebude.