Bratislava 1.januára 2024 (HSP/ Fox News/Foto: Pexels )
Vyhľadávací gigant zverejnil výročnú správu “Rok vo vyhľadávaní”, v ktorej rozdeľuje najčastejšie dotazy na všetko – od správ a zábavy až po zdravotné ťažkosti. Rebríček “Top 10” vyhľadávaní Googlu v oblasti zdravia v redakcii Fox News doplnili o názor lekárov
Otázky týkajúce sa angíny, cholesterolu či plynatosti sa dostali na prvé miesto v zozname obľúbených online zdravotníckych dotazov.
Približne 35 % dospelých Američanov sa pokúsilo na internete diagnostikovať svoje zdravotné príznaky – a spoločnosť Google teraz odhaľuje, o ktoré ochorenia sa tento rok zaujímali najviac.
Tu je 10 najčastejších otázok týkajúcich sa zdravia v roku 2023 – spolu s odpoveďami odborníkov na každú z nich.
1. Ako dlho je streptokok nákazlivý?
Počet prípadov angíny, infekcie hrdla a mandlí spôsobenej baktériou streptokok skupiny A, v roku 2023 prudko vzrástol. Podľa údajov CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) bol vo februári tohto roka počet prípadov o 30 % vyšší ako v rovnakom období roku 2017.
„Doba, počas ktorej je streptokok nákazlivý, závisí od toho, či osoba užíva antibiotiká,“ uviedol Dr. Marc Siegel, klinický profesor medicíny na NYU Langone Medical Center a spolupracovník Fox News.
„Ak ich užívate, tak za jeden až dva dni už pravdepodobne nebudete nákazliví,“ povedal pre Fox News Digital.
„Ak však antibiotiká neužívate, alebo ak sa diagnóza prehliadne, potom môžete byť nákazliví celé týždne,“ povedal.
2. Ako veľmi je streptokok nákazlivý?
„Streptokok je “veľmi nákazlivý”,“ poznamenal Dr. Siegel. „ Najmä na začiatku infekcie,“ dodal.
„Ľahko sa šíri sekrétmi a kvapôčkami,“ povedal a dodal : „Môže sa šíriť aj vzduchom pri kýchaní alebo kašľaní.“
Podľa webovej stránky CDC sa baktéria môže šíriť kvapôčkami z dýchacích ciest – pri rozprávaní, kašľaní alebo kýchaní.
Baktériou sa môžu ľudia nakaziť aj tak, že sa s infikovanou osobou podelia o poháre na pitie alebo jedlo.
Infikované rany na koži sú podľa CDC ďalším potenciálnym zdrojom šírenia.
3. Ako znížiť cholesterol?
Takmer dvaja z piatich dospelých v USA majú vysokú hladinu cholesterolu, ktorá je 200 md/dl (miligramov na deciliter) alebo viac.
Keď sa cholesterol hromadí v stenách tepien, zvyšuje sa riziko srdcových ochorení a mŕtvice.
„Hoci genetika má určitý vplyv na hladinu cholesterolu, nesprávne stravovanie spolu so sedavým životným štýlom môžu spôsobiť jeho nárast, „upozornil Dr. Brett Osborn, floridský neurológ a odborník na dlhovekosť.
Na zníženie hladiny cholesterolu navrhol konzumovať protizápalovú stravu s nízkym glykemickým indexom a štyrikrát až päťkrát týždenne cvičiť.
„Odporúčam režim pozostávajúci z protizápalových tukov, ako je olivový olej, ľanový olej, avokádo a orechy, listová zelenina a fazuľa, a bielkovín z kuracieho mäsa, morčacieho mäsa, rýb a vajec –najviac však štyri celé vajcia denne,“ povedal Osborn pre Fox News Digital.
Na cvičenie podľa jeho slov odporúča silový tréning tri dni v týždni. Najmenej dva dni v týždni odporúča vykonávať kardio cvičenie pri 70 % svojej vypočítanej maximálnej srdcovej frekvencie- v závislosti od veku.
„Výsledok? Štíhlejšie, svalnatejšie telo s nižším cholesterolom a celkovo lepším krvným obrazom,“ povedal Osborn.
„V tom spočíva zdravie – vo vašej biochémii,“ dodal.
4. Čo pomáha pri nadúvaní?
„Nadúvanie sa bežne považuje za “drobný a tolerovateľný gastrointestinálny problém,“poznamenala Melanie Avalonová, influencerka v oblasti zdravia, podnikateľka a moderátorka podcastov The Intermittent Fasting Podcast a The Melanie Avalon Biohacking Podcast z Atlanty.
V niektorých prípadoch však môže riešenie zdroja nadúvania zlepšiť aj celkové zdravie.
„Potraviny bohaté na fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly (skupina nazávaná skrátene FODMAP) môžu byť pre niektorých ťažko stráviteľné a držanie diéty s nízkym obsahom FODMAP často pomáha zmierniť nadúvanie,“ uviedla Avalonová.
Príkladmi potravín s vysokým obsahom FODMAP sú fazuľa, šošovica, pšenica a rôzne druhy ovocia a zeleniny.
Podľa Avalonovej môže nadúvanie pomôcť znížiť aj doplnenie tráviacich enzýmov, ako je betaín HCl.
„Nerovnováha črevných baktérií môže tiež viesť k nadúvaniu, pretože mikrobióm produkuje plynné vedľajšie produkty, ako je vodík a metán,“povedala.
„Okrem toho, čo ľudia jedia, môže k nadúvaniu prispievať aj to, akým spôsobom jedia,“ uviedla.
„Príliš rýchle jedenie, nedôkladné prežúvanie, konzumácia veľkých porcií jedla a pitie sýtených nápojov môže viesť k prehĺtaniu nadbytočného vzduchu, čo vedie k nadúvaniu,“ povedala Avalonová.
Namiesto toho povedala : „Venovanie času vychutnávaniu jedla, vyhýbanie sa viacúčelovému zamestnávaniu pri jedení(multitaskingu) a začatie modlitbou alebo vďačnosťou môže pomôcť nastaviť pokojný tón, čo nakoniec napomáha tráveniu.“
„Nadúvanie môže naznačovať aj potravinovú intoleranciu alebo alergiu, napríklad intoleranciu laktózy alebo celiakiu, ako aj stres alebo hormonálne výkyvy,“ uviedla.
„Riešenie nadúvania si zvyčajne vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa úpravu stravy, prípadnú probiotickú doplnkovú liečbu, zvládanie stresu a v prípade potreby aj lekársku liečbu základných ochorení,“ povedala Avalonová.
„Aktívnym riešením toho, čo sa môže zdať ako drobný problém nadúvania, môže mnoho ľudí výrazne zlepšiť svoj celkový zdravotný stav,“ dodala.
5. Čo spôsobuje nízky krvný tlak?
Podľa Mayo Clinic sa za nízky krvný tlak považuje hodnota nižšia ako 90 milimetrov Hg pre horné číslo – systolický- alebo 60 mm Hg pre dolné číslo -diastolický.
„Nízky krvný tlak môže spôsobiť závraty a zvýšiť riziko odpadnutia alebo pádu,“ upozornil Osborn.
„Okrem primárneho srdcového problému je najčastejším dôvodom nízkeho krvného tlaku dehydratácia spojená s nadmerným užívaním liekov,“ povedal lekár pre Fox News Digital.
Aby ste tomu predišli, je podľa neho dôležité, aby ste boli dobre hydratovaní nápojmi s obsahom elektrolytov.
Tým, ktorí užívajú lieky na kontrolu hypertenzie, Osborn odporučil kontrolovať krvný tlak niekoľkokrát počas týždňa, aby sa uistili, že jeho hodnoty nie sú príliš nízke.
„Ak je váš krvný tlak nižší ako 110/70, poraďte sa o tom so svojím lekárom, pretože ste potenciálne vystavení vysokému riziku odpadnutia alebo spadnutia,“ povedal.
Osborn dodal : „Vytrvalostní športovci alebo celoživotne trénujúci ľudia môžu mať za normálnych okolností nízky krvný tlak.“
„Ak sa vám netočí hlava, nemáte závraty, nie ste diaforetickí (spotení) ani tachykardickí (pulz je vyšší než 100 úderov za minútu), je pravdepodobné, že váš systém sa už dávno prispôsobil nižším tlakom a nie je dôvod na obavy,“ povedal.
„Akútne zmeny krvného tlaku – s vyššie uvedenými príznakmi – sú však potenciálne problematické a mali by ste sa o nich poradiť so svojím lekárom,“dodal.
6. Čo spôsobuje bradavice?
„Bradavice spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV), ktorý vedie k premnoženiu keratínu vo vrchnej vrstve kože,“ odpovedala Avalonová.
„Výsledkom sú rôzne typy bradavíc – vrátane bežných bradavíc na rukách a prstoch, plantárnych bradavíc na chodidlách, plochých bradavíc na rukách alebo tvári a genitálnych bradavíc,“ povedala pre Fox News Digital.
Bradavice sa prenášajú kontaktom, najmä na porušenej alebo poškodenej koži. Po prvom kontakte s vírusom sa bradavice môžu objaviť niekedy až po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch.
„Hoci väčšina bradavíc je neškodná, ich závažnosť môže ovplyvniť imunitný systém jedinca,“ povedala Avalonová.
Liečba bradavíc siaha od lokálnej kyseliny salicylovej a kryoterapie až po laserovú liečbu a podporu imunitného systému, okrem iných metód.
7. Prečo mi je nevoľno?
Podľa Avalonovej je nevoľnosť výsledkom interakcií medzi centrálnym nervovým systémom, gastrointestinálnym systémom a vestibulárnym aparátom vo vnútornom uchu.
„Poruchy v ktoromkoľvek z týchto systémov môžu mať za následok nevoľnosť, čo podčiarkuje jej význam ako markera telesnej nerovnováhy alebo porúch,“ povedala Avalonová. „Medzi najčastejšie príčiny nevoľnosti patrí konzumácia alkoholu, tehotenstvo, nevoľnosť z pohybu alebo žalúdočno-črevné ťažkosti, ale príčinou môže byť mnoho rôznych faktorov,“ upozornila Avalonová.
„Nevoľnosť sa môže objaviť náhle, vyvolaná faktormi, ako je jedlo alebo zmena prostredia,“ povedala a dodala :„Na druhej strane chronická nevoľnosť môže poukazovať na hlbšie zdravotné problémy, ako je hormonálna nerovnováha, gastrointestinálne poruchy alebo pretrvávajúci stres.“
Dodala, že nevoľnosť môže byť spôsobená aj neurologickými problémami alebo emocionálnym stresom.
„Bez ohľadu na okolnosti nevoľnosť naznačuje, že v tele nie je niečo v poriadku – a slúži ako cenný signál poukazujúci na hlbšie fyzické alebo duševné zdravotné problémy, ktoré je potrebné riešiť v záujme optimálneho zdravia a pohody,“ povedala Avalonová.
8. Čo spôsobuje preeklampsiu?
„Preeklampsia je tehotenská komplikácia, ktorá sa vyznačuje vysokým krvným tlakom a zvýšeným obsahom bielkovín v moči, čo môže byť varovným signálom poškodenia obličiek,“ uvádza sa na webovej stránke Mayo Clinic.
Ďalším častým ukazovateľom je opuch tváre a rúk. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať dýchavičnosť, zníženie počtu krvných doštičiek, silné bolesti hlavy, zvýšenie pečeňových enzýmov, poruchy videnia, nevoľnosť, vracanie a bolesti brucha.
„Hlavná príčina vzniku preeklampsie vychádza z placenty,“ tvrdí Mayo Clinic.
„V normálnom, zdravom tehotenstve sa vytvárajú cievy, ktoré poskytujú placente potrebné živiny a kyslík. Ak sa tieto cievy nevyvíjajú alebo nefungujú správne, môže to zhoršiť prietok krvi do placenty – čo môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku,“ uvádza Mayo Clinic.
9. Ako prestanem chrápať?
„Odhaduje sa, že 45 % dospelých chrápe príležitostne, zatiaľ čo štvrtina dospelých chrápe pravidelne,“ uvádza Johns Hopkins.
Chrápanie môže prinajmenšom rušiť spánok alebo obťažovať partnerov, ale u niektorých ľudí môže signalizovať vážny zdravotný problém . Tento bežný problém môže ovplyvniť kvalitu spánku a viesť k častým poruchám spánku – v niektorých prípadoch však môže byť znakom vážneho zdravotného problému.
„Ak chrápanie sprevádzajú prestávky v dýchaní, lapanie po vzduchu alebo dusivé zvuky, môže to byť príznakom obštrukčného spánkového apnoe,“ upozornila Dr. Shelby Harrisová, klinická psychologička z New Yorku a riaditeľka oddelenia spánkového zdravia v spoločnosti Sleepopolis.
„Riziká spojené s chrápaním môžu zahŕňať zvýšené riziko srdcových ochorení, mŕtvice, cukrovky, vysokého krvného tlaku a srdcového infarktu,“ povedala lekárka začiatkom tohto roka pre Fox News Digital.
V takom prípade odporučila návštevu špecialistu na spánok.
„Pri chrápaní, ktoré nie je spôsobené základným ochorením, môže pomôcť znížiť chrápanie napríklad spanie na boku, vyvýšenie hlavy, vyhýbanie sa alkoholu pred spaním, udržiavanie zdravej hmotnosti či používanie zvlhčovača vzduchu v spálni,“vymenovala.
10. Ako dlho trvá otrava jedlom?
Podľa CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) je otrava jedlom ochorenie spôsobené konzumáciou určitých zárodkov, ako je salmonela alebo E. coli.
„Medzi bežné príznaky patrí hnačka, bolesť alebo kŕče v žalúdku, nevoľnosť, zvracanie a horúčka. Príznaky môžu byť mierne až po vážne a môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní,“ uviedla CDC.
Ľudia by mali vyhľadať lekársku pomoc, ak sa niektorý z príznakov stane závažným – najmä krvavá hnačka, hnačka trvajúca viac ako tri dni, nemožnosť udržať tekutiny, horúčka nad 38 °C a príznaky dehydratácie.