Inovatívne typy zbraní ako sú samohybné robotické systémy, multifunkčné systémy a systémy s použitím kinetického, elektromagnetického a laserového účinku s rôznym základom, a tiež hypersonické detekčné a útočné prostriedky, prispievajú k značnému zvýšeniu bojovej efektivity rôznych druhov vojsk ruskej armády. Takýto názor predstavil námestník ministra obrany RF Alexej Krivoručko.
Ako príklad uviedol použitie robotických a bezpilotných systémov v Sýrii, čo prakticky zaistilo minimalizáciu strát na ľudských životoch.
“Práve preto sa zameriavame na maximálne možné uplatnenie vedeckotechnického pokroku v oblasti zbraní, vojenskej a špeciálnej techniky. To je dôležitý rys ďalšieho rozvoja vyzbrojenia Ozbrojených síl RF,” vyhlásil Krivoručko v rozhovore pre denník Krasnaja zvezda.
Námestník ministra sa tiež podelil o plány vývoja zbraní podľa nových fyzikálnych princípov. Ministerstvo obrany napríklad dúfa, že v budúcom roku budú ukončené skúšobné a konštrukčné práce na taktickom laserovom systéme pre pozemnú armádu, letectvo a námorníctvo. Tento systém je potrebný k likvidácii bezpilotných strojov a lodí s nízkou ochranou. Podľa Krivoručka bude mať tento systém modulárny princíp konštrukcie hlavných súčastí, čo v budúcnosti umožní postupné zvýšenie kapacít a rozšírenie zoznamu cieľov.
Rovnako prebieha aktívne vybavenie laserovými ochrannými prostriedkami palubných obranných systémov lietadiel strategického, taktického a armádneho letectva pred zásahom rakiet triedy zem-vzduch a vzduch–vzduch s optickými samonavádzacími hlavicami.
Pokiaľ ide o pozemnú armádu, v roku 2020 majú byť ukončené práce na vývoji mobilného automatizovaného systému optického a elektronického odporu proti prostriedkom monitoringu, zamerania a odporu s pomocou laserového žiarenia. Prebiehajú tiež práce na technológiách pre tvorbu výkonných laserov rôzneho druhu. “Pracujeme aj na zvýšení kapacity systému Peresvet,” povedal námestník ministra a dodal: “V najbližších rokoch ho plánujeme umiestniť na lietadlovú loď.“
Krivoručko tiež uviedol, že sa pracuje na ďalšom vývoji hypersonických zbraní. Tieto práce majú za cieľ rozšíriť rozsah, sortiment zbraní a zlepšiť ich taktické a technické charakteristiky.
Nové modely týchto zbraní majú zabezpečiť veľmi efektívne zasiahnutie cieľov, a to ako na taktické, tak aj na strategické vzdialenosti. Modely hypersonických zbraní sú vyvíjané pre nasadenie ako na leteckých (systém Kinžal), tak na pozemných a námorných (systém Zirkón) nosičoch. Pokračuje vývoj kritických technológií zaisťujúcich zvýšenie rýchlosti letu (viac ako 10 Machov), doletu a presnosti navádzania.