Tomáš Yxo Dohňanský: Žákovic Open je naše dieťa, ktoré úspešne rastie

Bratislava 24. júna (TASR) – Už dve desaťročia patrí skupina Hex k stáliciam našej hudobnej scény. Hity ako Dobrý motýľ, Letná láska, Vetroň, Maťo a Linda, V piatok podvečer, Chvíľu áno, chvíľu nie, Nikdy nebol lepšie alebo Ty a ja patria k obľúbeným u slovenských fanúšikov.

Skupina Hex vznikla v roku 1988, dnes ju tvoria basový gitarista Tomáš Yxo Dohňanský (*4.9.1972), gitarista Martin Fefe Žúži (*20.3.1969), spevák, sprievodný gitarista aj klávesák Peter Ďuďo Dudák (*11.3.1973) a bubeník Tibor Tybyke Szabados (*24.7.1967). Na svojom konte majú dnes osem štúdiových albumov, ôsmy Ty a ja vydali v novembri 2010. Debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice nahrávali pred 20 rokmi. Už 12 rokov sa podpisujú pod letný rodinný festival Žákovic Open. Dobrý dôvod na stretnutie s hovorcom kapely Tomášom Dohňanským, ktorému nikto nepovie ináč ako Yxo.

-Kde ste prišli k prezývke Yxo?-

Ešte na základnej škole, čítali sme si naše priezviská odzadu, mne vyšlo yksnaňhod, skrátené bolo yksna, z toho sa vytvorilo yxo.

-Čím ste chceli byť, hudobníkom?-

Na základnej škole to bol taký nápad, na strednej škole som si hovoril, že to by sa mi páčilo. Ešte som koketoval aj so športom, hral som závodne hádzanú za mladších aj starších dorastencov, aj basketbal za školu, lebo môj otec bol basketbalovým trénerom. Ale najviac ma chytala hudba. To v puberte tak býva, mladý človek sa formuje, ja som sa vyformoval týmto smerom.

-Takže prvý krok už na základnej škole?-

Áno, základná škola na Nevädzovej ulici, tam som sa spoznal s Ďuďom, chodili sme spolu osem rokov. Tam sa aj narodila myšlienka na založenie kapely.

-Pamätáte si aj na prvú pesničku, ktorú ste vedeli zaspievať?-

Jasné, bolo to medzi siedmou a ôsmou triedou v prázdninovom pionierskom tábore. Ďuďo chodil na klavír, tak sme sa pozerali do časopisov a v Populári býval vždy na poslednej strane text nejakej pesničky, v to leto tam bola pesnička Skúsime to cez vesmír od Tublatanky a my sme tam imitovali kapelu, začali búchať na koše, stoly. Vtedy sme si povedali, že musíme založiť kapelu, lebo sme dobrí.

-Akú radosť vám priniesla prvá gitara?-

Pamätám si to ako dnes. Bol rok 1987, v Bratislave bola obrovská kalamita, záľahy snehu, dva dni nejazdili autobusy, Ďuďo mal bratranca, ktorý býval na druhom konci Bratislavy. Išli sme k nemu, aby nám požičal basovú gitaru, lebo chcem zakladať skupinu. My sme bývali na Trávnikoch, on v Dúbravke, viem, že skoro pol dňa sme cestovali do Dúbravky a odtiaľ som si niesol prvú požičanú basgitaru značky Jolana.

-Kedy to s hudbou začalo byť vážne?-

To už som mal svoju vlastnú basgitaru, kúpil som ju v bazáre, ktorý bol hneď vedľa nášho domu, bola to opäť Jolana. Prvú pesničku sme zložili u Ďuďovho otca v garáži, bola to pesnička Madelaine, ktorú sme hrali s automatickým bubeníkom, lebo bubeníka sme vtedy ešte nemali. Dodnes ju hrávame na koncertoch.

-Ako si spomínate na svoj prvý koncert?

Dlho sme iba cvičili, aj sme zobrali nejakých muzikantov. Mali sme klávesáka, ktorý chodil s Ďuďom na gymnázium, ten dotiahol bubeníka a bubeník gitaristu. Klávesák a bubeník odišli, ale gitarista Fefe ostal, je u nás od začiatku. Skúšali sme ďalej na Červenom kríži, veľa sme cvičili. Prišiel deň, keď sme si povedali, že skúsime urobiť prvý koncert. Bolo to 17. februára 1990 v Dome kultúry Ovsište, hrali sme trojica kapiel, jedna z nich bola Kosa z nosa. Ešte predtým sme nahrali demosnímky, ktoré sa cez magnetofónové kazety rozšírili po Bratislave, tie boli dosť ovplyvnené skupinou Cure a ľudia ich poznali. Ten koncert bol vypredaný, bolo tam viac ako 500 ľudí, samozrejme to nebola naša zásluha. Dokonca sme dostali aj pár desiatok korún.

-Debutovým bol singel Madelaine, ku ktorému ste nakrútili aj klip. Bol to prvý úspech, ktorý vás posunul do ďalšej práce?-

Celý náš úvod, to bolo trocha na štýl Cure. Posunulo nás to, že sme začali viacej hrávať, hlavne v Bratislave a okolí. Boli vtedy aj súťaže a my sme sa dostali takto aj do Michaloviec. Rozprávali o nás vtedy, že prišli nejakí mladíci, skupina Hex. Potom nás oslovil Martin Sarvaš, že by chcel s nami skúsiť robiť. Napísal nám aj niekoľko textov, potom vybavil prvé nahrávanie, prvý album, čo nás opäť posunulo trošku ďalej. Ten prvý bol u českej firmy Monitor, ani sme si ten úspech veľmi neuvedomovali, boli sme vtedy ešte mladí, študenti, brali sme to ako zábavu a nič sme neriešili.

-Debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice ste vydali v roku 1992, má teda bez pár dní 20 rokov. Vyrástli ste už z krátkych nohavíc?-

To neviem, však aj teraz mám oblečené krátke nohavice (smiech). Čo sa však týka životného zaradenia, tak áno. Však už máme rodiny, deti, sú aj iné povinnosti okrem hudby, ale aj to, že hráme už tak dlho v kapele. Pop music je určená hlavne mladým ľuďom a my sa s nimi stále stretávame. Sme radi, že aj ročníky, ktoré si nemôžu pamätať náš začiatok, fungujú na našich pesničkách z prvých platní, a doplňujú takto našich rovesníkov.

-Ozaj, aký to bol pocit, držať v ruke prvý album?-

Prvému albumu ešte predchádzal maxisingel, ktorý sa volal Dobrý motýľ, ktorý sme vydali na promo účely. Aj sa predával. Pamätám si ako dnes, ako nám s Martinom Sarvašom nejaký človek z lisovne doniesol cédečká a na nejakom parkovisku sme si krabice s nimi prebrali. To bolo niečo neskutočné, že človek držal to svoje cédečko v ruke. Ale tak isto neskutočné bolo to, keď sme sedeli s chalanmi raz v pivárni Mamut. Mali tam zapnuté Fun rádio a z neho zaznela naša pesnička. To bolo tiež niečo neskutočné, že naša pesnička sa hrá z rádia.

-V jednej z pesničiek odporúčate si v piatok podvečer zresetovať hlavu. Vlastná skúsenosť?-

Je to jedna z novších pesničiek. Spievame v nej, že väčšina ľudí musí cez týždeň robiť, aby mohli fungovať. Hlavne mladí ľudia v piatok o piatej skončia a idú žiť do mesta. Vtedy potrebujú vyhnať z hlavy všetky starosti, ktoré sa za týždeň nazbierajú. Tak zresetujú, každý nejakým spôsobom, niekto odvážnejšie, niekto menej odvážne, tak si užívajú až do nedele kúsok súkromia. Ale je to aj naša vlastná skúsenosť. My ale máme tie víkendy obrátené, pracovné. Väčšinou hráme koncerty, ale ten reset je občas potrebný, aby sa človek mohol znova nakopnúť.

-Možno povedať, že vaším vzorom bola kapela Cure?-

My sme hlavne na začiatku fungovania kapely išli v podobnom štýle, mali sme ich všetci radi, vedeli sme sa na tom zhodnúť, aj keď počúvame veľa inej muziky. Raz za čas – raz za rok, tri roky – si radi zahráme tieto pesničky, pretože sa veľmi príjemne hrajú. Skupina Cure má stále svojich fanúšikov na Slovensku, takže raz za čas zoberieme gitary a hráme pesničky niekoho iného, čo je osviežujúce.

-Album Ty a ja ste v decembri 2010 krstili na Lomnickom štíte. Čí to bol nápad?-

Môj. S chalanmi rozprávali o tom, že dnešná mediálna doba je taká, médiá vytvárajú celebrity aj z ľudí, ktorí ešte toho veľa nedokázali. Teraz vôbec nehovorím o nás, jednoducho na prvých stránkach sa objavujú ľudia, ktorí sú v mnohých prípadoch aj zvláštni, a tí potom aj rýchlo odídu. Tak sme si povedali, že by sme radi dali vedieť aj cez komerčnejšie médiá, že máme nový album. Reku bolo by dobré niečo vymyslieť, pritom my nerozbíjame hotely, ani sa neukazujeme s milenkami, aby to zobrali aj bulvárne médiá. Tak sme sa vybrali na Lomnický štít a musím povedať, že to bolo príjemné.

-Pred rokom ste 9. júla hrali na festivale Bažant Pohoda. Spievalo si s vami a tlieskalo vám viac ako 10.000 mladých ľudí. Bol to taký z "naj" vašich koncertov?-

Tento koncert si určite pamätáme, niečo podobné sme zažili na Pohode, keď bola ešte na štadióne v Trenčíne. Máme odtiaľ aj krátke video, kde bolo tiež plné hľadisko. Je to tak, že na takýchto veľkých akciách je z našej strany aj veľké očakávanie, či ľudia prídu, koľko ich bude, ako to celé dopadne. V ten deň na letisku sme boli veľmi radi, že ich bolo toľko a bola to skvelá zábava. A keď to dopadne tak skvele, tak je človek od dojatia potom úplne na mäkko. Nestáva so to totiž každý deň nielen v našej kapele, ale všeobecne kapelám na Slovensku, že majú taký koncert, aký sme mali my. Dodnes spomíname.

-Kde ste sa cítili podobne?-

Určite si myslím, že špeciálne koncerty, čo sa týka základne fanúšikov aj celkovej atmosféry sú na Žákovic Open, keď hrá Hex. Tento rok už bude dvanástykrát, čo tam budeme hrať. Všetci v kapele si povieme, že čo už iné môžeme pre tých ľudí vymyslieť – a niekedy aj vymýšľame – že si s nami niekto zaspieva. Vždy je tam dobrá chémia, energia, tam bývajú dobré koncerty. Pohoda a Žákovic, to sú také top veci, na ktoré si teraz v tomto momente spomínam.

-Vaše dieťa – festival Žákovic Open – bude mať v júli už dvanáste narodeniny. Ako ste sa dostali do Trenčianskych Bohuslavíc?-

Je veľmi jednoduché, pretože teta môjho otca, teda sestra môjho dedka tam žila v dedinke v domčeku. A keďže nemala deti, jedného dňa povedala môjmu otcovi – Janko, tento dom raz bude tvoj. Tak sa aj stalo a naša rodina tam má chalupu. Chodil som na ňu od malička, vtedy som ešte Mariána Žákovica nepoznal. Keď sme prišli do puberty a začali chodiť aj po krčmičkách, šli sme aj k nemu. Mal už iba unimobunku ako krčmu, kde mal jeden výčap, volalo sa to Krčma pod orechom, tam sme sa spoznali a aj skamarátili. Potom tam pridal ďalšiu unimobunku, to už sme fungovali s Hexom a chodili sme na chalupu na sústredenia, na taký týždeň, keď sme robili nové pesničky. Raz nám povedal, že – keď už ste tu a máte tu aj aparát – či ho nezoberieme k nemu do krčmy, že to prevezie na vlečke a či mu tam nezahráme.

Dohodli sme barterový obchod, on nás týždeň živil, my sme potom zahrali, on si vybral nejaké vstupné, a tak to nejako celé vzniklo. Najskôr sme tam hrali iba my, ďalší rok tam hrali aj ďalšie dve kapely a z toho sa stal potom festival.

-S kým by ste si chceli zahrať na jednom pódiu?-

Keď sme už hovorili o skupine Cure, určite by bolo dobré nielen zahrať, ale aj požúrovať si s kapelou Cure, pretože ich máme radi, aj sme čítali ich životnú dráhu. Kapela má vždy svoj idol z mladosti, nebolo by zlé sa s nimi stretnúť a po koncerte niekde zaliezť na dobrý žúr, kde by nebolo veľa fanúšikov, iba my s nimi.

-A prečo ich nepozvete?-

Je to drahá kapela, sú drahší ako viaceré z tých nových hviezd, nehrajú veľa, ale keď hrajú, tak za veľa peňazí, a to sa nedá splniť.

-Ako máte podelené v kapele funkcie, kto sa o čo stará?-

Veľmi dobre a veľmi jednoducho. Ja som človek, ktorý komunikuje s médiami a manažuje kapelu v rámci koncertov, Ďuďo je hlavný aranžér a skladateľ hudby, Fefe robí aj pesničky, ale hlavne všetky texty a Tabyke je človek, ktorý sa venuje dokumentom, fotografiám a videám pre kapelu, proste stará sa o vizuálne záležitosti kapely.

-Čo vám hudba dala?-

Veľmi veľa pekných zážitkov, pekných rokov, veľa kamarátov. Dala nám možno trošku väčšiu slobodu, ako majú ľudia, viazaní k jednému miestu a k jednému zamestnaniu. Na druhej strane nás aj obmedzovala, keď sme trávili čas v štúdiu pri nahrávaní nových albumov, tak si nás rodiny veľmi neužili. Podobne v lete, lebo víkendy máme obsadené koncertmi.

-O vašej skupine je známe, že trávite veľa času spolu. Nehrozí občas "ponorková nemoc"?-

Občas býva. My sme spolu už vyše 20 rokov, to je už – dá sa povedať – dobré regulárne manželstvo a niekedy to vypení. Však aj človek sa vekom mení, stále sme však voči sebe slušní a fungujeme na normálnej úrovni. Svedkom toho môžu byť naši priatelia, ktorí nás vídavajú spolu aj mimo práce.

-Posledný júlový víkend sa fanúšikovia slovenskej hudby stretnú na Žákovic Open. Čo by ste zvýraznili v pozvánke?-

Dvanásty ročník nášho festivalu bude opäť na dvoch pódiách, v zozname účinkujúcich sú Jana Kirschner, Dorota Nvotová, Peter Lipa, skupiny Vidiek, Polemic, Para, Vetroplach, Zóna A, Slobodná Európa aj Chiki Liki Tu-a. Okrem toho, že zahrá Žena z lesoparku, bude mať Šarkan aj svoju talkshow s troma hosťami. Už tradične si zahráme futbal, fanúšikovia proti muzikantom, dáme urobiť aj dresy. Ten festival je naše dieťa, ktoré úspešne rastie, už bude mať dvanásť, za tie roky je už tradičným. Je iný ako veľké podujatia na letiskách či pri vodných nádržiach, je tam srdečná atmosféra, muzikanti sa miešajú s návštevníkmi a vytvoria každý rok jeden veľký celok. Príďte, uvidíte.

-Aký je "hexácka" filozofia po dvoch desaťročia účinkovania?-

Byť slušní voči ľuďom, snažiť sa robiť všetko poctivo a na 100 percent, to je dôležité. A hlavne veriť veciam, ktoré robíme.

-Vaša dcéra Hanka má dnes osem rokov. Aká bude reakcia, ak by o desať rokov prišla s informáciou, že chce byť speváčkou?-

Prečo nie, ak by jej práve to malo prispieť k tomu, aby bola šťastná, tak nech sa páči.

Rozhovor s Tomášom Dohňanským zo skupiny Hex je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Pozor na tašky. Experti varujú, že sa na nich môže šíriť koronavírus

Londýn 31. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Šírenie koronavírusu vyvoláva výzvy k opätovnému zavedeniu jednorazových plastových tašiek v supermarketoch, pretože sa ukázalo, že koronavírus môže prežiť na plaste po dobu troch dní. Píšu o tom noviny The Daily Mail V posledných rokoch niekoľko krajín a miest zakázalo jednorazové tašky, aby znížili…

Hovorca Kremľa: Ruské lietadlo s lekárskym vybavením môže odletieť do USA do konca dnešného dňa. Trump prijíma pomoc s vďačnosťou

Moskva 1. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Shamil Zhumatov)   Ruské lietadlo s lekárskym materiálom a ochranným vybavením môže do Spojených štátov odletieť do konca dnešného dňa. Informoval o tom prezidentský hovorca Dmitrij Peskov "Počas dnešného dňa boli vykonané technické dojednania a príprava na odlet lietadla z Ruska, ktoré má, ako sa očakáva,…

Utečenecká rada v Dolnom Sasku žiada kvôli korone hotelové izby pre migrantov

Dolné Sasko 31. marca 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Muhammed Muheisen)   Rada žiada krajinskú vládu a príslušné komúny, aby utečencom zabezpečili hotelové izby – pre každého jednu. Zdôvodnila to tým, že v migrantských domovoch žije príliš veľa migrantov na malej ploche. To je potrebné redukovať tak, aby pre jedného migranta bola k…

Minister vnútra Mikulec odobral ochranku expremiérovi. Matovič, Remišová i Ďuriš Nicholsonová reagovali. Fico: Neželám si byť pod kontrolou pána Matoviča

Bratislava 31. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Premiér Igor Matovič v utorok ráno informoval, že od dnešného dňa už bývalý premiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico nebude požívať štátnu ochranku "Robert Fico dnešnou polnocou stratil nárok na bezdôvodne prideľovanú ochranku. Zbytočné mrhanie státisícov a bezbrehý papalášizmus skončil," napísal…

Na Slovensku máme tretieho vyliečeného pacienta z COVID-19

Bratislava 31. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko registruje tretieho vyliečeného pacienta z ochorenia COVID-19. Pred utorkovým rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) Minister takisto informoval, že v prípade rizikového pacienta s výraznými komplikáciami, ktorý je vo vážnom stave, nastalo mierne zlepšenie. Vyjadril sa tiež…

VideoVyhlásenia WHO o nepotrebnosti rúšok sú len trik, tvrdí námestník českého ministra zdravotníctva

Praha 31. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Viaceré európske krajiny trvajú v rámci bezpečnostných opatrení proti šíreniu nového koronavírusu aj na tom, aby občania na verejnosti nosili ochranné rúška. Ide predovšetkým o Slovensko a Českú republiku, od stredy sa k nim pridáva aj Rakúsko Na obyvateľov týchto krajín preto musia…

Počet obetí koronavírusu v USA presiahol 3 500, je to viac ako v Číne

New York 31. marca 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-John Minchillo)   V Spojených štátoch zomrelo v dôsledku nového koronavírusu zhruba 3 550 ľudí. Krajina je tak už ďalšou, ktorá v tejto súvislosti predbehla Čínu. Tam sa oficiálny počet obetí pohybuje okolo 3 300 Najhoršia situácia je v štáte New York, kde je už…

Slovenskí vojaci v zahraničí zostanú na misiách dlhšie, nemá ich kto prestriedať

Bratislava 31. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenskí vojaci nasadení na misiách v Lotyšsku, Afganistane a v Iraku zostanú na nich dlhšie, ako bolo plánované. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, kvôli ktorému Ozbrojené sily (OS) SR nemajú kapacity na cvičenie ich náhradníkov. TASR o tom informoval zástupca hovorcu OS SR…

Trump požaduje investície do infraštruktúry vo výške 2 bilióny USD

Washington 31. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump požaduje vzhľadom na aktuálne nízke úrokové sadzby investície do infraštruktúry v objeme 2 bilióny USD (1,8 bilióna eur). Tento balík by mal byť podľa neho veľký, aby oživil trh práce a prispel k modernizácii infraštruktúry v USA Investície do…

Voda na Marse pochádza z rôznych zdrojov

Washington 31. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Voda na Marse pochádza z najmenej dvoch rôznych zdrojov. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov, ktorí skúmali dva meteority z Červenej planéty. Svoje výsledky, o ktorých informuje televízia CNN, publikovali v odbornom časopise Nature Geoscience Meteority obsahujú vzorky z kôry Marsu. Tá podľa…

Traja živnostníci obvinení pre výbuch plynu budú stíhaní na slobode

Prešov 31. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Živnostníci Ján R., Ondrej T. a Marek T. obvinení v súvislosti s minuloročným výbuchom plynu na Mukačevskej ulici v Prešove budú stíhaní na slobode. V utorok o tom rozhodol Krajský súd (KS) v Prešove, ktorý sa zaoberal sťažnosťou prokurátora v súvislosti s rozhodnutím Okresného súdu (OS) v Prešove zo…

Beblavý sa pustil do vlády: Prečo idete prednostne dať obrovské peniaze Kočnerovi, Pente, J&T či Pro Partners?

Bratislava 31. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Rozhodnutie o povolení započítať straty od roku 2014 by mala vláda minimálne odložiť. Tvrdí to na sociálnej sieti exposlanec Miroslav Beblavý, podľa ktorého totiž toto opatrenie nemá žiadny okamžitý efekt a v budúcnosti pomôže len malému počtu firiem, ktoré vykazovali v roku 2014…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Zamyslenie ako zotrvať v pokoji

Zamyslenie ako zotrvať v pokoji Dnešnej dobe nájdeme mnohé miesta a situácie kde chyba pokoj. Sme neustále v pohybe zaplavení toľkými starostami, že si málokedy nájdeme čas pre seba a druhých ľudí. A čo je najhoršie nedokážeme žiť v pokoji sami zo sebou a s druhými ľuďmi. Mnoho ľudí v dnešnej dobe žije v nepokoji a neprospieva to nikomu.  …

Buďme vďační za „hrobárov“ Matoviča a Sulíka

Koronavírus neohrozuje len naše telesné a duševné zdravie, ale aj zdravie globálnej ekonomiky, vrátane tej našej. Ak sa nakazíme nejakou chorobou, tak náš imunitný systém má vytvorené mechanizmy, ktorými sa pustí do boja proti chorobe. Avšak, ak nemáme imunitný systém v dostatočnej kondícii, alebo náš imunitný systém je nesprávne nastavený, tak sme…

Urobia aj učitelia v kríze podobne, ako FC Barcelona?

FC Barcelona – hráčí, tréneri si znížili platy na 30%, pretože nehrajú. V mimoriadnej situácii, keď štátna kasa nemá takmer žiadny príjem (okrem vytlačených eur ECB), výroba prepúšťa zamestnancov, malovýroba a služby krachujú,  - poberajú a čerpajú zo štátnej kasy, akokeby sa nič nedialo učitelia v ako v plnom režime. A aj iní…

Čo hovoria FAKTY? Celá EÚ: bezprecedentne naďalej najviac infikovaných, aj obetí na svete. Aktualizácia 30. marca.

V rámci manipulatívnej politiky nám médiá hlavného prúdu veľmi radi podsúvajú štatistické údaje o „sile“ a „výkonnosti“ ba výnimočnosti EÚ. Je čas pozrieť sa na to, čo hovoria o COVID-19 k dnešnému dňu (podvečer 30. marca) štatistiky o počte nakazených, počte obetí, percente obetí z nakazených, počet nakazených na obyvateľa a počte obetí na obyvateľa, keď…

Sassoli na videosamite: Situácia je vážna a parlament nebude len tak stáť a prizerať sa

Zdroj informácie : Európsky parlament Vo štvrtok 26. marca predseda EP David Sassoli odkázal európskym lídrom, že EÚ musí zaujať poprednú úlohu pri oživovaní hospodárstva, ktoré postihla pandémia COVID-19. Celú správu máte možnosť si prečítať na Zdroj informácie. Pozrime sa

Karanténa celých štátov – nevyhnutnosť či pripravovaný plán?

800 amerických profesorov spolupracujúcich s Yaleskou univerzitou hlavne v oblasti epidemiológie a medicíny varuje, že ide o bezprecedentnú mediálnu hystériu, ktorá sa nezakladá na kvalitných údajoch, ktoré sú už dostupné o koronavíruse. Aj ďalší ako Dr Peter Goetzsche, zakladateľ Cochraine project a riaditeľ Inštitútu vedeckej slobody v Kodani, prof

TopDesat

Atlantída: Ostrov pohltený morom 1. časť

0

Ostrov Atlantída, pohltený morom, patrí k najväčším nevyriešeným mýtom praveku. Prvýkrát ho spomína Platón vo svojich slávnych dialógoch, ale aj v súčasnosti sa vedú debaty o jeho polohe a histórii. V rámci dvoch častí článku o tomto legendami opradenom ostrove sa pozrieme na celú problematiku bližšie. Začíname. Prvá písomná zmienka o Atlantíde sa nachádza v dvoch Platónových dialógoch…

Pracovná plocha na počítači: Geniálne nápady na tapety

0

Každý deň presedíme hodiny pri počítačoch, tak prečo by sme naše oči nemohli pobaviť ešte pred tým, čo ich unavíme? Na to dokonale poslúži pracovná plocha s ktorou sa dá naozaj kreatívne pracovať. Boredpanda zozbierala tieto fotografie pracovných plôch. Niektoré sú kreatívne, iné zasa geniálne a vtipné, ktoré mali naštvať…

Ktorý vrt na Slovensku je najhlbší? Vedel si, že máme aj ropný prameň?

0

Vieš, kde na Slovensku nájdeš ten najhlbší vrt alebo ropný prameň? K obom sa dostaneš príjemnou prechádzkou a zistíš na vlastnej koži, aká je príroda inteligentná. Dosiaľ najhlbší vrt do zemskej kôry bol vyhĺbený pri meste Zapoľarnyj v Ruskej federácii na polostrove Kola. Práce na ňom sa začali 24. mája 1970 a skončili v…

Tieto deti našli najsladšie dôvody na plač

0

Matka spieva, nemá dovolené jesť bonbóny alebo sa nemôže hrať so špinavými plienkami - život dieťaťa je plný sklamaní! Najlepším spôsobom, ako ukázať svoj hnev v tomto nespravodlivom svete, je jednoznačne záchvat plaču. A keď sa na to nejako pozrieme z iného uhla, celá situácia sa ukáže ako skutočne krásna. Deti sú naozaj…

Karanténa je ten správny čas na adoptovanie a výcvik psíka

0

Už dlho uvažuješ o pridaní domáceho miláčika do svojej rodiny? Karanténa môže byť skvelým počiatkom nového priateľstva, aj keď len na dočasnú starostlivosť. Zober si psíka z útulku a už sa doma nudiť nebudeš. Nájsť si v živote najlepšieho priateľa trvá niekedy desiatky rokov. Proces, kým preselektuješ ľudí a zistíš,…

Silná imunita ako účinná ochrana v boji proti vírusom

0

Imunita, teda odolnosť, obranyschopnosť organizmu znamená, že naše telo je pripravené vysporiadať sa s nepriaznivými vonkajšími okolnosťami v podobe vírusov a ďalších patogénov, ktoré na nás v podstate nepretržite útočia. Ak náš imunitný systém funguje správne, všetko dobre dopadne. Moderný život však prináša výzvy v podobe chronického stresu, vysokej toxicity…

Vo svete IT

Chytré hodinky za menej ako 10 eur? Číňania opäť dokazujú, že sa to naozaj dá

0

Pokukávaš po štýlových hodinkách, ktoré by vedeli omnoho viac ako len zobrazovať čas, no zároveň na ne nechceš dať veľkú čas svojich financií? Ak áno a nevadia ti nákupy z „Číny“, máme pre teba jeden tip, ktorému odolať je naozaj ťažké.  Inteligentné hodinky D15 za 9,09 eur nájdeš na Cafago.com…

Vedci uvažujú o bizarnej zložke stavebného materiálu, ktorá by mohla byť použitá na stavbu mesačnej základne

0

Ak chce ľudstvo založiť na Mesiaci kolóniu, čo sa v súčasnosti plánuje, potrebujeme v niečom bývať. Malé pristávacie moduly boli vhodné na krátky čas počas misií Apollo, no z dlhodobejšieho hľadiska musíme nájsť niečo, čo dokáže vydržať. Na tému upozorňuje portál  sciencealert.com Keďže preprava stavebných materiálov zo Zeme na Mesiac…

Pre tieto smartfóny Huawei a Honor môžeme očakávať najnovšiu nadstavbu EMUI 10.1/Magic UI 3.1

0

Spoločnosť Huawei pri príležitosti predstavenia produktovej línie smartfónov P40, predstavila aj novú verziu nadstavby EMUI 10.1/ Magic UI 3.1. Tá priniesla viacero vylepšení a noviniek. Napríklad funkciu MeeTime, Huawei Share, hlasovú asistentku Celia, vylepšený multitasking, nové AOD a podobne. Zatiaľ čo s novou nadstavbou budú distribuované novo predstavené zariadenia, tak…

Huawei je späť na koni. So zariadením P40 Pro ovládol rebríček DXOMARK. Má poriadny náskok pred Xiaomi

0

Len pár dní dozadu spoločnosť Huawei predstavila tohtoročné vlajkové modely z produktovej línie P40. Už vtedy sa vedelo, že Huawei opäť vsadil na kameru, od ktorej mnohí z nás očakávali len tie najvyššie ciele. Tak sa dnes aj stalo, odborná porota DXOMARK telefón vyhodnotila ako aktuálne najlepší fotomobil na trhu.…

Hudba v mobile: 10 najlepších hudobných prehrávač pre Android, ktoré by ste nemali prehliadnuť

0

Hudba je neoddeliteľnou súčasťou našich životov a spoločníkom na nezaplatenie, obzvlášť ked máte pred sebou dlhú cestu. Pesničiek sú na svete milióny a neraz máme problém vtesnať všetky naše srdcu blízke skladby do jedného smartfónu. Pozrite si nižšie výber 10 hudobných prehrávačov pre Android, ktoré sú zdarma, vyčnievajú svojimi vlastnosťami…

Huawei hovorí, že sankcie zo strany USA im robia „veľké ťažkosti“ pri predaji smartfónov

0

Rok 2019 bol pre spoločnosť Huawei úspešným, a to aj napriek sankciám zo strany americkej vlády. Tržby spoločnosti narástli o 19,1%, v konečnom dôsledku spoločnosť zvýšila svoje tržby na ~121-miliárd dolárov. Portál TheVerge.com priniesol niekoľko zaujímavých vyjadrení popredných predstaviteľov spoločnosti vrátane Vincenta Panga, prezidenta spoločnosti Huawei pre západnú Európu, v…

TopSpeed

Poradca RedBull F1 sa zbláznil. Pilotov chcel nakaziť koronavírusom

1

Koronavírus takmer zastavil svet, teda minimálne ho totálne zmenil. Výrazne sa dotkol aj motoršportu. Za posledné týždne sme videli iba kritizované podujatie WRC v Mexiku a predsezónny test japonskej Super Formuly. Inak nič, len ticho. Jazdci ostali doma a vo veľkom hrajú počítačové hry. Zo dňa na deň vzniklo množstvo oficiálnych…

Musíme opäť vyrábať, inak nás Čína prevalcuje, varuje Continental

8

Šéf spoločností Continental a Linde, Wolfgang Reitzle, varuje, že v súvislosti s koronavírusom treba zmeniť taktiku. Zastavenie výroby je veľmi nebezpečné pre ďalšiu existenciu nielen malých, ale aj veľkých priemyselných hráčov Európy. Continental tak musí začať rýchlo vyrábať, hoci aj za veľmi prísnych hygienických podmienok. Inak ho prevalcuje čínska konkurencia…

Pôvodná Alfa Romeo Giulia GT sa vracia. Ako elektromobil

5

Hlad po klasických autách sa výrobcovia snažia v maximálnej možnej miere využiť a ponúknuť ich aj zákazníkom prahnúcim po nových technológiách. To je aj prípad nádherného pôvodného kupé Alfa Romeo Giulia GT. Ak vlastníte originál, prestavajú vám ho na elektromobil s výkonom 381 kW (518 k), krútiacim momentom neuveriteľných 940…

Diesel DPF Refill Fluid - náplň pre DPF filtre ako univerzálna alternatíva

0

Na zaistenie správnej regenerácia nahromadených sadzí majú niektoré autá pre DPF filtre systém FBC (Fuel Borne Catalyst). Tento systém má vlastný zásobník s aditívom, ktoré riadiaca jednotka dávkuje do nafty a tým je zabezpečená dobrá regenerácia filtra častíc. Zásobník, ktorý sa montuje do auta ako pevná nádržka, alebo ako plastový vak, je…

Vzduchom chladený motor Porsche: Prečo je tak cenený?

1

V roku 1997 zaznamenala generácia 996 pri automobilke Porsche pokrok. Aspoň tak to prezentovali. Emisné normy si vynútili nahradenie vzduchom chladeného motora vodou chladeným. Pravoverní fanúšikovia Porsche však novinku odmietali. A odmietajú ho dodnes. Ale prečo? Bol to len dizajn? Alebo to bolo skutočne motorom? Vzduchom chladený motor má svoje špecifiká, avšak až…

Policajná naháňačka z Need for Speed v reálnom svete s BMW M3 GTR

6

Rusko často pripomína hernú sériu Grand Theft Auto. Po cestách jazdia tanky, vodiči do seba vrážajú a strieľajú a často sa tam udejú absurdné nehody. Partia šikovných filmárov a nadšencov však ruské cesty prepracovala do hernej série Need for Speed. Už nám priniesli prvé dva diely, ktoré sú inšpirované NFS Underground.…

KAMzaKRÁSOU

Kedy bábätko trápi rastový špurt? Hľadajte tieto znaky

0

Rastový špurt sa zväčša prejavuje zmenami návykov dieťaťa alebo zmenami v jeho bežnom správaní. Aj tu však treba brať do úvahy individualitu každého jedného bábätka. Môže sa stať, že u niektorých bábätiek príznaky rastového špurtu ani nespozorujete, zatiaľ čo iné detičky (aj rodičov) môže potrápiť oveľa intenzívnejšie. Prvé, čo si…

3 tipy, ako lepšie hospodáriť s peniazmi počas karantény

0

Aktuálne by mal každý z nás vedieť, ako lepšie hospodáriť s peniazmi a znížiť svoje mesačné výdavky, keďže doba je neistá. Ako si teda niečo našetriť?

RECEPT: Hrnčeková bublanina bez mlieka – lepšiu si ešte nejedla!

0

Receptov nie je nikdy dosť, preto doplňte svoju kuchársku knihu o nový recept. Hrnčeková bublanina bez mlieka zachutí naozaj každej vašej návšteve.

Ako zabrániť roseniu okuliarov pri nosení rúška: Toto potrebuješ ovládať!

0

Stačí rúško alebo šál na nose a tí čo nosia dioptrické okuliare, nič nevidia. Ako zabrániť roseniu okuliarov prostredníctvom jednoduchých babských trikov?

Ako získať krásnu a dlhú hrivu? Pomôže domáce sérum na rast vlasov!

0

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili tip, ako si doma pripraviť sérum na rast vlasov. Stačí vám naň len zopár surovín a vaše vlasy vám budú ďakovať!

Vieš, aké sú príznaky zápalu pľúc? Pri týchto ťažkostiach spozorni!

0

V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú charakteristické príznaky zápalu pľúc. Čo vlastne toto ochorenie spôsobuje a aká je liečba? Zisti všetko dôležité!

Svetlo sveta

Tešiteľ Faustyn: Tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia

0

Katolícky kňaz a člen Kongregácie bratov Tešiteľov z Gethseman Faustyn Rafał Wesołowski vníma tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia, ktoré pre neho pripravil Boh. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, na začiatku rozšírenia koronavírusu a zavádzaní opatrení proti nákaze, mu bolo ťažko zmieriť sa so situáciou. Teraz…

AKO SI VZBUDIŤ DOKONALÚ ĽÚTOSŤ

0

„Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa dokonalá (je to ľútosť z lásky; lat. caritatis contritio).“ KKC 1452 PRVÝ KROK – Poprosiť Ducha Svätého o pomoc pri konaní dokonalej ľútosti. Tu prosíme aj o zahnanie myšlienok na seba a sebecké motivácie, o zahnanie strachu pred večným…

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Svätý Otec vymenoval za spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša

0

Svätý Otec František vymenoval za pomocného biskupa Spišskej diecézy vdp. Jána Kuboša, ktorý je členom kňazského zboru spomenutej diecézy a momentálne pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku. Svätý Otec mu pridelil titulárne sídlo Quiza. Mons. Ján Kuboš má 54 rokov. Narodil sa 28. februára 1966 v Trstenej. Kňazskú vysviacku prijal…

Armádny Magazín

Opravené tanky T-34 smerujú na vojenskú prehliadku v Moskve. Video

0

Rusko, 31. marca 2020 ( AM ) - Do Alabina pri Moskve bolo dodaných tridsať opravených tankov T-34. Zúčastnia sa vojenskej prehliadky na Červenom námestí. Tanky T-34, ktoré prešli rekonštrukciou v opravárenskom závode v Petrohrade, dorazili do Moskovského regiónu Alabino, kde budú súčasť

Živé vysielanie z Pekingu po uvoľnení obmedzení počas pandémie

0

Čína, 31.marec 2020 ( AM, Ruptly ) - Hlavné mesto Číny pomaly začína obnovovať svoje normálne tempo, obyvatelia sú späť v uliciach, používajú metro, nakupujú a stravujú sa na uliciach:  

Českí vojaci nutne potrebujú ďalšie ručné zbrane - minister obrany žiada tisíce nových pušiek a pištolí

0

Česko, 31. marca 2020 ( AM, MO ČR ) - V pondelok 30. marca predložil český minister obrany Ľubomír Metnar Vláde Českej republiky informáciu o verejnej zákazke na obstaranie ručných zbraní od spoločnosti Česká zbrojovka Uherský Brod (Czuba). Táto verejná zákazka už vláde predložená bola v decemb

Aké spojenie je medzi americkými F-16 a Covid-19? Čarnogurský navrhol plán, ako ušetriť počas pandémie

0

Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský sa vo svojom príspevku na Facebooku tentoraz venoval škodám spôsobených pandémiou koronavírusu a aj nákupu amerických stíhačiek F-16. &n

1,25 milióna Čechov a Slovákov odkazuje Európskej komisii: miesto zákazu oloviek pre rybárov a brokov pre poľovníkov riešte radšej koronavírus

0

Česko, 31. marca 2020 ( AM ) - Čtrnáct organizací z Česka a Slovenska reprezentujících 1,25 milionu občanů se shodnulo na výzvě orgánům EU včele s Evropskou komisí proti aktuálním snahám o zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek na mokřadech i mimo ně. Na výzvě se signatářské

Video: Americké stíhacie lietadlo 5. generácie F-22 dokázalo, že dokáže to isté ako ruské lietadlo generácie 4++ Su-35...

0

USA, 31. marca 2020 ( AM, topcor ) - Americkí vojenskí piloti sa pochlapili a predviedli, že stíhacie lietadlo

Tvoja Svadba

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Bohémska svadba v prírodnom duchu: Necháš sa aj ty inšpirovať?

0

Bohémsky štýl tvorí oku lahodiaca kombinácia prvkov prírody, dávky romantizmu a kreatívnej individuality. Vo svete je tento štýl známy aj ako boho-chic či hippie-chic, ktorý čerpá zo slobody ducha a kultúry hippie. Vitaj kvetinová koruna a vzdušné čipkované šaty! Boho svadby začleňujú do dizajnu eklektickú zmes prírodných, rustikálnych a historických detailov.…

Tvoje Zdravie

Ako pomáha eukalyptový olej zdraviu? Tu je 9 tipov na jeho použitie!

0

Esenciálny eukalyptový olej môže byť veľkým pomocníkom pre naše zdravie, najmä ak ho vieme správne používať. Preto vám prinášame hneď deväť tipov, ako na to!

Bojujete s hyperglykémiou? Tu sú TOP bylinky na zníženie cukru v krvi!

0

Ktoré bylinky na zníženie cukru v krvi sú najlepšími pomocníkmi pri cukrovke či problémoch s vysokým cukrom? Ak máte tieto ťažkosti i vy, musíte ich spoznať!

Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

0

Ako si doplniť vitamín C prirodzene a prostredníctvom pestrej stravy? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré potraviny je dobré zaradiť do jedálnička!

Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!

0

Viete, vďaka čomu je slávna káva z čakanky a prečo si ju mnohí obľúbili? Ide o zdravý nápoj, vďaka ktorému si tiež môžete zdravotne polepšiť.

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špenát: Nie je len zdrojom železa!

0

Ak budete pravidelne konzumovať špenát, urobíte niečo pre svoje srdce a cievy. Napríklad vďaka draslíku prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny krvného tlaku. Taktiež je vhodnou súčasťou stravy, ktorá napomáha udržiavať úroveň cholesterolu v norme. Špenát navyše obsahuje i kyselinu listovú, ktorá má rovnako priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev.…

Poznáte účinky huby reishi? Podporí imunitu a zvládne toho ešte viac!

0

Účinky huby reishi sú v azíjských kultúrach známe už celé tisícročia. I dnes sa však jej vplyvom venujú mnohé štúdie a vedecké práce. Napríklad v Číne či Japonsku je táto huba schválená ako podporná liečba rakoviny a zároveň aj preventívny prostriedok. Práve v prevencii mnohých zdravotných problémov býva reishi nápomocná. Obsahuje esenciálne…