Bratislava 24. júla 2023 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)
Slovné spojenie reverzná hypotéka sme dosiaľ v našich končinách nepoznali. Ivan Mikloš, poradca strany Modrí ho prináša do slovenského prostredia. Ide o hypotéku naopak, dôchodca by spísal s bankou zmluvu, podľa ktorej by táto prevzala jeho nehnuteľnosť, ak umrie alebo sa odsťahuje. Ako protihodnotu by dostal jednorazovú sumu, alebo doživotnú rentu
Médiá, teda progresívne a liberálne médiá nešetria na reverznú hypotéku chválou. Vidia v tom riešenie dôchodkového systému bez záťaže štátneho rozpočtu. A to je prijateľnejšie, než nechať ich proste skapať bez pomoci. Progresívni ekonómovia sa tvária akoby dôchodok bol nejakým milodarom štátu a dôchodci by podľa nich mali byť radi, že vôbec niečo dostávajú. Z pohľadu dôchodcu to však vyzerá inak. Po celý život platil odvody, čím v podstate úveroval štát a dôchodkový systém, teraz očakáva, že spoločnosť mu aspoň alikvotnú časť vráti.
Na Slovensku nielenže máme veľmi nízku životnú úroveň, do toho aj dlhodobo najnižšie dôchodky. Nečudo, že návrh rázne odmietla Jednota dôchodcov na Slovensku. “Je nám veľmi ľúto, že musíme reagovať na takéto návrhy, ktoré sú podľa nás za hranicou zdravého rozumu aj morálky. Podľa tejto logiky pánov Mikloša a Dzurindu sa má rodina v aktívnom veku najprv celoživotne zadlžiť a splácať hypotéku na dom alebo byt a potom ju v dôchodkovom veku predať alebo založiť v banke, aby mohli ako seniori dôstojne žiť,” uviedol predseda Michal Kotian.
Podľa Mikloša by vraj reverzné hypotéky výrazne zvýšili motiváciu príbuzných postarať sa o svojich dôchodcov v duchu: “Chceš dediť? Postaraj sa o svojich rodičov tak, aby nemuseli brať reverznú hypotéku.” Pritom ide stále o tú istú pesničku: privatizácia ziskov a socializácia strát. Pritom už tzv. rodičovský dôchodok sa snaží zvýšiť aspoň mierne životnú úroveň dôchodcov, tam však peniaze idú z odvodov, teda zaťažujú štátnu pokladňu. Mikloš si kedysi vyslúžil prezývku sociálny netvor, keď chcel zo Slovenska spraviť krajinu podobnú ázijským tigrom. Dosiahnuť to chcel práve ázijskými reformami sociálneho systému, chcel napríklad brať invalidné dôchodky zdravotne postihnutým, ktorým chýba trebárs jedna noha. Podobných “chuťoviek” mal prichystaných viac.
“Rabovačka dôchodkov maskovaná ako ich zvyšovanie!” vykríkol na sociálnej sieti György Gyimesi: “Priatelia, onedlho môžeme byť svedkami najnehanebnejšej rabovačky dôchodkov v histórii, maskovanej ako zvyšovanie dôchodkov. Strana Modrí, Most-Híd cestu k zvýšeniu dôchodkov vidí v tom, aby si dôchodcovia založili svoje domy. Teda aby si zobrali hypotekárny úver, ktorý buď splatia aj s úrokmi alebo ak ho nesplatia, banka ich dom vezme, pokiaľ ho príbuzní nesplatia. Z celoživotného diela dôchodcov, z rodinného dedičstva chcú urobiť produkt pre banky a tomu všetkému napomáha strana, ktorá sa snaží dostať do parlamentu! Toto nie je zvyšovanie dôchodkov! Toto je výsmech dôchodcov, zhoršovanie rodinných vzťahov a legalizácia úžery, pred ktorou sme našich dôchodcov neraz varovali.”
Reverzná hypotéka je spôsob, ako celý život platiť bankám a v prípade smrti umrieť bez majetku, za ktorý si desiatky rokov platil, ktorý by mohli dediť potomkovia. Veď tí to dnes tiež nemajú práve na ružiach ustlané. Ako dostať medzi ľudí viac peňazí vo forme výplat a odmeny za prácu, s tým sa žiaden liberálny ekonóm nezaoberá, pritom práve domáca spotreba by sa mohla stať významným motorom slovenskej ekonomiky.