Bratislava 14. februára 2023 (HSP/Foto: FOTO TASR-Michal Svítok)
Viac než 40 tisíc mužov nechce brániť vlasť. Takto interpretujú masmédiá množstvo vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby, ktoré tohto roku podpísalo rekordné množstvo Slovákov. Dá sa to ale interpretovať ale aj úplne inak
Jaroslav Naď poverený riedením ministerstva obrany v tom vidí znižovanie obranyschopnosti štátu a viní z nej “šírenie poplašnej správy” politikmi Smeru na čele s Ficom.
Marián Kéry (Smer SD) vidí za nárastom vyhlásení o odopretí mimoriadnej služby “nezodpovedné správanie našich vládnych predstaviteľov na čele s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom obrany Jaroslavom Naďom”.
Zareagoval aj Boris Kollár (Sme Rodina), ktorý si myslí, že “ľudia uverili konšpiráciám podobne ako pri vakcíne”. Podobný názor prostredníctvom riaditeľa odboru komunikácie Jozefa Mateja vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Nebývalo zvýšený počet žiadostí považuje za dôsledok politiky postavenej na šírení strachu a klamstiev a zrejme aj náznak toho, akým spôsobom chcú niektoré strany viesť predvolebnú kampaň. „Prezidentka môže len zopakovať to, čo odznelo už mnohokrát. Žiadna mobilizácia sa nepripravuje. Naopak, vďaka spoločnej pomoci Ukrajine sa vojna od našich hraníc vzďaľuje,“ povedal Jozef Matej.
Lenže celý tento problém je založený na falošnej interpretácii množstva žiadostí. Je veľmi pravdepodobné, že ľudia, ktorí žiadosť podpísali a podali, nemajú problém ísť brániť svoju vlasť so zbraňou v ruke. Majú skôr problém s tým, ako si obranu vlasti predstavuje súčasná vládna garnitúra. Pri krokoch, ktoré podniká v súvislosti s horúcim vojnovým konfliktom na Ukrajine, si bežní ľudia vedia predstaviť, že by ich poslala brániť vlasť na poldruha tisíc kilometrov vzdialený front. V tejto chvíli teda môže byť pravda, že u nás mobilizácia v súvislosti s konfliktom na Ukrajine nehrozí. Počet podpísaných žiadostí však svedčí o tom, že veľa Slovákov neverí tomu, že vláda urobí všetko preto, aby to tak aj ostalo.
V poslednom čase čoraz častejšie počúvame argument, že Ruská federácia zaradila Slovensko na zoznam nie priateľských štátov. Pritom na ten zoznam sme sa dostali vďaka politike slovenskej vlády. Dnes vláda robí všetko pre to, aby sme sa dostali do zoznamu otvorených nepriateľov Kremľa, aby sa skôr či neskôr stalo nutnosťou Slovensko pred Ruskom brániť. Ľudia to vidia, a vidia aj to, že slovami Naďa “ocenenie zo strany spojencov” je pre vládu dôležitejšie, ako bezpečnosť Slovenska.
Predstavitelia vlády chodia po tenkom ľade. Stať sa krmivom pre kanóny však nie je v záujme Slovákov. Slovensko je príliš malým hráčom na to, aby dokázalo eskalovať konflikt, robí však všetko pre to, aby stalo jeho súčasťou.