19:30 – Nad Belgorodom sa spustili systémy protivzdušnej obrany. Ruská armáda zostrelila dva vzdušné ciele na ceste k mestu. Podľa šéfa regiónu Vjačeslava Gladkova nedošlo k žiadnym obetiam.
19:00 – Návšteva juhokórejského prezidenta na Ukrajine nezmenila postoj republiky k dodávkam zbraní, uviedol denník The New York Times.
Soul odmietol posielať vybavenie a muníciu, pretože zaviedol prísne pravidlá kontroly vývozu takýchto zásielok do zahraničia, uviedol denník.
Ukrajina oficiálne dostala od Južnej Kórey len humanitárnu pomoc a finančnú podporu.
18:41 – Na kupjanskom smere Rusi podnikli neúspešné útoky južne od Novoselovska. Informovali o tom ukrajinské médiá. V limanskom smere – východne od Veseloje.
V blízkosti Bachmutu sa Rusi pokúšali postupovať juhozápadne od Andrejevky.
Pri Avdijivke prebiehali boje v oblasti Pervomajskoje. Rusi sa pokúšali útočiť aj v Maryinke a pri Novomichajlovke.
Ukrajinské ozbrojené sily zároveň pokračujú v ofenzívnej operácii v smere na Melitopol a Berďansk a “konsolidujú sa na dosiahnutých líniách”.
18:20 – Rusko tvrdí, že v Tokmaku, ako aj v Belhorode došlo k explóziám a výbuchom systémov protivzdušnej obrany.
Pripomenieme, že v súčasnosti je na Ukrajine vyhlásená aj letecká pohotovosť.
18:00 – Ukrajina dostane rakety SCALP. Ako sa líšia od Storm Shadow? Na prvý pohľad sa nelíšia od rakiet Storm Shadow už používaných na
Ukrajine, no v skutočnosti majú francúzske rakety množstvo dôležitých vlastností.
v čom sú rozdiely? Priehradka v centrálnej časti rakety je navrhnutá tak, aby pojala zaťaženie s hmotnosťou až 700 kg, zatiaľ čo Storm
Shadow používa hlavicu s hmotnosťou 450 kg. Ako raketová hlavica sa okrem vysoko výbušnej priebojnej nálože môže na ničenie pristávacích dráh na letiskách použiť kazetová nálož s protitankovými mínami MIFF, protipechotnými mínami MUSPA a submuníciou KRISS.
Systém navádzania: Francúzi z bezpečnostných dôvodov na svoju modifikáciu rakety nenainštalovali satelitný navigačný systém NAVSTAR vyvinutý v USA. Preto je SCALP zameraný na cieľ pomocou autonómneho inerciálneho systému. Počas letu je strela korigovaná radarovým priezorom a 2 km od cieľa sa aktivuje infračervená navádzacia hlavica. Pri útoku na kritické ciele palubný procesor tiež vypočíta optimálny uhol pádu.
Je ťažké ju nájsť? Telo rakety sú vyrobené z kompozitných materiálov s priesečníkom rovných plôch bez ostrých hrán v spojoch a sú pokryté materiálom pohlcujúcim rádioaktívne žiarenie. Lopatky motorovej turbíny sú chránené pred žiarením pozemných radarov špeciálnym zakriveným vzduchovým potrubím. Raketu je tiež ťažké odhaliť, pretože letí vo výške asi 100-150 m a bezprostredne pred útokom objektu sa klesne až do 50 m. Napriek tomu sa ruské systémy protivzdušnej obrany už dávno naučili rozpoznať a zasiahnuť ich. Na Ukrajine už bolo zostrelených niekoľko rakiet Storm Shadow – trosky jednej z nich boli nájdené a doručené na štúdium do Ruska. Tajomstvom úspešnej protiraketovej práce je použitie systémov protivzdušnej obrany S-300V, S-400 a systémov protivzdušnej obrany Pantsir-S1, ktoré sú účinné v boji proti riadeným a balistickým raketám.
17:30 – Pohľad na aktuálnu situáciu na fronte očami Jurijho Podolyaka.
Vojna na Ukrajine (15.07.2023): Naši pokračujú v útokoch na Liman, nepriateľ na Kleščejevku.
Dnes a včera naše jednotky pokračovali v rozširovaní predmostia smerom na Krasnyj Liman, zatiaľ čo nepriateľ opäť prešiel do útoku na pozície našich jednotiek v oblasti Kleščejevka.
Aj včera sa Ukrajinci pokúsil s veľkými silami prejsť do “protiútoku” južne od Veľkej Novoselky, ale s veľkými stratami boli nútení ustúpiť na pôvodné pozície.
17:00 – Veľká Británia už vycvičila 18 000 ukrajinských pešiakov. Ministerstvo obrany krajiny zverejnilo video z výcviku.
16:45 – Ruské úrady vyplatili približne 150 miliónov rubľov 15 000 ľuďom, ktorí utrpeli škody v dôsledku záplav po tom, ako podľa nich ukrajinské jednotky zničili Kachovskú vodnú elektráreň, uviedol vo vyhlásení predseda vlády Chersonskej oblasti Andrej Alexejenko.
16:00 – Západné médiá už diskutujú o identite Andreja Troševa, jedného z veliteľov skupiny Wagner, ktorého Putin navrhol, aby viedol wagnerovcov namiesto Prigožina a Utkina.
Či samotní “wagnerovci” súhlasia s tým, aby slúžili pod ním, zatiaľ nie je jasné (Putin povedal, že na stretnutí dalo veľa ľudí jasne najavo, že súhlasia, ale proti bol napríklad Prigožin). CNN naznačuje, že Putin sa nomináciou Troškova snaží vytvoriť rozkol medzi velením a Prigožinom.
Televízia ďalej analyzuje Troševov životopis. “Šedý” – to je Troševov volací znak – je to 60-ročný plukovník vo výslužbe a výkonný riaditeľ spoločnosti Wagner. Medzi jeho spolupracovníkov patrí zakladateľ skupiny Dmitrij Utkin, ako aj velitelia PMC Alexander Kuznecov a Andrej Bogatov.
EÚ a Veľká Británia uvalili na Troševa sankcie za vedenie pobočky Wagner v Sýrii. Tam sa “Šedý” zúčastnil na bojoch o Deir ez-Zor v roku 2017.
Trošev bol medzi osobami pozvanými na recepciu v Kremli v decembri 2016. Existuje odtiaľ známa fotografia, na ktorej stojí vedľa Putina a Utkina.
Pred nástupom do služby u Wagnerovecov slúžil Trošev v SOBR Severozápadného okruhu ruského ministerstva vnútra, uviedla ruská publikácia Fontanka. Je tiež veteránom vojen v Čečensku a Afganistane.
Za svoju službu v Afganistane bol Trošev vyznamenaný dvoma Radmi Červenej hviezdy. Za Čečensko – dva Rády za odvahu a medailu rádu
“Za zásluhy o vlasť” 2. stupňa.
Ukrajina 26. februára 2023 uvalila na Troševa sankcie.
15:30 – Ukrajinské médiá informovali, že v Záporožskej oblasti zasiahla raketa Grad jednu z osád.
Zasiahla budovu obecnej rady, dve ženy a jeden muž boli zranení.
15:22 – Putin zopakoval, že podmienky Ruska na predĺženie dohody o obilí neboli splnené. V rozhovore s juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom Putin povedal, že “záväzky stanovené v príslušnom memorande medzi Ruskom a OSN o odstránení prekážok vývozu ruských potravín a hnojív zostávajú nesplnené”.
Tento plán aktívne presadzuje generálny tajomník OSN. Koordinačné centrum OSN dnes vydalo vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že počas celého obdobia trvania iniciatívy v Čiernom mori nebola vyslaná ani jedna loď s ruskými hnojivami.
15:00 – Medzi lotyšsky a rusky hovoriacim obyvateľstvom Lotyšska existujú veľmi veľké rozdiely v súvislosti s vnímaním vojny na Ukrajine.
Dokazujú to údaje z rozsiahleho prieskumu SKDS, ktorý sa uskutočnil v apríli na žiadosť Nadácie Friedricha Eberta.
Medzi lotyšsky hovoriacimi rodinami podporuje Ukrajinu 78 %, zatiaľ čo medzi rusky hovoriacimi rodinami len 27 %. V zmiešaných rodinách sa podpora Ukrajiny v priebehu roka dokonca výrazne znížila (zo 45 na 32 percent) a podobný trend sa ukazuje aj v mnohých otázkach – respondenti, ktorí v rodine hovoria oboma jazykmi, sa častejšie približujú k pozícii rusky hovoriacich.
Zároveň je podpora Ukrajiny vyššia medzi mladými ľuďmi z rusky hovoriacich a zmiešaných rodín (48 percent v porovnaní s 27 percentami v ruských rodinách celkovo).
14:15 – Sobotný brífing ruského ministerstva obrany:
Ruské ozbrojené sily zasiahli muničný sklad AFU v smere na Krasnolimansk a v DNR a Záporožskej oblasti zasiahli muničné sklady dvoch brigád AFU, ako aj 5. brigádu Ukrajinskej národnej gardy.
Ruské jednotky odrazili dva útoky jednotiek 37. brigády AFU v DNR. AFU v priebehu dňa stratila na doneckom smere až 315 bojovníkov.
Ruské jednotky zničili ukrajinskú diverznú a prieskumnú skupinu v Záporožskej oblasti. Ruskí vojaci okrem toho potlačili činnosť ukrajinskej diverznej a prieskumnej skupiny pri Kurdjumovke v DNR. Ruské jednotky zničili muničný sklad 129. brigády obrannej brigády ukrajinských ozbrojených síl v oblasti Makarovka v DNR.
Ruské ozbrojené sily zničili do 30 ukrajinských vojakov a SAU Akatsiya na Chersonskom smere. Ruské ozbrojené sily zničili do 20 ukrajinských vojakov a SAU Gvozdika na Kupjanskom smere. Odrazili takisto dva útoky námorných jednotiek AFU v DNR.
14:09 – India a Francúzsko pripravujú nový plán pre Ukrajinu.
Denník Le Monde získal takéto vyjadrenia od viacerých zdrojov po návšteve indického premiéra v Paríži 13. – 14. júla.
Podľa novín Módí poveril svojich podriadených, aby spolu s francúzskymi predstaviteľmi vypracovali mierový plán týkajúci sa Ukrajiny “s cieľom prelomiť súčasnú diplomatickú patovú situáciu”.
Noviny poznamenávajú, že ide o iniciatívy, ktoré sa líšia od rôznych návrhov, ktoré predtým predložila Čína a krajiny tzv. globálneho Juhu. Zároveň sa zdôrazňuje, že Módí sa na rozdiel od brazílskeho prezidenta Luiza Inacia Lulu da Silvu neprezentuje ako sprostredkovateľ.
13:24 – Skupina členov ruskej Rady pre zahraničnú a obrannú politiku odsúdila myšlienku možnosti preventívneho jadrového úderu, ktorú v uplynulom mesiaci opakovane vyslovil Sergej Karaganov, čestný predseda predsedníctva Rady pre zahraničnú a obrannú politiku.
“My, členovia Rady pre zahraničnú a obrannú politiku, považujeme takéto návrhy za absolútne neprijateľné a bezvýhradne ich odsudzujeme,” uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa členov CFPP je nezodpovedné dúfať, že sa podarí zvládnuť lokálny konflikt a zabrániť jeho prerasteniu do globálnej jadrovej vojny.
“Takáto vojna by viedla k smrti desiatok miliónov ľudí v rôznych krajinách a bola by hrozbou pre celé ľudstvo,” uvádzajú autori.
Vyhlásenie bolo zverejnené na webovej stránke SWOP 13. júla. Zdôrazňuje sa v ňom, že “nie je stanoviskom rady, ale odráža názory niektorých členov”.
Vyhlásenie podpísalo 21 ľudí, medzi nimi Alexej Arbatov, Georgij Bovt, Vladimir Dvorkin, Vladimir Rubanov, Jevgenij Savostjanov, Igor Jurgens a ďalší.
13:20 – Ruské telegramové kanály zverejňujú nové video, na ktorom je zachytený konvoj “wagnerovcov”, ktorí údajne prechádzajú cez Voronežskú oblasť. Pravdepodobne cestujú do Bieloruska.
Začiatkom tohto týždňa už bolo zverejnené video s podobným konvojom.
Počas včerajšieho a dnešného dňa vyšlo najavo, že časť “wagnerovcov” už dorazila do Bieloruska.
12:50 – Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) uviedla, že “boli zmarené prípravy ukrajinských špeciálnych služieb na vraždu” Margarity Simonyanovej, šéfredaktorky Rossija Segodňa a RT, a novinárky Ksenije Sobčakovej.
Podľa FSB boli minulý piatok v Moskve a Riazanskej oblasti zadržaní “členovia neonacistickej skupiny”, ktorí vykonávali prieskum v blízkosti miest práce a bydliska novinárok.
“Potvrdili prípravu atentátov na pokyn SBU za odmenu 1,5 milióna rubľov za každú vraždu,” uviedla FSB.
12:45 – Štátna pohraničná služba Ukrajiny potvrdila informácie o výskyte samostatných skupín PMC “Wagner” v Bielorusku.
“Túto situáciu naďalej monitorujeme, aby sme zistili všetky miesta, kde budú nasadení, koľko ich bude a aké úlohy budú plniť,” uviedla Štátna pohraničná služba.
12:00 – Na sociálnych sieťach zverejnili video z okolia dediny Kleščejevka pri Bachmute, o ktorú sa už tri mesiace zúrivo bojuje.
Na dedinu, ktorá je pod ruskou kontrolou, útočia ukrajinské jednotky. Rusi sa bránia presunom záloh a z času na čas zrealizujú protiútok.
Ruská verejnosť tvrdí, že na videozázname sú vidieť horiace porasty v blízkosti Kľaščevky.
Kleščejevka je dôležitá – nachádzajú sa tam dominantné výšiny, v prípade ich obsadenia bude môcť ukrajinská armáda rozvinúť ofenzívu južne od Bachmutu.
11:55 – Obyvateľ Zakarpatska, ktorý je podozrivý z predaja detí na orgány do Európy, zložil kauciu 1 milión hrivien a bol prepustený z väzby.
Podľa vyšetrovania mal muž v úmysle “predať” 11-mesačného chlapca na Slovensko za 25 000 dolárov.
Zadržaný bol pri pokuse vyviezť dieťa do zahraničia.
Zakarpatská oblastná prokuratúra uviedla, že podala odvolanie.
11:52 – Boris Johnson kritizoval NATO za to, že odmietlo pozvať Ukrajinu.
“Čoho sa báli? Keď lídri NATO prišli tento týždeň do Vilniusu, bolo jasné, čo by mali urobiť. Museli byť silní. To je podstata NATO. Museli ukázať, že Putin a jeho zbrane im nenaháňajú strach,” povedal Johnson.
Podľa neho mala Aliancia sľúbiť, že Ukrajina sa stane členom NATO hneď po vojne, a nie stanoviť podmienky pre pozvanie.
10:30 – Ukrajinské médiá informovali o dôsledkoch nočného útoku na Záporožie, kde bola zasiahnutá infraštruktúra.
Na videu sú vidieť viacposchodové budovy, v ktorých rozbili okná.
10:15 – Juhokórejský prezident Yun Seok-yol pricestoval do Kyjeva.
Zelenskyj sa s ním stretol už v máji počas samitu G7 v Hirošime.
V júni masmédiá informovali, že Južná Kórea tajne dodáva Ukrajine muníciu.
10:00 – Konvoj skupiny “Wagner” dorazil do Bieloruska, tvrdia bieloruskí opoziční novinári.
Ráno bolo v Bielorusku údajne zaznamenaných približne 60 osobných a nákladných vozidiel s poznávacími značkami “DNR/LNR”.
Vstúpili zo smeru od Kričeva a cestovali cez Rogačev smerom na Babrujsk a potom – na Osipoviči. Verejnosť predpokladá, že cestujú do stanového tábora v obci Ciel.
Už predtým ruské médiá ukázali video s pohybom údajnej kolóny “wagnerovcov” smerom do Bieloruska.
9:30 – Rusko môže súhlasiť s predĺžením dohody o obilí, ak Západ prijme návrh generálneho tajomníka OSN Gutterisa. Informujú o tom ruské médiá s odvolaním sa na diplomatické zdroje v Turecku.
Generálny tajomník údajne lobuje za zrušenie sankcií voči dcérskej spoločnosti Rosselkhozbank, čo by pomohlo odblokovať ruský agroexport.
“Predĺženie je možné, ale vzhľadom na vyhlásenia ruských orgánov o nesplnení istanbulských dohôd, ktoré sa jej týkajú, do jedného roka, by k nemu mohlo dôjsť, ak budú Guterresove návrhy uznané za prijateľné,” uviedol respondent. “Iné možnosti sú nepravdepodobné,” dodal zdroj.
9:05 – Ruské armádne útočné letectvo skupiny vojsk “Juh” uskutočnilo raketové a bombové útoky na zoskupenia nepriateľských jednotiek a cieľom sa stali aj dva muničné sklady.
Informoval o tom vedúci tlačového strediska skupiny Vadim Astafiev.
Jednotky zoskupenia síl “Juh” odrazili štyri útoky Ozbrojených síl Ukrajiny v smere Lysyčansk a Soledar-Artemivsk.
8:57 – Deutsche Welle uverejňuje názory Ukrajincov, ktorí kritizujú rozhodnutie kyjevskej rady zakázať kultúrne produkty v ruskom jazyku.
“Ide o nezákonné rozhodnutie, ktoré nemá žiadne právne dôsledky. Keďže miestne orgány nemajú právo regulovať tieto otázky a zavádzať takéto zákazy, pretože sú diskriminačné,” povedal Volodymyr Javorskij, aktivista za ľudské práva z Centra pre občianske slobody.
Podľa neho nezákonnosť takýchto rozhodnutí miestnych orgánov už potvrdil aj súd. Sú tiež v rozpore s ústavou.
“Všetky tieto zákazy miestnych orgánov sú čisto politickým krokom. Takéto zákazy môže na úrovni zákonov ustanoviť len parlament a len vtedy budú záväzné a ich porušenie bude trestné,” povedal ľudskoprávny aktivista.
Teraz podľa neho žiadna zodpovednosť neexistuje.
Ukrajinská spisovateľka Jevgenija Belorusovová sa domnieva, že zákaz Kyjevskej rady je diskriminačným postupom.
“Ukrajinsky hovoriaca kultúra naozaj vie, čo je to diskriminácia, takže cesta k prekonaniu tejto traumy by nemala spočívať v spôsobovaní takejto bolesti iným,” povedala Belorusovová.
Vyzvala, aby “nezrkadlili agresora, aby nepremietali invazívne zámery Ruska do vnútornej zložitej a mnohorozmernej kultúrnej situácie na Ukrajine”.
Podľa nej budúcnosť demokratickej Ukrajiny spočíva práve v tom, že každý má svoje práva a zložitú minulosť.
“Výzvou je umožniť iným názorom byť prítomné vo vnútri spoločnosti,” hovorí spisovateľka.
8:22 – V noci v Záporoží došlo k ruskému raketovému úderu na infraštruktúrne zariadenie, informujú mestské úrady.
Jeden muž bol zranený a hospitalizovaný. V štyroch viacpodlažných budovách boli zničené okná.
8:20 – USA stále nedali súhlas na výcvik ukrajinských pilotov na lietadlách F-16. Preto 11 krajín, ktoré sú pripravené cvičiť pilotov, tak zatiaľ nemôže urobiť. Píše o tom portál Politico.
Aby sa výcvik mohol začať, musí ministerstvo zahraničných vecí USA podpísať žiadosť o odovzdanie prevádzkových príručiek, letových simulátorov a ďalších materiálov súvisiacich s lietadlami.
Žiadosti boli USA predložené pred niekoľkými týždňami, ale stále sa posudzujú. Vysokí ukrajinskí úradníci zase tvrdia, že lietadlá F-16 naliehavo potrebujú, pretože ukrajinské ozbrojené sily sa snažia preraziť opevnené ruské pozície.
Európski predstavitelia uviedli, že dúfajú, že program sa začne v auguste v Dánsku a výcvikové stredisko bude zriadené aj v Rumunsku.
7:34 – Hlavné poznatky z dnešného ranného bulletinu ukrajinského generálneho štábu:
Uvádza sa, že v noci na Ukrajinu hlavne z juhu opäť útočili drony “šahid”.
V limanskom smere Rusi postupovali západne od Dibrova a východne od Novosadova.
Boli odrazené útoky pri Bachmute, pri Berchovke, pod Avdijivkou a pri Pervomajskom. Boje sa odohrali tiež v Maryinke a pri Novomichajlovke.
Ukrajinské ozbrojené sily sú v ofenzíve v oblasti Melitopolu a Berďansku a “upevňujú svoje pozície”.
7:00 – Kličko je pripravený kandidovať na post prezidenta Ukrajiny.
Známy bývalý boxer povedal, že ak budú jeho skúsenosti a znalosti potrebné na to, aby sa Ukrajina stala európskou, “dá do toho všetko”.
„Zatiaľ je však priskoro o tom hovoriť. Keď prídu prezidentské voľby – budeme o tom hovoriť,” povedal Kličko.
6:45 – Ukrajinské letectvo v piatok večer hlásilo, že úderné bezpilotné lietadlá (pravdepodobne Shahed) smerujú z Čierneho mora na sever.
V Chersonskej a Mykolajivskej oblasti bol vyhlásený poplach. Bližšie informácie o cieľoch útokov zatiaľ médiá nepriniesli.
Neskôr večer boli hlásené výbuchy v Nikolajevskej oblasti: podľa predbežných informácií protivzdušná obrana zneškodnila niekoľko bezpilotných lietadiel.
6:30 – Vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou sa dostal do patovej situácie napriek pokračujúcej protiofenzíve ukrajinských ozbrojených síl.
Uviedol to predstaviteľ americkej obrannej spravodajskej služby John Kirshhofer, informuje agentúra Bloomberg.
“Samozrejme, že sme v patovej situácii,” povedal Kirshhofer.
Podľa neho poskytnutie silnejších zbraní Kyjevu vrátane kazetových bômb a rakiet dlhého doletu Storm Shadow nepomôže vo veľmi blízkej budúcnosti dramaticky zmeniť priebeh bojov.
“Nič z toho, žiaľ, nie je svätým grálom, ktorý Ukrajinci hľadajú a ktorý im umožní prelomiť situáciu,” povedal Kirshhofer.
“Jednou z vecí, ktorým ruské vedenie verí, je, že dokážu prekonať podporu Západu,” dodal predstaviteľ Pentagónu.