Bratislava 18. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Čaputová veľmi rada moralizuje ak sa jedná o krajiny Východu, no ak sa ľudské práva porušujú na Slovensku prezidentka mlčí
Moralistka Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová je majsterkou v moralizovaní a poučovaní iných krajín o ľudských právach. Čaputová najviac útočí na Bielorusko, Rusko a Čínu. Kvôli údajnému porušovaniu ľudských práv sa dokonca nezúčastnila ani olympijských hier v čínskom Pekingu.
Prednedávnom napríklad tiež kritizovala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, za jeho cestu do Ruska a vytkla mu najmä to, že na stretnutí s ruským generálnym prokurátorom nehovoril o porušovaní ľudských práv v Rusku.
Čaputová pri tom pokrytecky len o pár dni neskôr navštívila Dubaj v Spojených arabských emirátoch, kde sa stretla s tamojšími predstaviteľmi moci a o porušovaní ľudských práv v tejto arabskej krajine ani nemukla.
Spojené arabské emiráty sú totiž nedemokratický štát, v ktorom je kriminalizovaná homosexualita, či nevera. Za nemanželský sex môže byť trestom dlhoročné väzenie, ale aj niekoľko rán bičom.
A to už nehovoriac o porušovaní ľudských práv státisícov robotníkov, ktorí pracujú v neľudských podmienkach a mnohé organizácie takéto zaobchádzanie s robotníkmi v SAE nazývajú novodobým otroctvom. Zuzane Čaputovej to však zjavne neprekáža.
A evidentne jej neprekáža ani deštrukcia právneho štátu na Slovensku, ktorá sa začala od nástupu súčasnej dezolátnej vlády Hegeromatoviča.
Prezidentka ignoruje porušovanie ľudských práv na Slovensku
Čaputová už mala spozornieť v začiatkoch. Hlavný étos súčasnej vlády totiž bol od začiatku dostať “mafiu” – (rozumej bývalú vládu), do basy. Rôzne vyjadrenia expremiéra Matoviča o nominantoch bývalej vlády ako o skalpoch, či Remišovej pexeso, kde si odškrtávala, kto už skončil v base, svedčilo o tom, že nie je všetko s kostolným poriadkom. Prezidentka však mlčala.
Bola ticho aj po tom, keď na vlastné uši počula od Slovenskej informačnej služby (SIS), aké nezákonnosti a manipulácie sa dejú pri vyšetrovaniach známych káuz.
A nehovorí to len tajná služba. Ústavný súd k dnešnému dňu zverejnil už 15 nálezov o porušovaní práv obvinených v známych kauzách – ide najmä o nezákonné väznenie podozrivých.
Najnovší nález ústavného súdu sa týka bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý strávil vo väzbe viac ako rok a ústavný súd mu dal za pravdu, že bolo porušené jeho právo na súkromný život, keďže dlhú dobu nemal povolené návštevy svojej rodiny.
Podľa Gašpara sa jednalo o nátlak. OČTK sa podľa neho takto snažili docieliť, aby sa priznal aj tomu čo možno nespáchal.
Na Slovensku máme teda oficiálne minimálne 15 prípadov porušovania ľudských práv, no prezidentka Čaputová opäť nevypustila zo svojich úst ani slovo, ktorým by skritizovala takéto v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné postupy niektorých vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov či sudcov.
O tom aké nekalé metódy používajú niektorí vyšetrovatelia NAKA sme sa mohli dozvedieť z prepisov legálnych odposluchov, ktoré zverejnila generálna prokuratúra.
Kontroverzné praktiky vyšetrovateľov NAKA
Skupina vyšetrovateľov NAKA – tzv. “čurillovci” sa podľa odposluchov rozprávali o tom, ako zničiť vyšetrovateľku inšpekčnej služby Dianu Santusovú a jej tím.
Podľa obžaloby Čurillovci pripravovali účelové trestné konanie voči Santusovej a jej tímu a to len kvôli tomu, že sa báli Santusovej, ktorá mala vyšetrovať práve ich za podozrenia z manipulácii známych káuz.
Čurillovci vo svojej kancelárii okrem iného vulgárne nadávali na Santusovú a hovorili, že ju treba “nakopať do p*če“. Je zaujímavé, že odrazu prezidentke Čaputovej, ktorá sa pokladá za feministku a odmieta ponižovanie žien, takéto správanie Čurillovcov voči žene nevadí a Santusovej sa nezastala.
Vulgárne nadávky by však bol ešte ten najmenší problém. Čurillovci okrem účelového konania voči Santusovej a rečami o tom, že jej treba podpáliť auto, aby ju tak mohli zadržať, diskutovali aj o tom, že je potrebné zlikvidovať opozíciu.
Kde je teraz Čaputová, ktorá kritizuje prenasledovanie opozície v Rusku či Bielorusku? Prenasledovanie a kriminalizácia opozície na Slovensku jej zrejme vôbec nevadí.
Vyšetrovatelia NAKA napríklad povedali, že z najsilnejšej opozičnej strany SMER-SD je treba spraviť zločineckú organizáciu. Ďalej sa bavili o tom, že treba “spraviť” Fica, Kaliňáka a Pellegriniho.
Riadil minister Mikulec „čurillovcov“ ?
Z odposluchov sa teda javí, že tzv. čurillovci akoby plnili hlavnú agendu vládnej moci.
A nie je to zrejme náhoda. Existujú totiž podozrenia, že túto skupinku na NAKE priamo riadil, respektíve minimálne koordinoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) – nominant Igora Matoviča. Aj keď Mikulec to popiera.
Obvinení vyšetrovatelia NAKA sa v kancelárii napríklad rozprávali o tom, že to bol minister Mikulec, ktorý navrhol, aby stíhali Santusovej inšpekčný tím, skôr, než bude stíhať ich. Hovorili tiež o tom, že Mikulec sa má stretnúť s ľuďmi zo špeciálnej prokuratúry, ktorí mu prinesú spisy.
Odpočúvaní čurillovci ďalej tvrdili, že minister im dal echo, že sily a prostriedky (teda policajti) neboli uvoľnené pre akciu inšpekčného tímu Santusovej, ktorý mal zadržať podozrivých kajúcnikov.
A pekne to zapadá ako puzzle. Santusová skutočne nemala v blízkosti Bratislavy zásahový tím, ktorý by zadržal podozrivých kajúcnikov, no napokon sa jej podarilo vybaviť zásahový tím z východného Slovenska, ktorý sa pokúsil kajúcnikov zadržať.
Ani to jej však napokon celkom nevyšlo. Iste si všetci spomíname ako bývalý policajný prezident Peter Kovařík po telefonáte s ministrom Mikulcom pozastavil policajnú akciu, čoho dôsledkom bolo, že údajne minimálne jeden z podozrivých utiekol a nepodarilo sa ho zadržať.
Z odposluchov aj z ďalších akcií je zjavné, že minister Mikulec sa pravdepodobne všemožne snažil Santusovej hádzať polená pod nohy a chrániť tak podozrivých vyšetrovateľov NAKA – tzv. čurillovcov.
Konieckoncov Santusovú následne šéf inšpekcie, ktorého priamo nominoval Mikulec, odvolal z pozície šéfky inšpekčného tímu oblúk, ktorý vyšetroval manipulácie známych káuz.
Napokon len pred pár dňami bol zrušený aj samotný inšpekčný tím oblúk. Tu je pekne vidieť ako sa vládna moc snaží chrániť svojich ľudí a statočných vyšetrovateľov typu Santusová odstaviť.
Minister Roman Mikulec by nemal byť len odvolaný zo svojej funkcie. Na základe odposluchov a ďalších súvislosti totiž existujú vážne podozrenia, že možno zneužil právomoci verejného činiteľa, čo je trestný čin.
Prezidentka Čaputová kryje chrbát vláde
Prezidentka Zuzana Čaputová však napriek tomu mlčí a kryje túto vládu, ktorá deštruuje právny štát, prenasleduje svojich oponentov a opozíciu.
Za všetko hovorí reakcia Čaputovej na výzvu strany SMER, ktorej predstavitelia sa chceli stretnúť s Čaputovou a riešiť kauzu “čurillovci”, ktorí podľa odposluchov chceli zničiť opozíciu.
Prezidentka politikom SMERu odpovedala, že ona nie je vyšetrovací orgán a preto nemá dôvod o tejto téme hovoriť.
Prezidentka opäť ukázala pokrytectvo najhrubšieho zrna. Bola to totiž tá istá Čaputová, ktorá sa pred pár mesiacmi k tomuto prípadu vyjadrovala a po zadržaní čurillovcov sa ich zastala. Teraz, keď vyšli na povrch ich ohavnosti už odrazu mlčí a hovorí, že ona nie je orgán.
Takéto stanovisko prezidentky Čaputovej však nie je prekvapivé. Prezidentka je totiž v tomto prípade zaujatá. Súčasný obhajca čurillovcov – právnik Peter Kubina, bol v minulosti poradcom prezidentky Čaputovej.
Nejedná sa však len o tento prípad. Čaputová nereaguje ani na spomínaných 15 porušení ľudských práv obvinených, čo skonštatoval ústavný súd.
Je evidentné, že Čaputová kryje Hegeromatovičovu vládu. Začalo to zmarením referenda o predčasných voľbách, pokračovalo to expresným rýchlym podpisom okupačnej zmluvy s USA a teraz vidíme, že Čaputová nereaguje ani na evidentné porušovanie ľudských práv a kriminalizáciu opozície.
Dnes je už nad slnko jasné, že Čaputová je de facto súčasťou hegeromatovičovej vlády.
Samuel Gdovin
Vzájomne si pomáhame
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.