“Opozícia chcela cynickým a niekedy aj vulgárnym spôsobom zneužiť túto tému proti vláde. Táto téma nemá víťazov, len porazených. Bohužiaľ tými, ktorých to zasiahlo najviac, sú deti,” vyhlásil v rozprave počas mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k návrhu na odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Vyzval pritom všetkých politikov, aby dali od témy ruky preč. “Téma potrebuje pokoj, nechajme, aby si príslušné orgány dokončili svoju prácu,” doplnil.
Podľa vlastných slov chápal rozhodnutie Richtera ponechať zariadeniu Čistý deň akreditáciu. Obvinenia opozície podľa Tomáša neboli doteraz podložené faktami. Orgány činné v trestnom konaní však naďalej preverujú všetky podozrenia a trestné oznámenia.
“Chcem vyhlásiť, že ak by sa preukázalo, že čo i len jednému dieťaťu bolo ublížené, právo tohto dieťaťa bude pre mňa nadovšetko a budem tvrdo požadovať vyvodenie zodpovednosti. Rovnako však, ak orgány činné v trestnom konaní nepotvrdia, že sa niečo stalo, od vás by som očakával, že sa celej tamojšej komunite ospravedlníte,” odkázal opozičnej poslankyni Natálii Blahovej (SaS), ktorá kauzu od začiatku medializuje.
Richter podľa Tomáša patrí k najúspešnejším ministrom práce v histórii Slovenska, ak nie je vôbec najúspešnejší. Potvrdzujú to výsledky ako stúpajúca zamestnanosť a klesajúca nezamestnanosť, či rôzne opatrenia na podporu rodín. “Nenechaj sa odradiť a pokračuj vo funkcii ministra aj naďalej,” podporil Richtera.
Znechutenie z toho, čo opozícia robí okolo prípadu Čistý deň, vyjadril aj jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha. “Oni potrebujú konšpirovať, vytvárať rôzne ilúzie, kto koho kryje a ako máme všetci nejaké záväzky v nejakom Čistom dni,” konštatoval v rozprave.
Blahovej vyčítal, že je posadnutá týmto prípadom a robí si cez to politickú reklamu. “Mňa desí to, že niekto zneužíva bezbranné, drogovo závislé deti na to, aby si robil politickú kampaň. To je naozaj na vracanie,” vyhlásil koaličný poslanec.
Kým opozícia túto tému podľa neho “škaredo zneužíva”, a to emotívne a bez dôkazov, vláda chce podozrenia racionálne preverovať, zapojiť do toho políciu, súdy a odborníkov. “Pokiaľ bude pravda preukázaná, že Čistý deň robil zlé veci, budem prvý, takisto ako kolega Tomáš, ako minister Richter volať po tom, aby boli spravodlivo potrestaní. Ale nemôžete to robiť bez reálneho, spravodlivého procesu,” dodal Blaha.
Ľudia sa môžu mýliť, môžu aj klamať, ale informačný systém Sociálnej poisťovne by mal byť spoľahlivý. Myslí si to poslanec opozičného hnutia Sme rodina Milan Krajniak
“Ak je informačný systém Sociálnej poisťovne v poriadku, potom máte pán minister vo vlastnom rezorte už dávno nespochybniteľné dôkazy o tom, že Čistý deň je v skutočnosti čistý hnus,” vyhlásil Krajniak s odkazom na údajné psychické zdravotné problémy riaditeľa resocializačného zariadenia Čistý deň Petra Tománka.
Poslanec vládneho Smeru-SD Dušan Muňko ho však v reakcii upozornil, že nikto okrem posudkového lekára nemôže mať prístup k osobnej karte akéhokoľvek pacienta. “To, čo ste povedali, je na žalobu. Je to osobná karta, ani riaditeľ Sociálnej poisťovne, ani len riaditeľ príslušnej pobočky nemôže do tohto systému vstúpiť,” podčiarkol.
Celkovo je podľa neho politizácia prípadu Čistého dňa a celá diskusia o ňom v parlamente tragédiou. “Je to tragédia hlavne pre všetky deti, ktoré sú v týchto zariadeniach, aj pre rodinných príslušníkov a celú spoločnosť,” doplnil Muňko.
Predseda Sme rodina Boris Kollár kládol počas svojho vystúpenia v pléne otázky, čo je za tým, že špičky vládneho Smeru-SD tak chránia zariadenie Čistý deň. “Prečo takýmto groteskným spôsobom chránia toto groteskné zariadenie? Za tým musí byť niečo veľké,” domnieva sa. Aj premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa neho prišiel do parlamentu a bojoval za Čistý deň.
Kollár pripustil, že aj on sám bol nechtiac “namočený” do tejto kauzy. Narážal tým na komunikáciu s jednou z klientiek resocializačného zariadenia. Označil sa za neštandardného politika, ale keď sa niečo udeje, nemá problém prísť a veci vysvetliť. “Sex na rozlúčku nikomu v tomto pléne nevadí, ale vadia vám moje sms-ky, vy farizeji,” doplnil.
Jeho vyjadreniam oponoval poslanec Smeru-SD Marián Kéry, ktorý sa pýtal, kde vo vystúpení sa premiér zastal Čistého dňa. “Ak sa niekoho zastal, tak ministra Richtera a povedal, že dôvody jeho odvolávania sú postavené na vode,” pripomenul.
Fico vo svojom úvodnom vystúpení vyhlásil, že mimoriadna schôdza venovaná pokusu o odvolanie ministra Richtera pre kauzu Čistý deň je absurdná a opozícia nepredložila jediný relevantný argument. Predkladateľov sa pýtal, či im neprekáža, že sa pod neho podpísal aj Boris Kollár, teda “poslanec nafotený so všetkými mafiánmi, napojený na obchod s drogami” a podľa Fica poslanec, ktorý chcel sex s 15-ročným dievčaťom. “Ak vám toto nevadí, tak je mi to ľúto,” odkázal šéf exekutívy.
Konanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer-SD) je pre opozičnú poslankyňu Janu Kiššovú (SaS) také vážne, že stratil jej dôveru a to prejaví aj pri svojom hlasovaní na aktuálnej mimoriadnej schôdzi venovanej návrhu na jeho odvolanie. “Už dávno som nebola z konania žiadneho z predstaviteľov vlády taká zhrozená a znechutená. Pán minister, vážnym spôsobom konkurujete svojmu kolegovi ministrovi Kaliňákovi,” vyhlásila Kiššová v rámci rozpravy
Jedným z hlavných dôvodov na odvolanie Richtera je podľa opozície neodobratie akreditácie resocializačnému zariadeniu Čistý deň. A to aj napriek tomu, že akreditačná komisia rezortu takýto krok odporučila. “Kontrolný orgán konštatuje vážne zlyhania, navrhne odobratie akreditácie, ale ministerstvo nemá dostatok dôvodov a dôkazov. Toto je absurdné,” opísala Kiššová.
Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) doplnila, že dôstojnosť človeka by mala byť pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na prvom mieste. Na hľadanie páchateľa je podľa nej zamerané trestné konanie, ministerstvu by malo ísť o dieťa, o obeť. “Nemáte na čo čakať, som o tom presvedčená. Sú to iba plané výhovorky z vašej strany, že budete konať, až keď bude trestné konanie ukončené,” adresovala Richterovi.
Aj podľa nezaradeného poslanca Jozefa Mihála minister Richter “kašle” na rodiny. Zároveň sa mu ako skúsenému politikovi čuduje, že v tejto kauze nekoná, keď vie, aký dopad to na neho má. “Ja keby som bol minister, neváham ani sekundu,” doplnil. Pokiaľ podľa neho akreditačná komisia rozhodla, resocializačné centrum by zatvoril. Ostatné zariadenia sú podľa poslanca poloprázdne, tam by sa teda deti z Čistého dňa mohli presunúť a preliečiť.
Petra Krištúfková (Sme rodina) v rozprave avizovala, že poslanci opozičného hnutia budú hlasovať za odvolanie ministra. Okrem iného kritizovala jeho prácu aj v oblasti pomoci rodinám. “Necítim jasný cieľ ministerstva v tom, ako sa budú mať slovenské rodiny po rokoch tejto vlády,” kritizovala.