Kyjev 12. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ebrahim Noroozi)
Aktualizované 12. októbra 2024
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií
20:12 – Zelenskyj vo svojom večernom príhovore komentoval ofenzívu ruských vojsk v Kurskej oblasti.
Pripomeňme, že v Kurskej oblasti ruské jednotky postupujú na ľavom krídle ukrajinského predmostia a ohrozili možným obkľúčením časti ukrajinských ozbrojených síl, čo uznali aj viaceré ukrajinské vojenské blogy.
19:33 – Hlavné body v rámci Špeciálnej vojenskej operácia, 12. októbra:
– Podľa správy ministerstva obrany RF stratili ozbrojené sily Ukrajiny v zóne špeciálnej operácie denne až 1 915 vojenského personálu;
– Ruské ozbrojené sily zasiahli zariadenia energetickej infraštruktúry, ktoré podporovali prevádzku ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu, dodal rezort;
– V pohraničnej oblasti Kursk skupina „Sever“ odrazila 5 protiútokov, čím porazila koncentráciu živej sily a techniky ukrajinských brigád v pohraničných oblastiach regiónu Kursk, ako aj v oblastiach koncentrácie v regióne Sumy, uvádza sa v samostatnej správe;
– Počas dňa stratili ukrajinské ozbrojené sily v smere Kursk viac ako 400 ľudí;
– Zvyšujúce sa zapojenie krajín NATO do konfliktu na Ukrajine by mohlo viesť k jadrovej eskalácii, povedala nemecká politička Wagenknechtová, na vyriešenie situácie je podľa nej potrebné vyvíjať tlak na Kyjev;
– Publikácia Spiegel s odvolaním sa na vysokopostaveného ukrajinského predstaviteľa píše, že v Kyjeve sa vážne diskutuje o možnostiach uznania územnej reality v zóne konfliktu na účely urovnania na pozadí slabnúcej podpory zo strany Spojených štátov.
18:52 – Západné médiá píšu, že Ukrajina zvažuje zastavenie vojny pozdĺž frontovej línie na základe kompromisu s Ruskom.
„V Kyjeve sa diskutuje o scenároch, podľa ktorých sa krajina vzdá úplného znovudobytia okupovaných území. Ide o takmer 20 percent územia Ukrajiny,“ píše nemecký Der Spiegel s odvolaním sa na nemenovaného ukrajinského predstaviteľa.
Jeden z účastníkov rozhovoru v Kyjeve priznáva, že Ukrajinci„mali zlú predstavu o víťazstve“.
„Verili sme, že víťazstvom by mala byť bezpodmienečná kapitulácia Putinovho Ruska. Ale bez ústupkov to nepôjde. Dohoda by mala byť výhodná aj pre Rusko,“ hovorí.
Tiež podľa magazínu „v Kyjeve aktívne diskutujú o západonemeckom modeli“, podľa ktorého Spolková republika Nemecko bola súčasťou NATO a NDR súčasťou sovietskeho bloku.
„Vnútorná hranica Nemecka však nebola sporná a Spolková republika Nemecko za ňu nebojovala. Preto je myšlienka, že NATO môže prijať Ukrajinu pred koncom vojny, úplne iluzórna,“ píše sa v publikácii s odvolaním sa na politológa Fesenka, ktorý má blízko k prezidentskej kancelárii.
„Zelensky to chce, je maximalista. NATO však neprevezme povinnosť brániť Ukrajinu vo vojnových podmienkach,“ dodal politológ.
Pripomeňme, že Ukrajina takéto plány oficiálne popiera a trvá na požiadavke úplného stiahnutia ruských vojsk („Zelenského vzorec“).
Zároveň viaceré smerodajné západné médiá už informovali, že v Kyjeve sa uvažuje o prímerí pozdĺž frontovej línie v rámci záruk NATO.
17:39 – Na čerpacej stanici v Groznom vybuchla plynová nádrž a vznikol požiar.
Vybuchnutá nádrž vletela do dvora obytného domu a poškodila jeho roh. Poškodených bolo aj niekoľko vozidiel. Čerpacia stanica bola výbuchom úplne zničená.
Plocha požiaru bola 900 metrov štvorcových. Požiar bol uhasený. Odstraňujú sa trosky a zavlažujú sa stavby.
“V dôsledku incidentu bolo zranených päť ľudí,” informovalo ministerstvo zdravotníctva republiky.
Zomreli štyria ľudia vrátane dvoch detí, potvrdilo to ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie.
17:00 – Americkí voliči podporujú Trumpovu rétoriku o Ukrajine výrazne viac ako to, čo o konflikte hovorí Kamala Harrisová.
Píše o tom Wall Street Journal na základe výsledkov prieskumu v siedmich „swingových“ štátoch, od ktorých bude závisieť osud amerických prezidentských volieb.
Keď Trump hovorí o vojne na Ukrajine, podporuje ho 50 % respondentov v týchto štátoch a Harrisovú 39 %. Čo sa týka situácie na Blízkom východe, rozdiel je 48 % oproti 33 % v prospech republikánov.
Publikácia zároveň pripomína, že samotná zahraničná politika nie je pre amerických voličov prioritou. Respondenti naďalej považujú pri výbere kandidáta za najdôležitejší faktor ekonomiku, za ňou nasledujú otázky migrácie a bezpečnosti hraníc.
16:19 – Strata mesta Pokrovsk by mohla byť kritickou ranou pre ukrajinský oceliarsky priemysel, píše americký magazín Foreign Policy.
Mesto je zdrojom väčšiny uhlia používaného pre zlievarne ocele a železa v krajine. Hutníctvo je druhým najväčším sektorom ukrajinského hospodárstva, hoci tamojšia výroba klesla pod tretinu predvojnovej úrovne.
Toto uhlie je potrebné na výrobu surového železa, ktoré poháňa väčšinu starých oceľových pecí Ukrajiny a veľkú časť jej priemyselného exportu.
„Bez oceliarní ukrajinská ekonomika zomrie. Ide o veľmi, veľmi dôležitú súčasť ekonomiky,“ povedal Stanislav Zinchenko, generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti GMK Center.
Bez lacného koksovateľného uhlia bude musieť Ukrajina nakupovať viac dovážaného uhlia.
„Bude to znamenať ešte väčšie ťažkosti v konkurencii na globálnom trhu s oceľou, ktorý je už teraz deformovaný obrovskou nadmernou kapacitou Číny a nízkymi maržami… Ukrajinskí oceliari nemajú ziskové marže, ktoré by im umožnili platiť viac, takže výrobcovia budú musieť obmedziť export,“ – píše sa v článku.
15:30 – Boris Johnson sa domnieva, že nie je zodpovedný za krach mierových rokovaní o Ukrajine.
Podľa jeho slov Kyjev sa nezávisle rozhodol ukončiť prebiehajúci dialóg s Moskvou v apríli 2022.
Bývalý britský premiér poznamenáva, že o nelichotivej úlohe, ktorá sa mu pripisuje, sa dozvedel až v polovici roku 2023.
14:49 – Ruské médiá informovali, že fragment bezpilotného lietadla s nevybuchnutou časťou sa našiel na nádvorí výškovej budovy v Primorsko-Achtarsku na Kubáni.
Obyvateľov dvoch blízkych domov evakuovali. Na mieste sú záchranné zložky, hlási operačné veliteľstvo.
13:30 – Náklady na poistenie lodí prechádzajúcich cez ukrajinské prístavy v Čiernom mori sa v priebehu týždňa prudko zvýšili v dôsledku ruských útokov, uviedla tlačová agentúra Bloomberg.
Náklady na poistenie sa zvýšili na viac ako 1 % hodnoty plavidla. To znamená, že v prípade lode v hodnote 50 miliónov dolárov by išlo o nárast o 125 000 dolárov na jednu plavbu.
Doprava do ukrajinských námorných prístavov bola doteraz stabilná, ale pokračujúce útoky môžu majiteľov lodí prinútiť k väčšej opatrnosti pri rozhodovaní, či tam pošlú svoje plavidlá.
Pripomeňme, že ruské útoky na prístavnú infraštruktúru Odesy a regiónu sa v poslednom čase zintenzívnili. Zasiahnuté sú najmä lode a prístavná infraštruktúra. Ruské zdroje uvádzajú, že útoky sú zamerané na potenciálne dodávky západných rakiet dlhšieho doletu, ktoré podľa informácii Moskvy smerujú práve cez prístavy v Odese.
12:02 -Počas včerajšieho večera sa na Ukrajine odohrali mnohé záťahy vojenských dôstojníkov na mužov v reštauráciách, nočných kluboch a na koncertoch. O čo išlo?
Zdroj blízky ukrajinskému ministerstvu obrany pomenoval dva dôvody včerajších razií v reštauráciách a nočných kluboch vo veľkých ukrajinských mestách, ako aj na koncerte Okeana Elzyho v Kyjeve.
Prvým sú problémy s mobilizáciou, ktorej tempo sa za posledný mesiac výrazne znížilo.
Druhý (dôležitejší) je informačný. „V ukrajinskej spoločnosti pretrváva pocit akútnej sociálnej nespravodlivosti pri mobilizácii. Predpokladá sa, a nie bezdôvodne, že väčšinu tých, ktorí sú teraz mobilizovaní, tvoria obyvatelia malých miest a dedín, obyčajní robotníci alebo ľudia, ktorí sú chudobní. To spôsobuje napätie v spoločnosti. Okrem toho vzniká napätie v armáde – vojakom vadí, že sedia v zákopoch, zatiaľ čo zdraví muži v ostatných regiónoch Ukrajiny sedia v reštauráciách, vysedávajú v kluboch, chodia na koncerty. Vo všeobecnosti žijú pokojným životom. To mnohých frontových vojakov dráždi a zvyšuje ich pocit sociálnej nespravodlivosti. Preto sa rozhodli zorganizovať demonštratívny zásah, aby celá krajina videla, že „aj bohatí plačú“. To znamená, že aj straníci môžu byť mobilizovaní. Takéto akcie plánujú organizovať pravidelne. Je to politické rozhodnutie,“ uviedol zdroj.
Podľa jeho názoru je však toto rozhodnutie „kontroverzné“, pretože jeho účinok bude buď minimálny, alebo dokonca negatívny. „Obrázky z razie na koncerte Okean Elzy pravdepodobne nezvýšia morálku v spoločnosti. Je pravdepodobnejšie, že posilní pocit strachu z budúcnosti, pocit úplnej bezbrannosti, podnieti ďalšie tisíce mužov, aby sa skryli alebo sa pokúsili opustiť krajinu. Pokiaľ ide o vplyv na doplnenie armády, ten sa blíži k nule. Ľudia, ktorí vysedávajú v nočných kluboch, majú peniaze na to, aby sa vyhli mobilizácii v akejkoľvek fáze, dokonca aj po tom, čo boli násilne privedení do TCC. A aj keď sa ich podarí nejakým spôsobom dostať do armády, určite budú mať peniaze na to, aby sa vykúpili z toho, že ich pošlú do prvej línie. Systém je skorumpovaný zhora nadol. A to je hlavný problém. Ale nie je tu žiadna túžba tento problém riešiť. Jednoduchšie je organizovať demonštratívne akcie vojenských komisárov pred koncertom „Okean Elzy“ alebo razie v nočných kluboch a reštauráciách,“ povedal zdroj.
10:38 – V Rusku sa cvičí niekoľko tisíc vojakov zo Severnej Kórey. Do konca roka môžu byť prevezení na Ukrajinu. Denník Washington Post citoval predstaviteľov Štátnej spravodajskej služby.
V rovnakom čase sa niektorí severokórejských dôstojníkov už nachádzajú na území Ukrajiny, aby študovali bojisko.
Ukrajinská armáda sa pritom zatiaľ nestretla so žiadnymi severokórejskými jednotkami, ktoré by sa zúčastnili na bojových operáciách.
Zdroje publikácie naznačujú, že armáda KĽDR by mohla byť použitá v pohraničných oblastiach Ruska, aby uvoľnila ruské jednotky na účasť v bojoch na Ukrajine.
„Mohlo by to mať významný vplyv. Najmä ak hovoríme o uvoľnení rezerv na území samotnej Ruskej federácie,“ uviedol predstaviteľ ukrajinskej rozviedky.
Predtým o vyslaní vojsk KĽDR na Ukrajinu informoval šéf CPD a napísali o tom denníky The Guardian a Kyiv Post.
Južná Kórea hodnotila pravdepodobnosť vyslania ako vysokú. Medzi Ruskom a KĽDR bola podpísaná vojenská zmluva.
09:20 – Ruské úrady oznámili, že letisko Kazaň v Ruskej federácii zastavilo prevádzku.
Miestna verejnosť píše, že je to kvôli hrozbe možného dronov.
09:11 – Ruské blogy informujú o nálete dronu na mesto Kurčatov v Kurskej oblasti. Nachádza sa tam jadrová elektráreň Kursk.
Je zverejnené video s ozvenou výbuchu. Nie je však jasné, či ide o nálet alebo prácu systémov protivzdušnej obrany.
Ruské úrady uviedli, že túto noc bolo zostrelených 47 dronov, z toho 12 nad Kurskou oblasťou. Žiadne útoky na Kurčatov neboli potvrdené.
07:58 – Pro-ukrajinská vojenská webová stránka Deep State potvrdila postup Ruskej federácie na okraj mesta dôležitého mesta i vodnej nádrže Kurachovo v Donbase.
Ruské ministerstvo obrany včera oznámilo dobytie obce Ostrovskoje, ktorá z východu susedí s Kurachovom. Deep State píše, že bola dobytá východná časť obce a zvyšok jej územia sa nachádza v šedej zóne.
Ukrajinský vojenský dôstojník s volacím znakom „Mučnoj“ píše, že Rusi už vylodili výsadok na západnom okraji Ostrovskoje. Považuje to za hrozbu obkľúčenia susednej Maximilianovky, na ktorú tiež útočí Ruská federácia.
„Teraz budú postupovať v blízkosti rieky Volča a južným smerom cez výsadok na ulicu Vostočnaja. Musíme ich tu zadržať, kým dedinu úplne neovládnu, aby sa naši mohli dostať z Maximilianovky, pretože úniková cesta bude kvôli poľu veľmi ťažká, situácia je veľmi zložitá,“ napísala armáda.
06:50 – V noci z piatka na sobotu boli na Ukrajine hlásené nálety v Dnipre a v Sumách. Na celom území Kyjeva bol vyhlásený letecký poplach po tom, čo zaznamenali vzlety ruských Mig-31.
06:40 – Na Ukrajine sa hovorí o ďalšej veľkej mobilizačnej vlne.
Tamojšie sociálne sieti sú plné videí zo včerajších zásahov zamestnancov náborových centier (TCC), ktorí spolu s políciou vykonali raziu pred koncertom skupiny Okean Elzy v Paláci športu v Kyjeve: päťdesiat vojenských dôstojníkov masovo kontrolovalo doklady všetkých mužov. Na niektorých videách je vidieť násilné zadržania osôb, ktoré kladú fyzický odpor.
Zverejnená bola aj séria videí z Chmeľnického okresu, kde zamestnanci TCC prehľadávali reštaurácie a nočné kluby.
06:30 – Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev reagoval na vyhlásenie predsedu americkej Snemovne reprezentantov Mika Johnsona, že ak vyhrá voľby, Trump zavolá Putinovi a povie, že „už toho bolo dosť“, a tým ukončí vojnu.
„Čo ak Putin povie: Teraz nie. Ukrajina musí kapitulovať a nevstúpiť do NATO,“ položil otázku Medvedev na sieti X.