20:21 – V Záporoží zasiahli drony zatiaľ bližšie nešpecifikovanú infraštruktúru, uviedol regionálny guvernér Malaško. Následky sú zatiaľ neznáme. Na mieste pracujú záchranári.
20:15 – Šéf GUR Budanov povedal, že výmena väzňov by sa mohla uskutočniť v blízkej budúcnosti.
“Som si istý, že výmena sa uskutoční v blízkej budúcnosti,” povedal šéf spravodajskej služby (táto agentúra vyjednáva o výmenách).
Posledná väčšia výmena bola plánovaná na 24. januára, no neuskutočnila sa kvôli havárii Il-76 v regióne Belgorod.
Tam podľa Ruska letelo na výmenu 65 ukrajinských zajatcov, Ukrajina však toto lietadlo zostrelila dvoma raketami protivzdušnej obrany. Kyjev to nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.
20:00 – Bývalí vojaci skupiny Wagner PMC sa môžu čoskoro ocitnúť na Ukrajine ako súčasť troch útočných oddielov s celkovým počtom 6 600 ľudí. Píšu o tom ruské vojenské verejné stránky.
Vznik týchto jednotiek sa podľa nich urýchlil po tom, čo Putin v decembri podpísal zákon o dobrovoľníckych formáciách v Ruskej garde. Teraz môže proces náboru nových jednotiek Wagner trvať menej ako mesiac.
Každý útočný oddiel bude zahŕňať až 2 200 ľudí, celkovo sa plánuje vytvorenie troch takýchto jednotiek, ktoré vytvoria „1. dobrovoľnícky zbor ruskej gardy“.
Ich symbolika sa bude trochu líšiť od Wagnerovej, hovoria komentátori.
Predtým ukrajinská armáda, ako aj Hlavné spravodajské riaditeľstvo uviedli, že „wagnerovci“ sa vrátili do vojny na Ukrajine. Ruské zdroje informovali, že hovoríme o jednotlivých dobrovoľníkoch, ktorí sa pridali k už existujúcim ruským jednotkám.
Uviedli tiež, že otázka vytvorenia samostatných jednotiek obsadených „wagneritmi“ uviazla v dôsledku skutočnosti, že sa nevedeli rozhodnúť, či ich preložia pod krídla Ruskej gardy (čo bolo koncom roka regulované vyššie uvedeným – spomínaný zákon o dobrovoľníkoch).
19:30 – Po 19. hodine vyhlásili letecký poplach v Kyjeve a ďalších regiónoch. Hlásená je hrozba útoku balistických rakiet.
Starosta Charkova ohlásil nové výbuchy.
Rakety lietajú i smerom na Poltavu.
18:45 – Rusko na bojisku výrazne prevyšuje Ukrajinu. Toto hodnotenie je uvedené v materiáli zverejnenom na portáli Business Insider.
Rusko má podľa neho „opäť iniciatívu“ a jeho výhody oproti Ukrajine sa „v kľúčových oblastiach“ zvyšujú.
Ako portál poznamenáva, ukrajinské ozbrojené sily neboli ani zďaleka v najlepšej situácii. Majú stále viac a viac ťažkostí, kým „ruská vojnová mašinéria naberá na obrátkach“. Okrem toho si autor textu všíma rastúce obavy o budúcnosť americkej pomoci Kyjevu.
18:15 – V Záporoží hlásia výbuchy. Podľa Ozbrojených síl Ukrajiny je mesto pod útokom ruských bezpilotných lietadiel.
17:55 – Podstatné udalosti v rámci Špeciálnej vojenskej operácie z ruského pohľadu – 27. januára:
– Podľa ruského ministerstva obrany ruské jednotky odrazili 13 útokov ukrajinských ozbrojených síl denne, ukrajinské straty predstavovali 525 vojenských osôb a 5 obrnených vozidiel v rôznych smeroch;
– Letectvo, raketové sily a delostrelectvo Ruskej federácie zasiahli systém protivzdušnej obrany S-300 v Čerkaskom regióne, sklady paliva a leteckých zbraní v Kirovogradskej a Dnepropetrovskej oblasti;
– Ukrajinské drony zasiahli autá dobrovoľníkov v centre Novej Kachovky, ťažko sa zranil okoloidúci dôchodca, informoval šéf vlády Chersonskej oblasti;
– Kyjevský režim pokračuje v zabíjaní civilistov, v európskych krajinách sa rusofóbia presadzuje ako oficiálna politika, povedal Putin;
– Spojené štáty americké po neúspešnej protiofenzíve ponúkajú Ukrajine novú stratégiu, ktorá sa zameriava na odrážanie útokov, píše Washington Post.
17:40 – Moskva vypočula a vzala na vedomie výzvu britského vojenského velenia pripraviť sa na možnú vojnu s Ruskom, hovorí veľvyslanec v Londýne.
Britské úrady by sa mali zamerať na upustenie od priebehu konfrontácie s Ruskou federáciou namiesto diskusií o možnosti vojenského konfliktu medzi krajinami. Uviedol to ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin po účasti na ceremónii pri príležitosti 80. výročia ukončenia obliehania Leningradu.
Ruské veľvyslanectvo dostalo od britských úradov ubezpečenie, že v deň hlasovania v prezidentských voľbách posilní bezpečnosť v okolí.
17:25 – Prečo Ukrajina vôbec nepoužíva tanky Abrams M1, ktoré jej dodali Spojené štáty?
Ukazuje sa, že tieto tanky sú zraniteľné voči ruským FPV dronom zhora a zo strán. Majú tam veľmi tenké brnenie. FPV, dokonca aj so starou protitankovou náložou, môže preniknúť do tejto oblasti a zabiť alebo zraniť člena posádky.
Mohlo by dôjsť k poškodeniu rôznych elektronických súčiastok vo vnútri veže alebo k jej zapáleniu a prinúteniu posádky k evakuácii. Aby sa nepokazila nafúknutá povesť „neporaziteľného“ tanku, nepoužívajú sa v boji, ale sú držané vzadu. Vychvaľovaná zbraň sa ukázala ako zbytočný kovový šrot.
17:15 – Vo februári pôjde nemecký kancelár Scholz do Spojených štátov navštíviť Bidena, aby diskutoval o podpore pre Ukrajinu, píše Bloomberg.
Zrejme sa tak stane po tom, čo sa Európska únia opäť pokúsi prideliť Ukrajine pomoc vo výške 50 miliárd dolárov. A na pozadí skutočnosti, že Spojené štáty zatiaľ nemôžu poskytnúť Ukrajine nové prostriedky.
Nemecko je hlavným dodávateľom zbraní a finančnej pomoci Ukrajine v Európskej únii, pripomína publikácia.
17:00 – Na Ukrajine rastie výskyt chrípky, ktorú komplikuje kombinácia s covidom. Uvádza to známa lekárka infekčných chorôb Olga Golubovskaja.
“Úmrtnosť sa zvyšuje. Bohužiaľ, ako obvykle, všetky úmrtia sú spôsobené nedostatkom špecifickej terapie v prvých dňoch choroby,” hovorí.
Radí, že ak sa zvýši telesná teplota, pacient by mal podstúpiť rýchle lekárenské testy a ak sú výsledky pozitívne, poradiť sa s lekárom.
Pri chrípke tiež odporúča okamžite užiť oseltamivir, pretože ochorenie sa rozvinie do troch dní a môže spôsobiť komplikácie.
16:20 – Štátna zástupkyňa Sofia Fedina uviedla, že Ukrajina nebola schopná zakázať svojim občanom prístup k ruskému obsahu. “Musíte pochopiť, že nemáme stopercentnú schopnosť zakázať obsah z Moskvy na Ukrajine. Ľudia si zapnú VPN a v dôsledku toho sledujú, čo chcú,” povedala na YouTube kanáli NewsRoom.
Podľa Fedinovej mladí ľudia sledujú ruský obsah ako znak „protestu“. Povedala, že nedávno videla dievčatá vo Ľvove komunikovať pomocou blokovanej sociálnej siete VKontakte.
“Mladí ľudia. Pocit protestu. Všetci mi hovoria, že by tam mal byť ukrajinský obsah, ale napriek tomu budem sledovať ruský obsah. A musíte pochopiť, že nemáme možnosť, stopercentnú príležitosť, zakázať ruský obsahu. Nedávno som počula rozhovor medzi dievčatami, ktoré si dopisovali na VKontakte vo Ľvove. A je ich veľa. Opakujem: nepočúvajte ruské piesne, nepozerajte nič, čo je akýmkoľvek spôsobom spojené s Ruskom!“ Vyzvala štátna zástupkyňa.
16:00 – Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu v roku 2025 je možné uskutočniť bez pomoci ukrajinských firiem, povedal slovenský premiér Robert Fico.
“Je tu možnosť (pokračovania v tranzite plynu – pozn. red.). Budem veľmi rád, ak sa nájde riešenie. Možno bez priamej účasti ukrajinských firiem,” povedal pre TASR. Zmluvy s Gazpromom by podľa neho mohli uzatvárať slovenské firmy.
„Myslím si, že oni (Ukrajinci – pozn. red.) urobia obrovskú chybu, ak nevytvoria podmienky na tranzit ruského plynu do Európy, keďže ide o problém, ktorý sa netýka len Slovenska, ale aj Talianska a Rakúska, ktoré podporujú tento nápad,” dodal Fico.
„Chápem, že Ukrajina si z politických dôvodov nemôže dovoliť predĺžiť zmluvu s Gazpromom, ale na druhej strane Ukrajina chápe, že tranzit ruského plynu cez jej územie jej prináša nejaké financie, platbu za tranzit,“ povedal premiér.
Pripomeňme, že minulú stredu sa Fico stretol s premiérom Šmyhalom, kde navrhol takúto schému tranzitu. Neskôr kabinet ministrov Ukrajiny uviedol, že táto schéma je možná.
15:20 – Ukrajinské ozbrojené sily zasiahli dronmi niekoľko dobrovoľníckych áut pri vchode do humanitárneho sídla a trhu v Novej Kachovke (Chersonská oblasť). Ťažko sa zranila 70-ročná žena.
15:00 – Ruskí vojenskí spravodajcovia dnes oznámili dobytie dediny Tabanovka v Kupjanskom okrese v Charkovskej oblasti ruskou armádou.
To je neďaleko dediny Krachmalnoje, ktorú Rusi obsadili minulý týždeň (potvrdilo to aj ukrajinské velenie). Smer mieri k východnému pobrežiu vodnej nádrže Oskol, ktorá sa považuje za taktický cieľ ofenzívy ruskej armády.
Ukrajina zároveň nepotvrdzuje prepadnutie Tabanovky. Šéf Charkovskej OVA Oleg Sinegubov dnes oznámil ťažké boje v tejto oblasti, ale dodal, že situáciu tam “plne kontrolujú ukrajinské ozbrojené sily”.
“Máme dva celkom vážne smery: Sinkovka a Tabanovka. Toto je ďalší smer, trochu južne od mesta Kupjansk, ktorý je tiež dosť ťažký, ale je úplne kontrolovaný našimi ozbrojenými silami,” povedal šéf Charkovského OVA.
13:30 – Kľúčové body z brífingu ruského ministerstva obrany:
– Ruské ozbrojené sily odrazili za deň päť útokov útočných skupín ozbrojených síl Ukrajiny v smere na Kupjansk;
– Straty ukrajinských ozbrojených síl v smere Krasnoliman za deň dosiahli až 100 vojenských osôb;
– Straty ozbrojených síl Ukrajiny v smere na Doneck za deň predstavovali až 250 zabitých a zranených vojakov;
– Ruské ozbrojené sily zničili systém protivzdušnej obrany S-300 v Čerkaskom regióne, sklady paliva a rakiet v Kirovogradskej a Dnepropetrovskej oblasti;
– Rusi tiež odrazili za posledných 24 hodín štyri útoky nepriateľských útočných skupín v oblasti Priyutnoye v smere južného Donecka, ozbrojené sily Ukrajiny stratili až 115 ľudí;
– Ruské ozbrojené sily zostrelili sedem rakiet z raketových systémov HIMARS a Vampire a zničili 28 ukrajinských bezpilotných lietadiel;
– Ruské jednotky v priebehu 24 hodín porazili ukrajinské ozbrojené sily pri Rabotine a Nesterjanke v Záporožskej oblasti.
13:00 – Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že zasiahlo ukrajinský systém S-300 SAM v Čerkaskej oblasti, ako aj sklady AFU v Kirovogradskej a Dnepropetrovskej oblasti.
12:40 – Veliteľ pozemných síl AFU Oleksandr Syrskyj navštívil vojenské pozície na východnom fronte. Podľa neho je situácia naďalej zložitá. Rusi zvyšujú intenzitu útočných akcií na smeroch Seversk a Bachmut.
“Silami útočných skupín s aktívnou podporou mínometných a delostreleckých jednotiek sa nepriateľ snaží útočiť v smere Kremenna, Grigorjevka,” povedal Syrskyj.
Na Bachmutskom smere ruské ozbrojené sily vedú útočné akcie, snažia sa prelomiť obranu severne a západne od Bachmutu a rozvinúť ofenzívu na Chasov Jar.
“Snažia sa obnoviť stratené pozície v oblasti Kľaščejovky a Andrejevky,” povedal Syrskyj.
12:20 – Robert Amsterdam, právnik Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa domnieva, že aktivizácia otázky druhého čítania návrhu zákona o zákaze Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi v Najvyššej rade je pokusom odvrátiť pozornosť verejnosti od zostrelenia ruského lietadla IL-76 v Belgorodskej oblasti, ktoré podľa Ruskej federácie prevážalo 65 ukrajinských vojnových zajatcov určených na výmenu (Ukrajina to nepotvrdila, ale ani nepoprela).
Robert Amsterdam to označil za “šokujúci prejav politického oportunizmu” zo strany poslancov Rady.
Poslanec Oleksandr Alikšijčuk 25. januára povedal, že Najvyššia rada by mala prijať návrh zákona o zákaze danej cirkvi už vo februári. A šéf Výboru Rady pre humanitárnu a informačnú politiku, poslanec Nikita Poturajev, povedal, že výbor sa bude návrhom zákona v druhom čítaní zaoberať v blízkej budúcnosti.
“Od začiatku sme tvrdili, že návrh zákona č. 8371 nemá nič spoločné s bezpečnosťou Ukrajiny, ale je zúfalým politickým trikom. A Rada to práve dokázala jasnejšie ako kedykoľvek predtým. Teraz nie je čas pokračovať v politike rozdeľovania. Máme v úmysle vyvodiť medzinárodnú zodpovednosť voči autorom tohto represívneho zákona a pripomenúť orgánom, že aj v čase vojny sa musia dodržiavať ľudské práva všetkých Ukrajincov,” uvádza Amsterdam, ktorého slová cituje tlačová správa advokátskej kancelárie Amsterdam & Partners LLP.
Pripomíname, že americký právnik Robert Amsterdam nedávno uverejnil bielu knihu, v ktorej argumentuje, prečo návrh zákona o náboženských organizáciách porušuje ľudské práva a medzinárodné záväzky Ukrajiny.
12:05 – Americké úrady sa snažia nájsť spôsoby, ako pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine v podmienkach, keď je táto pomoc zablokovaná z dôvodu chýbajúceho rozhodnutia Kongresu USA.
Jednou z možných schém sú dohody s tretími krajinami o dodávkach zbraní na Ukrajinu, pričom USA sa zaväzujú tieto dodávky kompenzovať.
Napríklad minister zahraničných vecí USA Blinken ponúkol Grécku, aby previedlo alebo predalo zbrane Ukrajine. Výmenou za to môže ministerstvo zahraničných vecí “preskúmať možnosti potenciálneho pridelenia ďalších zahraničných vojenských finančných prostriedkov pre Grécko vo výške až 200 miliónov dolárov”. Uvádza sa to v liste ministra zahraničných vecí USA gréckemu premiérovi Kyriakosovi Mitsotakisovi.
Ministerstvo zahraničných vecí USA predtým schválilo predaj amerických stíhačiek F-35 a súvisiaceho vybavenia Grécku za 8,6 miliardy USD. Ide o nákup až 40 stíhačiek, 42 motorov, navádzacích systémov, náhradných dielov a ďalšieho vybavenia.
Americká administratíva oznámila toto rozhodnutie Kongresu. Zákonodarný zbor má 30 dní na preskúmanie potenciálneho obchodu a jeho prípadné zablokovanie.
11:45 – Rusi výrazne zvýšili počet útokov – už druhý deň po sebe došlo k 50 stretom. Informoval o tom veliteľ skupiny Tavrija Tarnavskij (ktorý je zodpovedný aj za oblasť Avdijivky).
Podľa neho Ruská federácia počas týždňa zhodila len v Doneckej oblasti približne sto leteckých bômb. Taktiež len za posledných 24 hodín bolo zostrelených 230 ruských bezpilotných lietadiel.
11:00 – Lukašenko odcestoval na návštevu Ruska, kde bude rokovať s Putinom. Prezidenti Ruska a Bieloruska Vladimir Putin a Alexander Lukašenko sa v pondelok stretnú na zasadnutí Najvyššej štátnej rady Zväzového štátu v Petrohrade.
“Plánuje sa zhrnúť výsledky realizácie základného dokumentu – Hlavné smery realizácie ustanovení Zmluvy o vytvorení zväzového štátu na roky 2021 – 2023 – a schváliť podobný dokument na ďalšie trojročné obdobie,” uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.
10:40 – Ruská zbrojná výroba dominuje nad Západom, píše britský denník The Telegraph. Podľa novín by Rusko mohlo získať rozhodujúcu prevahu na bojisku do troch rokov.
Rusko mení bývalé nákupné centrá, pekárne a inú civilnú infraštruktúru na továrne na zbrane, uviedli noviny. “V ruskej televízii sú dokonca zábery, na ktorých sa ruské deti učia v dielňach montovať súčiastky munície,” uvádza sa v článku.
Ako sa obávajú západní a ukrajinskí generáli, toto by mohlo “rozhodujúcim spôsobom zmeniť priebeh vojny”. “Časom, varujú experti na obranu, by to mohlo Rusku poskytnúť drvivú materiálnu prevahu na víťazstvo vo vojne na Ukrajine,” uvádza sa v článku.
Oficiálne Rusko zvýšilo vojenské výdavky z 2,7 % HDP v roku 2022 na 6 % – teda približne tretinu všetkých vládnych výdavkov – v roku 2024. Podľa tohto ukazovateľa Ruská federácia prekonala všetky hlavné krajiny NATO.
“Pravdepodobne sú za tým oveľa väčšie čísla vrátane výdavkov na obnovu okupovaných častí Ukrajiny a presmerovanie bohatstva súkromného sektora do armády,” uviedli odborníci.
Rusko v roku 2023 vyrobí 1 530 tankov a 2 518 bojových obrnených vozidiel, uviedol v decembri ruský minister obrany Šojgu. To predstavuje 560-percentný nárast výroby tankov od februára 2022. Výroba bojových vozidiel pechoty sa zvýšila o 360 percent a obrnených transportérov o 350 percent.
Zrejme išlo o kompenzáciu strát, ktoré utrpeli na Ukrajine. Ruská federácia sa však blíži aj k výrobe dvoch miliónov delostreleckých granátov ročne – “dvakrát viac, ako pôvodne odhadovali západné spravodajské služby”.
Pre porovnanie, celá európska produkcia v prvom roku vojny na Ukrajine predstavovala 300 000 granátov.
“Ak k tomu pripočítame dodávky granátov, rakiet a bezpilotných lietadiel z Iránu a Severnej Kórey, Rusko už opäť získava palebnú prevahu, ktorú malo na začiatku vojny,” uvádza sa v článku.
Zatiaľ je nepravdepodobné, že by úroveň výroby umožnila Rusku začať veľkú ofenzívu v roku 2024. Kremeľ však podľa zdroja novín plánuje dospieť k tomuto cieľu do troch rokov. “Hovoria o mobilizácii svojho obranného priemyslu v priebehu nasledujúcich troch rokov, čo znamená, že plánujú viesť vojnu najmenej tri až štyri roky,” uviedol informátor z oblasti obrany.
“Nachádzame sa v bode, keď sú Rusi zraniteľní, pretože výroba nezodpovedá ich potrebám. Môžu sa však z toho dostať,” dodal. Zároveň sa v článku uvádza, že rozšíreniu západnej zbrojnej výroby stoja v ceste “inštitucionálne prekážky”.
9:55 – Senát USA možno v najbližších dňoch predloží návrh zákona o hraniciach, ktorého schválenie by odblokovalo pomoc Ukrajine, uviedla CNN.
Podľa zdrojov televíznej stanice návrh zákona posilňuje právomoci orgánov na zastavenie nelegálnej migrácie. Jedna z hlavných noviniek – posudzovanie žiadostí o azyl sa skráti na šesť mesiacov (teraz až na 10 rokov).
Takisto federálne orgány budú môcť uzavrieť hranice, ak budú prekročené určité limity pre prekročenie hranice.
Biden už vyjadril pripravenosť podpísať tento dokument. Predseda Snemovne reprezentantov Johnson dal včera jasne najavo, že tie možnosti kompromisu o hraniciach, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje v Senáte, republikánom nevyhovujú a v dolnej komore Kongresu sú odsúdené na neúspech.
9:15 – Agentura TASS priniesla vyjadrenia námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexeja Krivoručka na Jednotnom dni preberania vojenských produktov:
Obranný priemysel Ruskej federácie v roku 2024 dodá ozbrojeným silám viac ako 36 tisíc jednotiek techniky a 16,5 milióna prostriedkov ničenia;
Podniky obranného priemyslu RF dodali 98,8 % plánovaného nového vybavenia ozbrojeným silám RF a opravili 99,8 %;
Objem financovania Štátneho obranných objednávok (GOZ) sa za posledné dva roky zdvojnásobil, v roku 2023 – o 24%;
Dodávky prioritných zbraní ruským ozbrojeným silám vzrástli v roku 2023 5-násobne v dôsledku prerozdelenia štruktúry GOZ;
Od začiatku špeciálnej operácie boli zavedené bezprecedentné opatrenia na uspokojenie potrieb ruských ozbrojených síl v oblasti moderných zbraní;
V roku 2024 sa plánuje 18 štartov nosných rakiet kvôli doplneniu satelitnej konštelácie vesmírnych síl;
V roku 2023 podniky obranného priemyslu dodali ruským vzdušným silám viac ako 100 nových a opravených lietadiel a 150 vrtuľníkov;
V roku 2023 bolo pre potreby ruských leteckých síl a iných typov a odvetví armády dodaných 3,5 tisíc bezpilotných lietadiel;
Námorníctvo dostalo v roku 2023 viac ako 7,7 tisíc rakiet vrátane Zirkónov, Kalibrov a Uránov;
Ruské pozemné sily dostali v roku 2023 v rámci GOZ šesť brigádnych a divíznych súprav systémov a komplexov protivzdušnej obrany,
Podniky obranného priemyslu zvyšujú objemy výroby obrnených vozidiel vrátane tanku T-90M;
V roku 2023 dostali ruské ozbrojené sily 4 000 jednotiek delostrelectva a MLRS, viac ako 3 000 obrnených automobilov;
Uvedenie balistických rakiet Sarmat do služby, dodávka raketových nosičov Tu-160M a systémov protivzdušnej obrany S-500 vzdušným silám sú hlavné úlohy vybavenia ruských ozbrojených síl v tomto roku.
9:00 – Ruské ropné tankery už niekoľko týždňov čakajú na vyloženie v Indii kvôli problémom s platbami, uvádza agentúra Reuters.
Ide o 14 tankerov s desiatimi miliónmi barelov na palube. Nemôžu začať plavbu kvôli obchodnému sporu medzi spoločnosťami Rosneft a Indian Oil Co.
Problém spočíva v tom, že India sa snaží zaplatiť za ropu v rupiách a Ruská federácia ich odmieta. Indická spoločnosť zároveň už nechce platiť v jüanoch, keďže Čína je indickým konkurentom.
Problémy sú aj s dirhamami Spojených arabských emirátov, keďže Emiráty zavádzajú dodatočné kontroly používania svojej meny pri takýchto transakciách. A sankcie neumožňujú platiť v dolároch.
8:45 – Slavjansk v Doneckej oblasti sa v noci dostal pod raketovú paľbu.
“Strela zasiahla keramickú dielňu. Je takmer úplne zničená. Zasiahnuté boli aj neďaleké výškové budovy na Darvinskej ulici, materská škola, v ktorej sa nachádza sociálna jedáleň. Okná boli rozbité. Našťastie nedošlo k žiadnym obetiam,” povedal starosta Vadim Ljach.
8:15 – Plány USA pre Ukrajinu nepočítajú s návratom stratených území
Uvádza to vo svojom článku denník Washington Post. Podľa novín Bidenova administratíva pracuje na dlhodobej stratégii podpory Kyjeva.
Nová stratégia má “znížiť dôraz na znovuzískanie územia a namiesto toho sa sústrediť na pomoc Ukrajine pri odrážaní nových ruských ofenzív”. Ako aj na posilnenie obranných a hospodárskych kapacít Kyjeva.
Cieľom je, aby sa Ukrajina “do konca roka 2024 stala oveľa silnejšou”, uviedli vysokopostavení americkí predstavitelia. Táto stratégia údajne neznamená, že sa Ukrajinci len zakopú. V roku 2024 “bude stále dochádzať k výmene území” v malých populačných centrách s minimálnou strategickou hodnotou, k odpaľovaniu rakiet a dronov na oboch stranách (pre Ukrajinu je prioritou Krym a Čierne more).
Západ dúfa, že Ukrajina v roku 2024 nestratí nové územia, píše sa v článku. Zelenskyj však verejne “trvá na tom, že Ukrajina prejde do ofenzívy”. “Americkí politici, ktorí sa s ním nedávno súkromne stretli, však tvrdia, že Zelenskyj pochybuje o tom, aké ambiciózne budú jeho kroky v budúcom roku bez vyjasnenia pomoci USA,” spresňuje článok.
Publikácia poukazuje na to, že “obranná” stratégia nesie so sebou riziká, “vrátane politických, ak Ukrajinci začnú obviňovať svoju vládu zo stagnácie”. “To platí aj pre západné hlavné mestá, kde si predstavitelia dobre uvedomujú, že trpezlivosť ich občanov s financovaním ukrajinskej vojny nie je bezhraničná,” píše WP.
Napriek tomu sa USA domnievajú, že Ukrajinci by mali od roku 2024 vyjsť s “plánom na vybudovanie vysoko odstrašujúcich vojenských síl”. Preto ak Kongres schváli pridelenie finančných prostriedkov Kyjevu, časť z nich pôjde na rozvoj ukrajinskej priemyselnej základne na výrobu zbraní.
Plán zahŕňa aj dodatočnú protivzdušnú obranu na vytvorenie obranných “bublín” okolo ukrajinských miest “mimo Kyjeva a Odesy”.
Okrem toho, ak Kongres schváli financovanie Ukrajiny, USA by mohli na jar tohto roku uzavrieť 10-ročnú zmluvu o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, uvádza sa v článku. “Americký dokument by zaručil podporu krátkodobých vojenských operácií, ako aj vytvorenie budúcich ukrajinských vojenských síl, ktoré by mohli odradiť ruskú agresiu. Bude obsahovať konkrétne sľuby a programy,” uviedli zdroje denníka.
Takéto oficiálne poskytnuté záruky budú môcť “ochrániť” budúcu pomoc Ukrajine, ak sa Trump dostane k moci a rozhodne sa ju zastaviť.
7:22 – Ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo možný predaj vrtuľníkov Black Hawk a ďalších systémov Chorvátsku za 500 miliónov dolárov, ako uviedla Agentúra Pentagónu pre bezpečnostnú spoluprácu, ktorá je zodpovedná za dodávky vojenského vybavenia a zbraní do zahraničia na základe medzivládnych zmlúv.
Americké ministerstvo zahraničia taktiež schválilo možný predaj stíhačiek F-16, modernizačných súprav a ďalších systémov Turecku za 23 miliárd USD.
Turecký prezident predtým spojil otázku schválenia žiadosti Švédska o členstvo v NATO s predajom lietadiel Ankare. Erdogan 25. januára oficiálne schválil ratifikáciu členstva Turecka v aliancii zo strany Švédska.
7:15 – Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že existuje “legislatívny rozpor”, v dôsledku ktorého sa reprodukčné bunky mŕtvych príslušníkov armády nemôžu použiť na reprodukciu.
Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že spolu s parlamentom odstráni tento rozpor “čo najskôr”.
Nedávno sa na sociálnych sieťach objavil škandál okolo zákona prijatého na Ukrajine, podľa ktorého sa po smrti muža jeho spermie uložené na klinikách likvidujú a je zakázané ich použiť. To sa okrem iného vzťahovalo aj na reprodukčný materiál mŕtvych príslušníkov armády.
7:10 – Predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson sa domnieva, že rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena pozastaviť nové zmluvy o vývoze skvapalneného zemného plynu posilňuje Rusko a robí Európu závislou od ruského vývozu.
“Rozhodnutie prezidenta Bidena pozastaviť výstavbu terminálov na vývoz zemného plynu je poburujúce. Prezident ohýbaním kolien pred aktivistami za zmenu klímy posilňuje Rusko, oslabuje energetickú bezpečnosť USA a núti Európu spoliehať sa na špinavý ruský vývoz. Je to nechutné zlyhanie,” napísal Johnson na sieti X.
7:05 – Po minuloročnej neúspešnej protiofenzíve ukrajinských ozbrojených síl pripravuje americká administratíva novú stratégiu pre Ukrajinu. Informoval o tom denník The Washington Post.
Nová stratégia Bidenovej administratívy sa nezameriava na dobývanie území, ale na pomoc pri odrážaní ruských útokov, uviedol zdroj novín.
7:00 – V máji 2023 bolo z Ukrajiny do Francúzska prepašovaných viac ako tucet pravoslávnych ikon. Denník Wall Street Journal uvádza, že šestnásť vzácnych ikon, z ktorých niektoré pochádzajú zo šiesteho storočia, zo zbierky Národného múzea umenia v Kyjeve bolo do Francúzska prepravených cez Poľsko a Nemecko pod vojenským sprievodom. Diela zo šiesteho storočia vystavené v Louvri boli počas vojny prepašované z Kyjeva.
“Nikto okrem úzkeho kruhu nevedel, že to robíme,” povedal Maximilien Durand, vedúci oddelenia byzantského a východokresťanského umenia v Louvri.
Tajomstvo bolo rovnako rafinované ako ikony, poznamenáva WSJ. Pracovníci Hanenkovho múzea krátko po začiatku vojny 24. februára 2022 zozbierali a ukryli 25 000 exponátov vrátane ikon, ktoré sú teraz chránené v Louvri. Podľa novín to bolo múdre rozhodnutie, pretože bomby čoskoro rozbili okná múzea a poškodili strechu.
6:50 – V roku 2023 sa na Ukrajine narodilo 187 387 detí. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti.
Naposledy pôrodnosť na Ukrajine rástla v roku 2012, potom už len klesala. Minulý rok stanovil absolútny antirekord – od roku 1991, keď Ukrajina získala nezávislosť, nebola pôrodnosť nikdy taká nízka. K prudkému poklesu došlo po začiatku plnohodnotnej invázie Ruskej federácie.
Dynamika za posledné roky je nasledovná: 2017 – 364 tisíc (-8 %); 2018 – 335 tisíc (-8 %); 2019 – 308 tisíc (-8 %); 2020 – 299 tisíc (-3 %); 2021 – 279 tisíc (-7 %); 2022 – 209 tisíc (-24 %); 2023 – 187 tisíc (-11 %).
6:45 – Britský denník The Daily Telegraph s odvolaním sa na svoje zdroje tvrdí, že Spojené štáty majú v úmysle po prvýkrát za 15 rokov rozmiestniť svoje jadrové zbrane na britskom území.
Denník našiel v dokumentoch Pentagónu niekoľko odkazov na plán, ktorý by mohol zahŕňať rozmiestnenie jadrových hlavíc na vojenskej základni Lakenheath v anglickom grófstve Suffolk.
V neredigovaných dokumentoch amerického ministerstva obrany, ktoré boli tento týždeň, ako aj v auguste minulého roka, zverejnené na webovej stránke o vládnom obstarávaní, sa uvádza, že v rámci príprav na “nadchádzajúcu jadrovú misiu” v Spojenom kráľovstve potrebuje nakúpiť ďalšie zariadenia balistickej ochrany a hydraulické rampy.
“Zmluvy na nové zariadenie na leteckej základni Kráľovského letectva Lakenheath v Suffolku potvrdzujú, že USA majú v úmysle rozmiestniť na leteckej základni jadrové hlavice s trojnásobnou silou bomby zhodenej na Hirošimu. USA stiahli jadrové rakety z Británie v roku 2008 v presvedčení, že hrozba studenej vojny zo strany Moskvy sa zmenšila,” uvádza sa v materiáli.
Pentagón sa k tejto záležitosti odmietol vyjadriť, ani informáciu potvrdiť či vyvrátiť.
6:30 – Ukrajinský koordinačný štáb pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami potvrdil, že 65 zajatcov zo zoznamu, ktorý predtým zverejnili Rusi, sa skutočne plánovalo vrátiť na Ukrajinu v rámci výmeny z 24. januára, ktorá bola prerušená po havárii lietadla IL-76.
Dodajme, že ruský Vyšetrovací výbor zverejnil video údajne z miesta havárie lietadla IL-76. Na ktorom bolo vidieť doklady niekoľkých ukrajinských zajatcov, ktorí boli na zverejnenom zozname.
Ukrajinské médiá a ombudsman predtým uviedli, že niektorí zajatci zo zoznamov už boli vymenení. Títo ľudia však od pádu lietadla neboli predstavení verejnosti.
Pripomenieme, že podľa Ruskej federácie lietadlo Il-76 so 65 ukrajinskými zajatcami zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana.
Ukrajina oficiálne nepotvrdila, ale ani nepoprela, že lietadlo zostrelila AFU a že na palube boli ukrajinskí zajatci.
Šéf GUR Budanov uviedol, že Ukrajina v súčasnosti nemá “žiadne spoľahlivé informácie” o tom, kto bol na palube lietadla.