Washington/Damask 15. októbra 2018 (HSP/National Interest/Foto:TAR/AP-Hassan Ammar)
Na portáli National Interest publikoval svoj článok “America Must Realize It Has No Say in Syria’s Future” americký autor Doug Bandow. Článok sa kriticky zaoberá situáciou v Sýrii
Podľa autora Asadovi nič nehrozí a USA budú musieť zastaviť svoje vojenské zasahovanie do sýrskych vnútorných záležitosti. Podľa informácii Douga Bandowa takmer týždeň putoval po Sýrii a potvrdil si, že v Damasku pôsobí funkčná sýrska vláda, všetky vládne štruktúry pracujú, rovnako ako armáda, tajná služba či polícia. Takmer každá ulica je ozdobená portrétmi prezidenta Bašára Asada. A obyvatelia Damasku s veľkým optimizmom hľadia do budúcnosti.
Američania spravili podľa Bandowa chybu, že stavili na odstránenie Asada. Bol to nesprávny krok Obamovej administratívy. Asad s pomocou Ruska vydržal a dnes by odchod Asada mohol priviesť k moci oveľa viac proruského a proiránskeho politického exponenta. Americké naivné predstavy, že pretransformujú Sýriu na demokratický a liberálny štát sa nenaplnili a “americké kone” v podobe an Nusry či Hayat Tahrir as Sham nemajú už žiadne reálne možnosti dianie v Sýrii ovplyvňovať.
Občianska vojna v Sýrii, ktorú podporovali USA, Izrael a Západ bola pre Sýriu veľkou tragédiou. Sýria však s pomocou Ruska a Iránu útoku odolala a momentálne administratíva Donalda Trumpa musí pochopiť, že Američania sa v Sýrii nachádzajú v rozpore s medzinárodným právom. Porážka Američanov na Blízkom východe je nepríjemná, Američania nemôžu zastaviť zvyšovanie vplyvu Ruska a Iránu na Blízkom východe. Doug Bandow už otvorene hovorí o tom, že Američania budú musieť zo Sýrie odísť. Bude to podobný odchod, ako odchod Sovietskej armády z Afganistanu. Oficiálne Sovieti v roku 1989 neprehrali, len opustili Afganistan, kde 10 rokov bojovali.
Podľa Douga Bandowa sú momentálne americké vojenské plány v Sýrii “čistou fantastikou”. Asadovi nič nehrozí. V roku 2015 už všetci rátali dobu existencie Asada na dni, maximálne týždne, vstupom Ruska do Sýrie sa však Asad zachránil. Rusi zničili takmer celú protiasadovskú ozbrojenú opozíciu, ktorá odmietala rokovania v Astane, dnes zvyšky týchto skupín živoria v Idlibe, kde Rusi a Turci pokračujú v oslabovaní zvyškov ozbrojenej protiasadovskej opozície diplomatickými spôsobmi, občas okorenenými chirurgicky presnými atentátmi na neprispôsobivých proamerických poľných veliteľov.
Podľa Bandowa pokusy Američanov realizovať svoje predstavy o preformátovaní civilného obyvateľstva Blízkeho východu podľa západného vzoru nikdy nebola realistickými. Neúspech v tomto smere zažívajú Američania aj v Iraku a aj v Afganistane, kde je nenávisť voči Američanom ozajstne markantná a hmatateľná.
Bandow svoj článok zakončuje slovami, že administratíva Trumpa bude musieť ukončiť posledné blízkovýchodné dobrodružstvo USA. Asad zvíťazil a Washington svoje ciele nedosiahol.
Trump musí riešiť politické chyby svojich predchodcov. Vojny na Blízkom východe, v Juhoslávii, Líbyi, Iraku či Sýrii začali administratívy predchádzajúcich amerických prezidentov, vina a smrť civilistov leží na pleciach Bushovcov, Clintona či Obamu. Oni sú zodpovední za smerovanie americkej politiky v posledných desaťročiach.