20:30 – Prvá séria kamikadze dronov ukrajinskej výroby AQ 400 Scythe bola predstavená na Ukrajine. Uvádza sa, že už vstúpili do služby v ukrajinských ozbrojených silách.
Fotografiu zverejňuje výrobná spoločnosť Terminal Autonomy, predtým známa ako startup One Way Aerospace.
Dron je schopný dopraviť 32 kilogramov hlavice na vzdialenosť až 750 km alebo až 70 kg, ak sa zníži dosah letu.
V súčasnosti sa mesačne vyrába 100 kusov AQ 400 Scythe, no v budúcnosti sa plánuje zvýšenie tohto počtu na 500 kusov.
19:30 – Ďalší ukrajinský vodič zomrel na hraniciach s Poľskom, keď stál v rade kvôli štrajku poľských dopravcov, uviedol Balin, viceprezident
Asociácie medzinárodných cestných dopravcov.
Muža odviezla sanitka, no pri prevoze do nemocnice zomrel.
Ide už o tretí prípad úmrtia vodiča od začiatku blokovania kontrolných stanovíšť poľskými dopravcami.
19:00 – Ukrajina premeškala príležitosť uzavrieť priaznivú mierovú dohodu, teraz „každá možná dohoda bude odrážať jej kapituláciu“.
Uviedol to prvý námestník stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Dmitrij Polyansky.
18:30 – Veľké lodné spoločnosti naďalej zastavujú lodnú dopravu v Červenom mori po tom, čo jemenskí Húsíovia začali pravidelne útočiť na obchodné lode.
Po Maersku, ktorý ovláda takmer 15 % svetového lodného trhu, nemecká spoločnosť Hapag-Lloyd oznámila zákaz vstupu svojich lodí do vôd, píše Wall Street Journal.
“Zastavujeme pohyb niektorých lodí, ale neexistuje žiadne všeobecné pravidlo pre zrušenie letov, aj keď sa to môže zmeniť,” citovali noviny hovorcu Hapag-Lloyd Nilsa Haupta.
Podobne sa dnes rozhodla aj francúzska logistická spoločnosť CMA CGM. “Rozhodli sme sa nariadiť všetkým kontajnerovým lodiam CMA CGM v oblasti, aby sa plavili cez Červené more, dostali sa do bezpečných oblastí a prerušili ich plavbu,” uviedol majiteľ lode na svojej webovej stránke.
18:00 – Zelenskyj dnes večer povedal, že zorganizoval viac ako trojhodinové zasadnutie ústredia.
Okrem iného sa diskutovalo o otázkach výstavby obranných línií a výroby zbraní.
17:30 – Rakúsko zatiaľ stopku pre 12. balík protiruských sankcií nezrušilo, píše Euobserver.
Viedeň si podľa neho dala pred podpisom celoeurópskeho rozhodnutia (bez ktorého nemôže nadobudnúť platnosť) pauzu.
“Rakúska vláda vedie tento víkend rozhovory s Kyjevom v rámci posledného pokusu prinútiť Ukrajinu, aby odstránila rakúsku banku Raiffeisen Bank zo zoznamu ‘vojnových sponzorov’,” píše sa v článku.
Predtým sa z tohto dôvodu Rakúsko odmietlo dohodnúť na sankciách. Raiffeisen Bank má v Rusku 9 000 zamestnancov. Vlani banka dosiahla na ruskom trhu zisk dve miliardy eur.
17:00 – Ďalší kyjevský sovietsky pamätník bol demontovaný. Tentoraz – pre pamätník posádky obrneného vlaku Tarashchanets v oblasti Darnitsky.
Povolenie na jeho zbúranie vydal kabinet ministrov.
Pamätník, postavený v roku 1974, sa nachádzal v rovnomennom parku. V auguste 1919 bránil červený obrnený vlak „Tarashanets“ železničný uzol Darnitsa pred vojakmi Denikinovej armády.
Minulý víkend bol v Kyjeve zbúraný pamätník veliteľa Červenej armády Shchorsa.
16:10 – Hlavné body z brífingu ruského ministerstva obrany:
– Ruské ozbrojené sily odrazili päť útokov v smere Kupjansk;
– Letectvo ruských leteckých síl v oblasti mesta Orechova, región Záporožie, zostrelilo vrtuľník Mi-8 ukrajinských vzdušných síl;
– Straty ukrajinských ozbrojených síl na Doneckom smere dosiahli až 290 osôb, štyri útoky nepriateľa boli odrazené;
– Ozbrojené sily Ukrajiny stratili za deň v smere Krasnoliman až 100 vojakov;
– Ozbrojené sily Ukrajiny stratili za deň v smere na juh Donecka až 90 vojakov;
– Systémy protivzdušnej obrany odrazili pokus ukrajinských ozbrojených síl o masívny útok bezpilotných lietadiel na ciele na Kryme, všetky bezpilotné prostriedky boli zničené;
– Počas dňa ruské ozbrojené sily zostrelili 49 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad oblasťami LPR, Záporožie a Cherson, ako aj 10 rakiet HIMARS, Uragan a Alder MLRS.
15:50 – Na Ukrajine je čoraz väčší nedostatok munície, píše BBC s odvolaním sa na príslušníkov ukrajinskej armády bojujúcich pri Bachmute. Rozdiel v nedostatku v porovnaní s Ruskom je 4-5 krát.
“Zásoby nestačia. Keby sme mali viac nábojov, už by sme postúpili ďaleko za Kleščijevku. V každom prípade sa snažíme strieľať presne s takým množstvom, aké máme,” povedal veliteľ batérie 22. ukrajinskej brigády. V publikácii to oznámili ozbrojené sily.
“Počas vrcholného obdobia protiofenzívy bol pomer medzi Rusmi a naším delostrelectvom v podstate 1:1 alebo viac v náš prospech. Teraz vypálime jeden náboj na každé štyri alebo päť nábojov, ktoré vystrelia Rusi,” hovorí ďalší vojak operátor.
Ďalší ukrajinský vojenský dôstojník poznamenal, že „bez vojenskej podpory zo Západu sa situácia veľmi zhorší“.
“Ukrajinské sily potrebujú viac munície, ako im ju spojenci môžu v súčasnosti poskytnúť. Bez munície sa Ukrajina nielenže bude musieť prestať pokúšať získať späť svoju pôdu, ale nebude schopná zastaviť ruské útoky a túto vojnu môže nakoniec prehrať,” píše sa v článku.
15:30 – Ukrajinská poslankyňa Maryana Bezuglaya navrhla zvážiť myšlienku zbavenia občianstva tých, ktorí sa vyhýbajú mobilizácii, odišli do zahraničia a nevrátili sa.
“Čo si myslíte o tom, že občanom, ktorí podliehajú brannej povinnosti, ale odišli do zahraničia, dať lehotu na návrat a v prípade nevrátenia zbaviť ich občianstva alebo zabaviť ich majetok?”, napísala poslankyňa na svojich stránkach na sociálnych sieťach.
Už skôr Bezuglaya informovala o návrhu zákona, ktorý navrhuje mobilizovať ženy do tylových pozícií.
Pripomenieme, že bývalý zástupca prezidenta v Rade Venislavskij povedal, že Ukrajina môže požiadať o vydanie z krajín Európy tých, ktorí odišli na “kúpené” osvedčenie. Neskôr však vyhlásil, že sa to neuskutoční.
14:55 – Ukrajinské vojenské komisie zorganizovali nezákonný hon na nových brancov.
Ukrajina potrebuje doplniť svoju armádu a používa sa nátlak a dokonca aj fyzické násilie. Zamestnanci vojenských komisií chytajú ľudí na ulici, prichádzajú na ich pracoviská, berú im pasy a telefóny, uviedol denník The New York Times.
Okrem toho pod razie spadajú tak tí, ktorí sa vyhýbajú službe, ako aj tí, ktorí majú zákonnú výnimku. Podľa autora článku je to znak toho, že
Kyjev čelí vážnym problémom pri udržiavaní sily ukrajinských ozbrojených síl.
14:30 – Rusi už druhý deň útočia obrnenými kolónami na Sinkivku pri Kupjansku.
Píše o tom nemecký vojenský pozorovateľ Julian Repke.
Takto komentoval video na sieti X s jazdou ruskej techniky, ktoré zverejnili ukrajinské vojenské telegramové kanály.
“Deväť ruských tankov a APC útočí na Sinkovku severne od Kupjanska. Masívny pozemný útok už druhý deň po sebe. Rusi to s ofenzívou na Charkov myslia vážne,” píše novinár denníka Bild.
Sinkivka je bašta AFU, ktorá pokrýva ľavobrežnú časť Kupjanska. Ruské vojská útočia na dedinu a boje sa nedávno začali aj na jej okraji.
14:00 – New York Times o novej samovražednej misii AFU
Udržiavanie predmostia v Krynkách je “samovražednou misiou”, pri ktorej ukrajinské ozbrojené sily utrpia neopodstatnené straty. Pre denník New York Times to uviedli nemenovaný zástupcovia ukrajinskej armády.
Denník píše, že vojaci sú “sklamaní” správami ukrajinských orgánov o vytvorení oporných bodov na ľavom brehu Krynky. “Žiadne pozície tam nie sú. Nie je tam nič také ako pozorovací bod alebo pozícia. Nie je možné sa tam zakopať. Nie je možné tam presunúť techniku. Nie je to ani boj o prežitie. Je to samovražedná misia,” povedal námorník Alexej.
Armáda je “znepokojená veľkými stratami a podľa ich slov príliš optimistickými správami predstaviteľov o postupe ofenzívy”. Publikácia cituje vojakov, ktorí bojovali na ľavom brehu.
“V noci sme sedeli vo vode a zo všetkých strán nás ostreľovali. Moji kamaráti mi umierali pred očami,” povedal vojak Maxim.
Iní hovoria, že podmienky boja sú také drsné, že na väčšine miest sa nie je kde zakopať. Prístupy k predmostiu Krynki sú močaristé ostrovy alebo lúky premenené na bahno a mŕtvoly.
“Noví vojaci prichádzajúci na východný breh musia šliapať po telách vojakov, ktorí ležia v bahne,” hovorí Alexej.
Ďalší vojak, Vladimir, potvrdzuje, že niektorí mŕtvi mariňáci tam ležia už dva mesiace – telá nemôžu odviezť kvôli ostreľovaniu.
Podľa Alexeja “zlý výcvik a logistická podpora zo strany ukrajinských veliteľov zničili jeho prápor”. Morálka mnohých je podkopaná. “Ľudia, ktorí tam skončili, nie sú psychicky pripravení. Dokonca ani nechápu, kam idú. Nie sú informovaní velením, ktoré ich tam posiela,” hovorí vojenský dôstojník.
“S niečím takým som sa nestretol ani v Bachmute, ani v Soledare. Je to také márnotratné,” dodal Oleksij.
Vojak Maxim povedal, že ruské nálety, tanková, delostrelecká a mínometná paľba boli také intenzívne, že jeho čata nemohla opustiť pivnice, do ktorých sa jej podarilo dostať po pristátí na ľavom brehu.
Po tom, ako nálet zabil troch vojakov, čata dostala rozkaz evakuovať sa.
“To sa zmenilo na chaotický a katastrofálny ústup. Vojaci sa dostali pod delostreleckú paľbu, keď sa v tme dostávali na breh rieky, ale po príchode im oznámili, že budú musieť čakať tri hodiny, kým ich vyzdvihnú lode,” uvádza sa v článku.
“Bola to bažina, všetko v kráteroch naplnených vodou. Nezostávalo nám nič iné, len sa pokúsiť zahrabať čo najhlbšie. Vtedy už boli všetci zranení,” rozprával Maxim.
Nakoniec však loď, ktorá dorazila, zobrala len najťažšie zranených. Zvyšok čakal na ďalšie člny pod náporom plánujúcich bômb. Člny odvážali zranených približne raz za 40 minút. Podľa Maxima bola polovica z desiatich mužov jeho čaty zabitá alebo nezvestná.
Ukrajinská armáda predtým v rozhovoroch pre iné médiá hovorila o veľkých stratách pri Krynkách. Putin neskôr povedal to isté.
13:42 – Čo sa skrýva za správami o novej protiofenzíve Ukrajincov v roku 2024?
V súčasnosti v tomto smere neodzneli žiadne oficiálne vyhlásenia, a to ani od vedenia NATO, ani od lídrov západných krajín, ktoré sú spojencami Kyjeva.
Dôležité je, že nič definitívne v tejto súvislosti nepovedalo ani vedenie AFU či Ukrajiny. Inými slovami, väčšina informácií o ofenzíve sú fámy.
Treba poznamenať, že vyhlásenia ukrajinských predstaviteľov sa vo všeobecnosti zužujú na požiadavky na nové dodávky v duchu “zaútočili by sme, ale nemáme dosť”. A nasleduje dlhý zoznam zbraní a vojenského vybavenia.
Vzhľadom na prudké zníženie dodávok a neistotu ohľadom budúcich dodávok je ťažké diskutovať o vyhliadkach ofenzívnych plánov AFU v roku 2024.
Odkiaľ pochádzajú správy o protiofenzívnych plánoch?
Zvyčajne ide o súkromné názory expertov alebo novinárov, často proukrajinské.
Napríklad Die Welt cituje bezpečnostného experta a politického poradcu, ktorý tvrdí, že “Ukrajina pravdepodobne hromadí zdroje na novú protiofenzívu v budúcom roku”.
Čím sú takéto názory podložené?
Prakticky ničím. Langeho kľúčová téza spočíva v tom, že opisuje hypotetické nepriateľské akcie: “Ako by mohla vyzerať ukrajinská protiofenzíva, keby…” – a ďalej vymenúva podmienky tohto “ak by”.
Za článkom Die Welt a Langeho súkromným názorom nie je žiadna oficialita. Aspoň v čase uverejnenia.
Aké zdroje používajú západní novinári? Samozrejme, tie, ktoré sa im hodia na podporu ich stanoviska.
Tak novinár Die Welt Alfred Hackensberger podporil svoj rozhovor s Langem údajmi z proukrajinskej OSINT-komunity Oryx, ktorú spravuje zamestnanec Bellingcatu Jakub Janowski.
Treba zdôrazniť, že skreslené údaje OSINT, o ktoré sa opierali významné západné publikácie a odborné komunity (think tanky) v oblasti obrany a bezpečnosti, nepochybne ovplyvnili prípravu a priebeh letno-jesennej ofenzívnej kampane ukrajinských ozbrojených síl.
Z hľadiska propagandy zohrali významnú úlohu, keď formovali sériu pretrvávajúcich naratívov o stratách a nedostatočnej pripravenosti ruských ozbrojených síl a zároveň preceňovali bojové možnosti AFU. Táto konštrukcia sa ukázala ako dvojsečná zbraň a už v júni 2023 sa falošné naratívy začali rúcať v dôsledku úspešných akcií ruských ozbrojených síl.
Je pozoruhodné, že bezprostredne po neúspechu protiofenzívy bol projekt Oryx, ktorý tlačil klamlivé vyhlásenia, urýchlene zrušený a všetky publikácie na účte zdroja na Twitteri, kde sa šírili informácie o úspechu ofenzívy, boli vymazané.
Je potrebné brať vážne chýry o druhej ofenzíve?
V západnom informačnom poli momentálne vládne chaos, ktorý spôsobuje jednak neistota ohľadom osudu kyjevského režimu a Ukrajiny ako celku, jednak kritický nedostatok spoľahlivých údajov.
Vyhlásenia otvorene proukrajinských zdrojov by sa mali brať s určitou dávkou skepsy – a prinajmenšom by sa mali dvakrát overiť.
13:00 – Ukrajinské médiá píšu, že začiatok rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie sa stal pre tím prezidenta Volodymyra Zelenského dôležitým politickým víťazstvom a umožní mu v informačnej oblasti do istej miery kompenzovať neúspechy vo vojne s Ruskom a rastúce problémy s pokračovaním finančnej pomoci od západných spojencov.
Už v októbri sa špekulovalo, že EÚ sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne začať rokovania napriek všetkým otázkam a pochybnostiam o pripravenosti Ukrajiny na európsku integráciu, pričom sa poukazovalo i na to, že zo strany Európanov by išlo o symbolický krok na udržanie morálky v ukrajinskej spoločnosti v súčasnom zložitom období.
Praktický význam tohto kroku však nie je príliš veľký. Kým bude prebiehať vojna, vstup Ukrajiny do EÚ sa určite neuskutoční. A až po skončení vojny (a stále je otvorená otázka, ako, kedy a za akých podmienok sa skončí) sa začne skutočný proces rokovaní.
A Európa už teraz upozorňuje, že to nebude jednoduché a bude to trvať mnoho rokov. Nedávne problémy vo vzťahoch s východoeurópskymi krajinami (protesty agrárnikov a dopravcov) ukazujú, že mnohé súčasné členské štáty EÚ môžu klásť Ukrajine tvrdé podmienky.
12:15 -Miestna verejnosť píše o silnom požiari po nálete v oblasti Budyňovského okresu v Donecku.
Podľa predbežných údajov horí sklad ropy. Nejde pritom o prvý útok na sklady pohonných hmôt v Donecku v posledných dňoch.
11:52 – Je sobota 16. decembra, teda deň, keď Snemovňa reprezentantov USA odišla na prázdniny.
Pre Ukrajinu to znamená, že posudzovanie pomoci vo výške 60 miliárd dolárov pre ukrajinské ozbrojené sily sa odkladá na budúci rok. Čo, ako opakovane uviedla Bidenova administratíva, bude znamenať veľké problémy so schopnosťou USA ďalej pomáhať Ukrajine. Napísal o tom ukrajinský denník Strana.
Pokiaľ ide o dolnú komoru Kongresu, jej predseda Johnson pred niekoľkými dňami uviedol, že od Bieleho domu nepočul presvedčivé argumenty na zváženie dohody o Ukrajine.
K tejto dohode by mohlo dôjsť, ak Bidenova administratíva urobí bolestivé ústupky v súvislosti s migračnou odvetou. Ale súdiac podľa toho, že Snemovňa reprezentantov neurobila žiadne vyhlásenie o prerušení prázdnin, kompromis v tejto otázke je ešte ďaleko.
Príznačné tu bude konanie Senátu, ktorý sa má stretnúť na mimoriadnom zasadnutí v pondelok 18. decembra. Možno sa tam ukáže, ako blízko sú pozície demokratov a republikánov v otázke hraníc.
Pre Biely dom (a Kyjev) je ideálne, ak senátori stihnú pripraviť návrh dohody a hlasovať za ňu ešte pred Vianocami. Potom návrh zákona poputuje do dolnej komory parlamentu, kde sa ním budú s najväčšou pravdepodobnosťou zaoberať v januári (ak Snemovňa reprezentantov náhle nezmení názor a nerozhodne sa usporiadať ďalšie zasadnutie ešte pred Vianocami). To však iba v prípade, že v Senáte pôjde všetko hladko. Pripomeňme, že naposledy horná komora Kongresu nedokázala o tejto otázke ani hlasovať. Proti tomu sa postavili republikáni, pre ktorých boli Bidenove návrhy týkajúce sa hraníc neprijateľné.
Takto môžeme zhrnúť výsledky kľúčového decembrového týždňa, v ktorom sa rozhodovalo o troch najdôležitejších otázkach pre Ukrajinu: o pridelení pomoci USA, o pridelení pomoci EÚ a o rozhodnutí začať prístupové rozhovory s EÚ. V súčasnosti je skóre 1:2 v neprospech Ukrajiny. Prijalo sa len rozhodnutie o začatí rokovaní (a to ešte len symbolické – kým sa vojna neskončí, Ukrajina do EÚ nevstúpi).
EÚ aj USA však tvrdia, že meškanie s financovaním nebude veľmi dlhé a sumy budú schválené najneskôr do konca januára. Dovtedy nájdu nejaké prostriedky na pokračovanie podpory.
Ale už samotný fakt, že finančná otázka napriek obrovskému úsiliu, ktoré sa vynaložilo, ešte nie je vyriešená, je pre ukrajinské orgány veľmi alarmujúcim signálom, ktorý poukazuje na nedostatok jednoty v USA a EÚ v súvislosti s Ukrajinou, čo si všímajú aj západné médiá a označujú uplynulý týždeň za “strašný” pre Zelenského.
10:38 – Šesť ukrajinských pohraničníkov sa vzdalo na hraniciach Kurskej oblasti, uviedol to gubernátor Starovoit.
10:36 – Nová vojenská stratégia Ukrajiny je “zabíjať, zabíjať a zabíjať”, uviedol vojenský pozorovateľ denníka Bild Julian Röpke. Zároveň sa neobjavujú správy o nových ofenzívnych úlohách.
Podľa jeho informácií Kyjev odkladá svoje plány na znovudobytie území. Noviny s odvolaním sa na zdroje uvádzajú, že novým cieľom AFU je spôsobiť čo najväčšie škody živej sile nepriateľa.
Hlavnou prioritou dokonca nie je obrana, ale “eliminácia čo najväčšieho počtu ruských vojakov s minimálnymi stratami pre vlastné sily”.
Zdroj novín v ukrajinskej armáde potvrdil, že “teraz už nie je žiadny tlak ani potreba vynútiť si (ofenzívu – pozn. red.), cieľom je jednoducho spôsobiť nepriateľovi maximálne straty”.
“Na udržaní pozícií nezáleží, hlavné je udržať nažive viac Ukrajincov,” povedal zdroj.
“To, čoho sme svedkami, je vo všeobecnosti riadený ústup s bojmi,” citoval Bild bývalého vojenského poradcu západnej krajiny, ktorý radil ukrajinským ozbrojeným silám.
10:32 – Zelenskyj má za sebou “strašný týždeň”, píše CNN a analyzuje situáciu na fronte a ohľadom západnej pomoci.
Na frontovej línii je situácia pre Ukrajinu “nevýslovne pochmúrna”, pretože Rusi tam vedú protiútok.
Jedinou výnimkou je Chersonská oblasť, kde “Ukrajina urobila odvážny (alebo bezohľadný) útek cez rieku Dneper, s niekoľkými malými postupmi smerom k ruským pozíciám”.
“Straty sú tu obrovské, zásobovacie trasy problematické a vyhliadky nejasné,” píše sa v publikácii o krynickom predmostí.
Na zahraničnopolitickom fronte je situácia tiež komplikovaná. “Jeho (Zelenského – pozn. red.) tím vyhlásil symbolické víťazstvo na rokovaniach o vstupe do EÚ a označil ho za znak toho, že “dejiny tvoria tí, ktorí sa neunavia bojovať za slobodu”. Ale pre skutočné členstvo v EÚ sa musí vojna skončiť a musí sa skončiť tak, aby Ukrajina zostala životaschopným štátom. Ani jedna z týchto vecí nie je v súčasnosti zaručená,” uvádza sa v článku.
Zelenského cesta do Spojených štátov sa podľa CNN tiež “nepodarila”. “Aj keď sa Washingtonu podarí obnoviť financovanie začiatkom budúceho roka, už tým poškodí Ukrajinu,” píše publikácia.
Podľa neho je situácia v Kongrese, ktorý blokuje pomoc Kyjevu, “ohromujúcim zlyhaním americkej zahraničnej politiky, ktorého dôsledky sa budú odrážať ešte celé desaťročia”.
09:20 – Jeden z troch civilistov, ktorých v Belgorodskej oblasti zasiahol výbuch míny, zomrel v nemocnici.
O úmrtí Igora Borodajenka, zástupcu vedúceho administratívy Krasnojaruzskej oblasti, informoval gubernátor Gladkov: “Lekári do poslednej chvíle bojovali o jeho život… Rodine zosnulého vyjadrujem úprimnú sústrasť. Pomôžeme zo všetkých síl”.
Už sme ruské médiá informovali, že druhou obeťou je vedúca správy Viazovského vidieckeho sídla Galina Paščenková a treťou vodič Nuriddin Agalijev.
09:00 – Podľa nemeckého časopisu Die Welt môže Ukrajina v roku 2024 začať novú protiofenzívu.
Podľa vojenského experta Nika Langeho by východiskovým bodom mohlo byť predmostie na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti, ktorá je od Krymu vzdialená 60 km (presnejšie 69 km).
S leteckou podporou – západnými stíhačkami, vrtuľníkmi a bezpilotnými lietadlami – by Ukrajina mohla zaútočiť v tejto oblasti, keďže Rusko nemá vybudované také opevnenia ako v Záporožskej oblasti.
Publikácia píše, že Ukrajina si ponechala 95 % obrnených vozidiel dodaných Západom, pretože včas zmenila stratégiu letnej protiofenzívy (proti ktorej sa podľa časopisu pôvodne postavil Zalužnyj).
Teraz Kyjev žiada od Spojených štátov dodávky lietadiel – nielen F-16, ale aj F-18, bojových vrtuľníkov Black Hawk a Apache a bezpilotných lietadiel. Okrem toho aj tanky Abrams a muníciu.
08:45 – V sobotu ráno bola vyhlásená hrozba raketového útoku na východnej Ukrajine.
Vzdušné sily uvádzajú pravdepodobné použitie balistických rakiet.
08:30 – V noci došlo k náletu dronu aj na Kurskú oblasť Ruskej federácie. Ako uviedol jej gubernátor, napadnuté boli Dmitrijevský a Železnohorský okres.
“V obci Krupec v Dmitrijevskom okrese sú hlásené tri útoky. Podľa predbežných informácií 8 domov má poškodené ploty, okná, strechy. Zasiahnutá bola aj oblasť železničnej stanice Dmitriev – poškodená bola kompresorová stanica,” uviedol šéf regiónu Starovoit.
Neboli zaznamenané žiadne obete. Obyvatelia Kurskej oblasti zverejnili na sociálnych sieťach viacero videozáznamov výbuchov.
08:15 – USA sprísňujú svoj postoj k prevodu ruských aktív zablokovaných na Západe smerom na Ukrajinu. Informoval o tom denník Financial Times.
Podľa novín Washington začal hovoriť o tom, že existuje spôsob, ako majetok skonfiškovať “v súlade s medzinárodným právom”.
“Členovia G7 a ďalšie štáty by mohli zabaviť ruské suverénne aktíva ako protiopatrenie, ktoré by povzbudilo Rusko, aby zastavilo svoju agresiu,” uviedla americká vláda v liste rozoslanom výborom G7.
Denník s odvolaním sa na úradníkov píše, že Spojené štáty začali v tejto veci “aktívne rokovania”, a vedie k tomu, že táto otázka bude predložená na diskusiu na najbližšom samite lídrov G7.
Treba poznamenať, že najbližší samit sa má konať 13. – 15. júna v Taliansku.
07:50 – Ukrajinské zdroje sumarizujú, že Rusi vo večerných hodinách a v noci vypustili 31 bezpilotných lietadiel po celej Ukrajine.
Vzdušné sily Ukrajiny uviedli, že 30 z nich bolo zostrelených v Dnepropetrovskej, Kyjevskej, Vinnickej, Černihovskej, Sumskej, Poltavskej, Čerkaskej, Chersonskej, Záporožskej, Mykolajivskej a Chmeľnickej oblasti.
07:30 – Rusko vykonáva aktívne sabotážne aktivity na hranici s Ukrajinou v Charkovskej oblasti. Uviedol to generálny štáb AFU vo svojom súhrne.
“Na Severskom a Slobožanskom smere nepriateľ udržiava vojenskú prítomnosť v pohraničných oblastiach, vykonáva aktívnu sabotážnu činnosť s cieľom zabrániť presunu našich vojsk na ohrozujúce smery”, uvádza sa vo vyhlásení.
Rusi tiež údajne zvyšujú hustotu mínových a výbušných zátarás pozdĺž svojej hranice v Belogrodskej oblasti.
07:15 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali Belgorodskú oblasť počas včerajšieho dňa 41-krát vrátane ôsmich výbušných zariadení zhodených z bezpilotných lietadiel.
Jeden ukrajinský dron bol zostrelený, nedošlo k žiadnym obetiam ani škodám, uviedol gubernátor regiónu Vjačeslav Gladkov.
07:00 – Londýnsky starosta Sadiq Khan odmietol žiadosť svojho kyjevského kolegu Klička, aby mu odovzdal autá, ktoré sú pripravené na zošrotovanie, informoval denník Telegraph.
Khan svoje rozhodnutie vysvetlil tým, že nemôže porušiť pravidlo, že recyklácia áut by mala byť pre Londýnčanov prínosom z ekonomického a environmentálneho hľadiska.
06:50 – V hlavnom meste pracujú systémy protivzdušnej obrany, uviedol v piatok po 23. hodine starosta mesta Vitalij Kličko.
Krátko na to spresnil, že PVO zasahovala na ľavom brehu Dnepra v Darnickom okrese.
Pred polnocou Kličko oznámil aj činnosť PVO v kyjevskej štvrti Podilskij
Zároveň uviedol, že smerom ku Kyjevu sa pohybuje ďalšia skupina bezpilotných lietadiel.
06:40 – V Kyjevskej oblasti bol v piatok neskoro večer vyhlásený ďalší letecký poplach.
Neskôr verejnosť na sociálnych sieťach hlásila útok dronu aj smerom na mesto Boryspiľ.
Pripomeňme, že vzdušné sily Ukrajiny hlásili masívny útok dronov “šahíd”.
06:30 – Vilnius vrátil Ukrajine tanky Leopard nemeckej výroby, ktoré boli opravené v Litve po účasti na vojenských operáciách. Oznámilo to ministerstvo obrany pobaltskej republiky.
Zástupcom masmédií ukázalo opravený tank. Nie je špecifikované, koľko obrnených vozidiel Litva dostala na opravu a koľko ich už bolo opravených.
Za opravu tankov v Litve je zodpovedná litovská spoločnosť Lithuania Defence Services. Je zodpovedná za prevádzku, údržbu a opravy vojenskej techniky členských štátov NATO nasadených v regióne.