Brusel/Bratislava 4. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay)
Keby to neprišlo priamo z Bruselu, neverili by sme tomu ani my, taký šialený nápad to je. Pred kreatívnymi nápadmi slniečkových extrémistov neostali uchránené ani „technické otvory“ hospodárskych zvierat
Niektoré témy, ktoré sa riešia v Bruseli, sú z pohľadu nás, stredoeurópanov, jemne povedané, zvláštne. O jednej z takýchto typických bruselovín referoval včera aj český europoslanec Ivan David (SPD), viď TU.
Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka sa zaoberal návrhom frakcie Renew (tretia najväčšia z frakcií EP, Slovensko v nej je zastúpené cez poslancov Michala Šimečku a Martina Hojsíka z Progresívneho Slovenska) o stratégii EÚ na zníženie emisií metánu. V tomto geniálnom návrhu sa nachádza skvostná myšlienka: aby sa úradne merala produkcia metánu jednotlivým poľnohospodárskym podnikom, a na základe toho by farmy dostávali certifikáty o ich tzv. „klimatickej efektívnosti“.
Žart? Žiaľ, nie – iba (anglicky) fart
Kto vie, akým spôsobom prevažne uniká do ovzdušia pri poľnohospodárskej výrobe metán, iste si domyslí, ako by asi také meranie produkcie metánu vyzeralo: s najväčšou pravdepodobnosťou by sa musela merať produkcia metánu nielen vo všetkých stajniach, ale tiež pri pastve každej hospodárskej jednotke (ľudovo nazývanej krava, ovca či ošípaná) zvlášť, pravdepodobne priamo pri výstupnom otvore, ktorý má tiež svoj ľudový názov. Bolo by potrebné nielen obrovské množstvo zariadení na meranie metánu pripevnených na každé pasúce sa zviera, ale tiež veľa expertov tie merania vykonávajúcich, môžeme ich nazvať prdmajstri.
Nie, toto naozaj nie je nejaký nepodarený vtip. Slniečkoví kolegovia poslancov Šimečku a Hojsíka to s kontrolou úniku metánu myslia vážne. Poslanec David bol pôvodným povolaním psychiater – čo je pre prácu v Európskom parlamente bez debaty tá najlepšia kvalifikácia – ale tento nápad ťažko predýchaval aj on. Asi aj vďaka svojej predchádzajúcej praxi sa ako člen výboru EP pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka k návrhu šimečkovcov postavil rozvážne a pragmaticky.
Navrhol uvedený nezmysel z návrhu stratégie EÚ na zníženie emisií metánu vyškrtnúť, ale nielen to. Keďže tušil, že táto jeho pripomienka bude jeho potenciálnymi pacientmi zamietnutá, podal tých pripomienok celý rad (aby sa prípadne mohlo ujať aspoň niečo) a v nich sa snažil rôznym spôsobom vyššie uvedenú sprostosť aspoň nejako korigovať. V jednej z pripomienok navrhuje, nech to aspoň nemusia platiť poľnohospodári, ale nech je to hradené z miliárd, ktoré majú byť minuté na zelené projekty. V ďalšom protinávrhu David navrhol podmieniť finančné pôžičky a dotácie Ukrajine zrekonštruovaním ukrajinskej časti plynovodu vedúceho z Ruska do EÚ, pretože výsledkom dlhoročného zanedbávania jeho údržby z neho každoročne uniká plyn v objeme omnoho väčšom, než dokážu vyprodukovať všetky hospodárske zvieratá v EÚ.
Lenže je tu problém
To však nie je všetko. Meranie emisií by podľa návrhu šimečkovcov malo byť iba prvým krokom: v ďalšej fáze by sa mal v EÚ obmedzovať počet hospodárskych jednotiek zvaných ovce, kravy či ošípané, aby boli emisie metánu čím menšie.
A tu je jeden háčik. Keď budeme obmedzovať chov kráv a ďalších hospodárskych zvierat, budú z čoraz väčšieho percenta ľudí vegetariáni a vegáni. Tí však musia nahrádzať v strave mäso inými potravinami, napríklad strukovinami, o ktorých je známe, že sú tiež príčinami produkcie emisií metánu.
A tak sme sa dostali opäť na začiatok: ak sa majú merať emisie kravám, ktovie – možno jedného dňa z Bruselu príde aj smernica, že v rámci zeleného šialenstva sa budú úradne merať emisie aj všetkým občanom EÚ.
Možno sa kvôli tomu zriadia akési stanice emisnej kontroly pre občanov, kam budeme napríklad raz ročne chodiť pre osvedčenie. A milovníci fazuľovej či šošovicovej polievky sa možno budú musieť vždy pár dní pred kontrolou radšej uskromniť, aby neplatili zvýšenú emisnú daň, takzvané prdné, alebo aby prípadne neboli ako „klimaticky málo efektívni“ pre nadmerné metánové emisie vyradení z uhlíkového cyklu.
Vivat Brusel!
Ivan Lehotský