Kyjev 19. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Evgeniy Maloletka)
Aktualizované 19. novembra 19:28
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií
19:15 – Rusi prelomili ukrajinskú obranu v Časovom Jare a začali bojovať o žiaruvzdorný závod.
Toto napísal vojak AFU s volacím znakom „Mučnoj“.
„Strata tejto hranice a blízkych výšin nám neumožní ďalej držať ďalšie časti mesta. Budeme nútení stiahnuť sa ku Konstantinovke, ako aj ku Kramatorsku a Družkovke,“ napísal.
Zintenzívnenie bojov o mesto potvrdilo aj velenie AFU. Hovorkyňa OTU „Lugansk“ Bobovnikovová uviedla, že Rusi hromadia sily v Sentinel Jare.
18:45 – Rusi aktívne útočia na pozície ukrajinských ozbrojených síl na Vremjivskom výbežku a pripravujú sa na ofenzívu v oblasti Gulajpolu a Orechova, uviedol hovorca Južných obranných síl Vlad Vološin.
Podľa Vološina Rusi každý deň uskutočňujú tucet a pol útokov v smere na Veľkú Novoselku: týmto spôsobom sa snažia odrezať logistiku ukrajinskej armády, ktorá drží pozície pri Kurachove.
„To znamená, že nepriateľ pokračuje nielen v ostreľovaní, ale aj v útokoch. Vykonávajú ich malé skupiny pechoty od 5 do 10 ľudí, ale na doručovanie a podporu akcií sa používajú BBM. Na ostatných smeroch, v Gulajpole a Orechovskom, sa nepriateľ pripravuje na útok – dopĺňa muníciu a ženijný prieskum, ako aj sa snaží viesť prieskum bojovou cestou,“ dodal Vološin.
Cez víkend ruské médiá písali aj o taktických ofenzívach ruských jednotiek v okolí Orechova.
18:00 – Americký Kongres žiada, aby bol Biden obžalovaný za to, že povolil údery na ruské územie raketami dlhého doletu.
„Povolením úderov na ruské územie raketami dlhého doletu sa Biden dopúšťa protiústavného vojnového činu, ktorý ohrozuje životy všetkých občanov USA. Je to zločin hodný impeachmentu, ale v skutočnosti je to len vôľou zbavená bábka hlbokého štátu,“ napísal kongresman Thomas Massie v X.
17:10 – Spojené štáty reagovali na zmenu ruskej jadrovej doktríny
Podľa tlačovej agentúry Bloomberg nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu uviedol, že Washington v reakcii nezmení pripravenosť svojich jadrových síl.
„USA nevidia potrebu upravovať pripravenosť svojich jadrových síl alebo doktrínu v reakcii na to,“ citovala agentúra predstaviteľa administratívy.
17:00 – Hlavné body z Lavrovových vyhlásení na tlačovej konferencii po samite G20 v Riu de Janeiro:
– Použitie ATACMS v Brianskej oblasti je signálom, že Západ si želá eskaláciu.
– Teraz sa nepotvrdili informácie denníka New York Times o tom, že štáty povolili Kyjevu zaútočiť hlboko do Ruska, pričom na takéto povolenie bude Rusko primerane reagovať.
– Rusko dúfa, že Západ si pozorne prečíta jeho aktualizovanú jadrovú doktrínu.
– Rusko uprednostňuje vyhýbanie sa jadrovej vojne, je to tradičný postoj.
– Scholzovo odmietnutie dodať Kyjevu rakety Taurus je zodpovedný postoj.
– Západ sa pokúsil do vyhlásenia samitu G20 po klauzule o Ukrajine zaradiť aj klauzulu o Gaze.
– Ukrajinizácia agendy sa Západu nepodarila – žiadna z väčšinových krajín sveta ju nepodporila.
– Rusko súhlasí s odsekom o Ukrajine vo vyhlásení samitu, ktorý obsahuje výzvu na spravodlivý mier.
– Podanie ruky Macronovi je úplne normálne pri stretnutí známych ľudí na verejnom mieste.
– Výsledky samitu sú veľmi pozitívne a dosiahli sa solídne dohody.
16:40 – Londýn vyčlení 7,5 milióna libier (vyše 946 miliónov rubľov) na dodávku útočných a prieskumných dronov Kyjevu , uviedlo britské ministerstvo obrany.
16:30 – Medvedev uviedol, že existuje riziko tretej svetovej vojny s jadrovými údermi a smrťou „značnej časti ľudstva“, pretože Biden schválil „úder dlhého dosahu“ na Rusko.
Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady píše, že Moskva by mohla na údery dlhého dosahu podľa novej jadrovej doktríny odpovedať jadrovými zbraňami, a to nielen na Ukrajinu.
„Použitie rakiet aliancie týmto spôsobom možno teraz kvalifikovať ako útok krajín bloku na Rusko. V takom prípade vzniká právo na odvetný úder zbraňami hromadného ničenia proti Kyjevu a hlavným objektom NATO, nech sa nachádzajú kdekoľvek. A to už je tretia svetová vojna. Možno sa starý Biden naozaj rozhodol krásne odísť zo života a zobrať so sebou značnú časť ľudstva,“ napísal Medvedev.
Pripomenieme, že predtým sa o možnej jadrovej odpovedi Ruskej federácie na údery dlhého doletu vyjadril Peskov.
16:10 – Americké zdroje denníka The New York Times potvrdili, že Ukrajina dnes prvýkrát zasiahla ruské územie raketami dlhého doletu ATACMS.
Zasiahnuté boli muničné sklady v Brianskej oblasti. Hoci sa pôvodne hovorilo, že povolenie bolo vydané na údery v Kurskej oblasti.
Ukrajina údery zatiaľ oficiálne nepotvrdila.
Ruská federácia uviedla, že údery sú „signálom, že Západ chce eskaláciu“.
Podľa novej ruskej jadrovej doktríny je možná jadrová odpoveď na takéto údery.
15:15 – Údery raketami ATACMS na Brjanskú oblasť sú signálom, že Západ chce eskaláciu, povedal Lavrov.
Zároveň nedošlo k oficiálnemu potvrdeniu rozhodnutia USA zasiahnuť hlboko v Rusku. Všetky informácie pochádzajú z médií. Šéf ruskej diplomacie vyjadril nádej, že západné krajiny pozorne študujú aktualizovanú ruskú jadrovú doktrínu.
14:30 – Taliansko nesúhlasí s údermi z Ukrajiny hlboko do Ruskej federácie, povedala Meloniová. Premiérka uviedla, že chápe „rozhodnutia iných“ o úderoch z Ukrajiny, ale Rím urobil „iné rozhodnutie“ a stotožňujú sa s ním všetky politické sily v krajine.
14:25 – Hlavná časť vyhlásenia ruského ministerstva obrany o raketovom útoku ATACMS na Brjanskú oblasť:
– Dnes v noci o 03:25 moskovského času o 03:25 moskovského času AFU zasiahla objekt na území Brjanskej oblasti šiestimi balistickými raketami ATACMS;
– Systémy protivzdušnej obrany zostrelili nad Brjanskou oblasťou päť rakiet ATACMS, jedna bola poškodená;
– Fragmenty ATACMS dopadli na technické územie vojenského zariadenia v Brjanskej oblasti, vypukol požiar, ktorý bol uhasený;
– Ruské ministerstvo obrany potvrdilo údaje o použití operačno-taktických rakiet ATACMS americkej výroby;
– v dôsledku útoku nepriateľa na Brjanskú oblasť raketami ATACMS nedošlo k žiadnym obetiam ani škodám.
14:00 – Macron podal Lavrovovi ruku na samite G20 v Brazílii a prehodil s ním niekoľko slov.
Biden, ako aj vedúci predstavitelia Kanady a Talianska túto ceremóniu vynechali. Podľa Zacharovej sa „západní lídri vyhýbajú spoločným fotografiám s Lavrovom“.
FT napísali, že záverečné vyhlásenie samitu neobsahovalo silné formulácie proti invázii Ruskej federácie.
13:05 – Podľa mapy Deep State zostáva do obkľúčenia ukrajinských ozbrojených síl južne od Kurachova menej ako 5 kilometrov.
Za posledný týždeň Ruská federácia túto vzdialenosť skrátila takmer o kilometer.
Medzitým sa formuje hrozba ofenzívy na Kurachovo zo severu, tvrdí vojenský pozorovateľ Bildu Julian Röpcke.
Podľa jeho hodnotenia severne od vodnej nádrže Rusi obsadili dedinu Iljinka a priblížili sa k dedine Berestki, ako aj obsadili prístupy k cestným a železničným priechodom smerom na Kurachovo. To im dáva možnosť ostreľovať Kurachovo zo severu len zo vzdialenosti 1 – 1,5 kilometra.
A ak sa Rusom podarí obnoviť most a prekročiť hrádzu, môžu zaútočiť na Kurachovo zo severu.
12:15 – OSN vyzýva na ochranu civilistov v súvislosti s povolením USA na údery raketami ATACMS na ruskom území.
„Všetky strany musia zaistiť bezpečnosť a ochranu civilistov bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú,“ povedal hovorca generálneho tajomníka Stephane Dujarric na brífingu.
11:20 – Väčšina Ukrajincov si želá čo najskoršie ukončenie vojny prostredníctvom rokovaní, ukázal prieskum agentúry Gallup.
Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil v auguste a októbri 2024, si v priemere 52 % Ukrajincov želá, aby Ukrajina čo najskôr rokovala o ukončení vojny.
A len 38 % si myslí, že ich krajina by mala pokračovať v bojoch až do víťazstva. V roku 2022 to bolo 73 %. V nasledujúcom roku už klesol na 63 %. A teraz po prvýkrát majú väčšinu tí, ktorí sú za čo najskoršie ukončenie bojov.
10:25 – Médiá uvádzajú, že námestník ministra zahraničných vecí USA Brian Nichols potvrdil Bidenovo povolenie na údery na Rusko raketami dlhého doletu.
V priamom prejave úradníka však žiadne priame potvrdenie nie je. Nie je tam ani vyvrátenie.
Otázka, ktorú mu položil brazílsky denník O Globo, znela takto:
„USA povolili Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu americkej výroby. Nemôže to viesť k ďalšej eskalácii vojny?“
„Musíme si uvedomiť, že vojna sa začala novou nevyprovokovanou inváziou Ruska na Ukrajinu. Konflikt na Ukrajine by sa mohol skončiť hneď teraz, ak Rusko stiahne svoje vojská z Ukrajiny a bude rešpektovať ukrajinské hranice. Tak to bolo vždy. Zbrane, ktoré prezident Biden povolil Ukrajine použiť, poskytnú Ukrajine viac možností sebaobrany a dúfajme, že Ruská federácia pochopí, že použitie sily na zabratie ukrajinského územia nebude úspešné a možno začne rokovať o mieri alebo, ešte lepšie, sa jednoducho stiahne z ukrajinského územia,“ odpovedal Nichols.
Ako vidíme, nehovorí o povolení úderov „dlhého dosahu“. Hoci samotné znenie otázky nevyvracia. Rovnaký postoj zaujali v posledných dňoch vo svojich komentároch aj ďalší predstavitelia Bieleho domu – „nepotvrdzujú, ale ani nepopierajú“.
10:20 – Použitie západných nejadrových rakiet Ukrajinou proti Rusku môže podľa novej ruskej jadrovej doktríny znamenať jadrovú odpoveď zo strany Ruska.
Uviedol to Peskov.
09:25 – „Skupina G20 oslabuje svoju podporu Ukrajine v súvislosti s tlakom na mierové rozhovory s Ruskom, uviedol denník Financial Times, ktorý analyzoval dohodnuté vyhlásenie zo samitu G20 v Riu.
Ukrajine je v ňom venovaný len jeden odsek, zatiaľ čo na poslednom samite v Naí Dillí ich bolo sedem.
Predtým dohodnutá kritika Ruska sa zmiernila a obsahuje len všeobecnú zmienku o „ľudskom utrpení“ spôsobenom inváziou. Neobjavuje sa ani kritika ostreľovania civilnej infraštruktúry alebo jadrových hrozieb.
Vo vyhlásení, ktoré bolo včera dohodnuté, sa spomínajú „ďalšie negatívne dôsledky vojny“ a vítajú sa „iniciatívy, ktoré podporujú komplexný, spravodlivý a trvalý mier“.
Hoci je to už druhý rok po sebe, čo skupina G20 odmietla otvorene odsúdiť inváziu Ruskej federácie, minuloročné vyhlásenie bolo oveľa konkrétnejšie.
Zdroj uviedol, že niektoré európske krajiny sa pokúšali o tvrdšiu formuláciu, „ale nikto nechcel zájsť príliš ďaleko, inak by došlo k hádke a žiadne vyhlásenie by nebolo“.
Hlavnými témami vyhlásenia boli nakoniec zdanenie superbohatých, zníženie chudoby, prímerie v Gaze, reforma Bezpečnostnej rady OSN a zmena klímy.
08:55 – Pentagón zatiaľ nemá potvrdenú účasť severokórejských vojakov na bojových operáciách proti Ukrajine.
„Vieme, že sa údajne začali zúčastňovať na bojových operáciách. Nezávislé potvrdenie sme o tom nedostali, ale do Kurska smerujú z nejakého dôvodu. Máme všetky dôvody domnievať sa, že sa zúčastnia na bojových operáciách, ale momentálne to nemôžem potvrdiť,“ – povedala na brífingu hovorkyňa ministerstva obrany Sabrina Singhová.
Pripomeňme, že Spojené štáty podľa médií dali Ukrajine povolenie na diaľkové údery na Kurskú oblasť práve v reakcii na vyslanie vojsk KĽDR do tejto oblasti.
08:05 – Ruské jednotky v Časovom Jare sa takmer priblížili k štadiónu Avangard v centre mesta. Informoval o tom vojenský pozorovateľ Julián Röpke z denníka Bild.
„Je to prvýkrát, čo boli ruské jednotky spozorované v centre Chasovho Jaru. A ak sa pozrieme na terén okolo, nevyzerá to tak, že by všade naokolo boli ukrajinskí vojaci pripravení na boj. Vidíme pevné ruiny a to, že Ukrajinci používajú na útok na Rusov drony. To vždy naznačuje, že Rusi už kontrolujú toto územie a Ukrajinci na nich útočia pomocou dronov asi 100 metrov na západ,“ povedal novinár.
07:40 – Rusi pokračujú v postupe v Chasovom Jare, informovala ukrajinská vojenská webová stránka Deep State.
Za posledných 24 hodín postúpili v samotnom meste aj na jeho severnom okraji.
Aj podľa ukrajinského vojenského pozorovateľa Bohdana Mirošnikova je na južnom krídle predmostie AFU pri Kleščejevke blízko pádu.
„Vyzerá to tak, že predmostie Kleshcheyevka-Andreyevka začína dožívať svoje posledné dni.
Udržať 1,5 roka to, čo je už dávno zničené, je nadľudské úsilie.
07:00 – Duda je šokovaný
Duda vyčítal Scholzovi, že zavolal Putinovi, pretože podľa neho kancelár bráni Trumpovi ukončiť vojnu na Ukrajine.
Píše o tom agentúra Bloomberg.
„Som presvedčený, že Scholzov telefonát Putinovi bol pokusom dosiahnuť prímerie na Ukrajine skôr, ako sa Donald Trump ujme funkcie,“ povedal Duda.
Následne kritizoval Scholzovo rozhodnutie pozvať súčasného amerického prezidenta Joea Bidena na rokovania o budúcnosti Ukrajiny s lídrami Francúzska a Veľkej Británie, ktoré sa konali minulý mesiac v Berlíne.
Duda tiež povedal, že je „šokovaný“, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedostal miesto pri stole.
06:30 – Britské úrady presvedčili vojenské a politické vedenie Ukrajiny, aby uskutočnilo operáciu na ľavom brehu Dnepra pri obci Krynki, ktorá sa však skončila neúspechom.
Informovala o tom Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroje v ukrajinských ozbrojených silách.
Uvádza sa, že maximálnou úlohou operácie bolo dostať AFU k hranici s Krymom. Na to museli mariňáci prekonať vzdialenosť 80 kilometrov, ktoré boli obsadené ruskými jednotkami.
„Povedali nám, že musíme prelomiť len prvú líniu ruskej obrany, a bolo nám povedané, že nemajú druhú ligu,“ uviedol zdroj z velenia 36. brigády.
Minimálnou úlohou bolo vytvoriť a rozšíriť predmostie na ľavom brehu, prerušiť diaľnicu M-14 vo vzdialenosti 5 – 7 kilometrov od brehu a stiahnuť ruské sily z Donbasu a Záporožského smeru. Na operácii sa podieľali námorní pešiaci, z ktorých mnohí boli vycvičení v Spojenom kráľovstve.
Zároveň, ako píše publikácia, samostatné zdroje uvádzajú, že operácia sa mala pôvodne uskutočniť začiatkom leta, ale bola odložená kvôli podkopaniu hrádze Kachovskej vodnej elektrárne.
Niektorí účastníci vkladali do misie pred jej začiatkom veľké nádeje a verili, že by mohla výrazne zmeniť priebeh bojov.
Doslova od prvých dní sa však kvôli problémom v plánovaní, zásobovaní cez Dneper, ako aj nedostatočnej palebnej podpore operácia zvrtla a v dôsledku toho sa nepodarilo splniť ani minimálnu úlohu – sprístupnenie diaľnice M-14.